צו מנהלי למפעילי מטמנת חגל בגלל פליטת חומרים מסוכנים לאוויר

שרפה גדולה שפרצה בסוף השבוע באתר חגל שליד הכנרת הובילה לפליטה מוגברת של חלקיקים מסוכנים; המשרד להגנת הסביבה הוציא צו מנהלי למפעילי המטמנה ופתח בהליך אכיפה

חדשות ספונסר 22/09/2019 16:22

א+א-

בערב שבת (20 בספטמבר 2019) פרצה שרפה בחלק שאינו פעיל באתר הטמנת הפסולת חגל שליד הכנרת. לאתר הגיעו כוחות כיבוי אש, משטרה ואנשי תפעול האתר שהוזעקו על ידי מנהל אתר ההטמנה, ומאז הם פועלים ברציפות לכבות את השרפה, שעדיין פעילה.

 

בבעירה פתוחה ולא מבוקרת מסוג זה נפלטים לאוויר חומרים מסרטנים, חלקיקים מסוכנים, תרכובות אורגניות נדיפות וחומרים אחרים המסבים נזק לבריאות הציבור ועלולים להזיק לאוויר, למים, לקרקע ולצמחייה.

 

הבוקר התקיים סיור באתר בהשתתפות מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה גיא סמט, נציגי מחוז הצפון של המשרד ומנהלי אתר ההטמנה. בסיור נראו מוקדי בעירת פסולת גלויים, ועשן רב היתמר מגוף הפסולת בחלקו הדרום-מזרחי של אתר ההטמנה. נוסף על כך, נצפו אזורים שבהם הפסולת גלויה, וניכר כי כיסוי הפסולת לא היה מיטבי.

 

לנוכח חומרת הממצאים, הוציאה דורית זיס, מנהלת מחוז הצפון של המשרד להגנת הסביבה, צו מנהלי למניעה או לצמצום של זיהום אוויר לפי סעיף 45 לחוק אוויר נקי. בצו זה דרישה ממנהלי האתר לפעול לכיבוי השרפה ומוקדי הבעירה באתר, לבצע סקר לבחינת בעירות פנימיות ולקיים תחקיר מקיף לבדיקת הגורמים שהובילו לבעירה ואופן הטיפול בה.

 

המשרד מעדכן כי על פי ממצאי התחקיר יוחלט אם להטיל עיצום כספי על האתר מתוקף חוק אוויר נקי. לפי התנאים ברישיון העסק של האתר, בעל האתר היה צריך לדווח מייד למשרד בדבר השרפה, מה שלא נעשה בפועל. בגין הפרות אלה לכאורה של תנאי רישיון העסק והפרת תקנות למניעת מפגעים, מניעת זיהום אוויר וריח מאתרי סילוק פסולת – יזומנו בעלי האתר לשימוע ביום ג’ בפני מנהלת מחוז צפון.

 

יצוין כי בשלב זה המטמנה לא נסגרה לקליטה נוספת של פסולת, שכן קליטת הפסולת נעשית הרחק ממוקדי הבעירה, והכוחות בשטח ימשיכו לעקוב אחר נושא זה. בד בבד עם פעולות הכיבוי של מפעילי האתר, נציגי המשרד להגנת הסביבה ימשיכו לערוך סיורים שוטפים במקום ובהם ייבדקו פעולות האתר עד להפסקת המפגע.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה