קנס של 1.1 מיליון שקל למפעל מוצרי ניקוי וטואלטיקה בקיבוץ דליה

המשרד להגנת הסביבה הטיל את העיצום הכספי בשל הפרות חוק שהובילו לפליטת מזהמי אוויר בשיעור העולה על 1000% מערך הפליטה המרבי המותר

חדשות ספונסר 17/11/2019 15:49

א+א-

המשרד להגנת הסביבה הטיל על מפעל זהר דליה עיצום כספי בסך 1,100,280 שקל בגין הפרות שונות, שגרמו לתוספת פליטות של מזהמי האוויר. המפעל הממוקם בקיבוץ דליה ברמת מנשה, הוא מפעל כימי לייצור חומרי גלם לתעשיית הדטרגנטים ומוצרי ניקוי, טואלטיקה וקוסמטיקה.

 

בעקבות דיגום ארובה שגרתי ודיווחי אזרחים על הצטברות של משקע אבקתי לבן על משטחים ועל כל רכב ברחבי קיבוץ דליה, התגלו הפרות שונות של החוק, אשר יש בהן כדי לגרום לתוספת פליטות של מזהמי אוויר וחלקיקים נשימים המסוכנים לבריאות הציבור. לאור זאת, החל המשרד להגנת הסביבה בהליך אכיפה -ובסיומו הוטל העיצום הכספי.

 

מניעת זיהום האוויר עומדת בראש סדר העדיפויות של המשרד להגנת הסביבה. מפעל זהר דליה, שהוא בעל פוטנציאל להשפעה ניכרת על הסביבה, נדרש למלא בקפדנות אחר הוראות היתר הפליטה.

 

בבדיקה השגרתית ובסיור שבוצע בעקבות התלונות נמצא, כי החברה חרגה בשיעור העולה על- 1000% מערך הפליטה המרבי המותר למזהם חלקיקים. החריגה בערכי הפליטה נבעה מקרעים בבית השקים (מתקן הטיפול הקשור לארובת מגדל הייבוש, שתפקידו לצמצם פליטת חלקיקים בארובה זו). 

 

יתר על כן נמצא, כי מערכות הבקרה וההתראה לא גילו זאת ולא התריעו על החריגה אך הדבר התגלה כתוצאה מהימצאות משקע אבקתי לבן ברחבי הקיבוץ ועל משטחים בו.

 

בהתאם להוראות חוק אוויר נקי – תקנות הפחתה, הסכום בהודעה על הכוונה להטיל עיצום הופחת מ-1.8 מיליון שקל ל-1.1 מיליון שקל, לאחר שהחברה נקטה פעולות למניעת הישנות ההפרות ולהקטנת הנזק.

 

המשרד להגנת הסביבה ימשיך לאכוף את החוק וישתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי לשמור על בריאות הציבור ועל שלמות הסביבה, ולמנוע מפגעים.

 

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה