קרדיט: depositphotos/k45025

קנס של יותר מחצי מיליון ש”ח לחברה שלא שילמה שכר מינימום לעובדים

חברת "יהלום תעשיית ניקוי" מקרני שומרון לא שילמה שכר מינימום לעובדיה בניגוד לחוק, ומנהליה אף ניסו לשבש את חקירת המקרה

חדשות ספונסר 16/09/2019 12:12

א+א- 2

בעקבות חקירה שערך האגף לאכיפה פלילית בזרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב גזר על חברת יהלום תעשיות ניקוי בע"מ ועל שני מנהליה, אב ובנו, לשלם סכום כולל של 507,000 ₪ על הפרת זכויות עובדים והפרעה למפקח עבודה בביצוע עבודתו. 

 

מדובר בחברה שעוסקת ביבוא, ייצוא, סחר ושיווק מוצרי ניקיון שפעלה באזור תעשייה קרני שומרון. החברה העסיקה עשרה עובדים תושבי הרשות הפלסטינית, מבלי ששילמה להם שכר מינימום כקבוע בחוק. עבירה של אי תשלום שכר מינימום נמנית על העבירות החמורות ביותר מבין חוקי העבודה הסוציאליים. 

 

על פי קביעת כב’ השופטת יפית מזרחי-לוי, מהראיות עלתה תמונה ברורה שאין כל ספק לגביה, כי עשרת העובדים שעניינם נבחן במסגרת התביעה לא השתכרו שכר מינימום וזאת, בניגוד לחוק. חלקם השתכר שכר נמוך של 9₪ לשעה בלבד, במשך שנים רבות - חלקם אף בתקופה של למעלה מ-10 שנים.  

 

בית הדין הרשיע את החברה ומנהליה, וגזר על החברה סכום של 250,000 ₪ בגין אי תשלום שכר מינימום לעשרה עובדים, ועל 2 מנהליה, שהיו בעלי אחריות נושאי משרה ולא עשו ככל שניתן למנוע את העבירות, נגזרו סה"כ עוד כ-52,000 ₪ בגין עבירה זו.

 

בנוסף, וכפי שהתבקש בכתב האישום שהגישה עו"ד רים סויד מהלשכה המשפטית בזרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, ביה"ד אף הורה לחברה ולמנהליה לשלם לעובדים שעניינם נדון בביה"ד פיצויים ע"ס 190,000₪ וזאת, על מנת להקנות לעובדים סעד יעיל ומהיר כנפגעי עבירה.

 

עבירה נוספת בה הורשעו 2 מנהלי החברה והחברה עצמה היא הפרעה למפקח עבודה להשתמש בזכויותיו, בכך שלא המציאו מסמכים למפקחי המאשימה ואף לא התייצבו לחקירה על פי דין תוך מודעות לכך שאינם ממלאים את דרישת מפקח העבודה. על עבירה זו נגזר על המנהלים ועל החברה לשלם 15,000 ₪. כמו כן החברה ומנהליה התחייבו להימנע מביצוע עבירה על חוק שכר מינימום בתוך 3 שנים ממועד גזר הדין.

 

יפה סולימני, מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה, משרד העבודה והרווחה: "למרות הקשיים שהערימו הנאשמים על חוקרי המינהל במסגרת חקירת התיק, הצלחנו להביא את הראיות להוכחת העבירות. אי תשלום שכר מינימום הנו פגיעה ישירה בכיסו של העובד. התוצאה היא גזל מהעובד של שכר שהמחוקק קבע כרף התחתון, כשכר המינימלי שכל עובד חייב לקבל בתמורה לעבודתו כדי להשתכר בכבוד. חוק שכר מינימום וסמכויות האכיפה חלים גם באזור יהודה ושומרון. המינהל ימשיך ויאכוף, בהתאם לסמכויותיו, את החוקים הסוציאליים החלים על עובדים פלסטיניים שאינם בעלי אזרחות ישראלית". 

 

התובעת הראשית עו"ד גלי לוי, משרד העבודה והרווחה: המקרה הנוכחי מדגים את החשיבות של האכיפה הפלילית. המדובר בעובדים מוחלשים שלא הצליחו לעמוד על זכויותיהם הקוגנטיות ,קיימת חשיבות להתערבות המדינה על מנת לשמור על נורמות בסיסיות בשוק העבודה.

 

בקביעת המחוקק שחוק שכ"מ חל גם על מעסיקים מעבר לקו הירוק ובנוגע לעובדים שאינם תושבי ישראל שעובדים עם תושבי ישראל כתף אל כתף, המטרה היא מניעת אי שוויון והגנה על אותם עובדים. השכר שקיבלו העובדים המוזכרים בכתב האישום ירד מגובה שכר המינימום באופן משמעותי תוך ניצול כושר המיקוח הנמוך של העובדים לאורך זמן רב.

 

באמצעות ההרשעה בבית הדין לעבודה והענישה שגזר בית הדין, מועבר מסר מרתיע למעסיקים מפרי חוק. ולא פחות חשוב - אני מקווה שבאמצעות ההחלטה ליתן פיצוי לעובדים בנסיבות כאלה, יהיה תמריץ לעובדים להגיש תלונות כנגד מעסיקים שמבצעים עבירות על חוקי העבודה".

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  מגיע להם

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  orenmat 16/09/2019 16:19

 2. 2
  גם בצ'קפוינט לא שילמו שכר מינימום.

  שוויד לקח דולר לשנה + מיליונים באופציות. אמרו לחברה שלא תקין. שכר בסיס חייב להיות מינימום כל חודש. אחר כך בונוסים. אז אפשר לראות ששכרו נסק לסכום דולרי השווה ל 64 אלף שח לשנה. אולי עלות שכר קצת יותר. כי בטח מקבל רכב. מקרה קצת שונה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 16/09/2019 16:02