אקור ישראל בע”מ תשלם 40,000 ₪ בשל ליקויי נגישות, בהסדר פשרה

התביעה הוגשה עקב ליקויי נגישות רבים שהתגלו בבית המלון מגדל דוד בנתניה בשנים 2016-2017; כל הליקויים תוקנו טרם הגשת התביעה על ידי הנתבעים

חדשות ספונסר 18/07/2019 15:09

א+א-

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים הגישה תביעה נגד רשת מלונאות ונופש חברת אקור ישראל בע"מ, ואחרים. התביעה הוגשה עקב ליקויי נגישות שהתגלו בשני פיקוחים עוקבים בשנים 2016 ו-2017 בבית המלון מגדל דוד בנתניה. על פי הנקבע בהסדר הפשרה, חברת אקור ישראל תשלם פיצוי בסך 40,000 ₪.

 

בבית המלון האמור התגלו ליקויי נגישות רבים, כגון אי התקנת מאחזי יד ושילוט הכוונה נדרש לתאי השירותים שבלובי המלון. מחסור במערכת עזר לשמיעה בעמדות השירות בקבלה הראשית, בבר, במסעדה ובספא. כריזה במעלית שאינה תקינה. מחסור באמצעי גישה לתוך המים בבריכת המלון. בנייה של דלתות מתקני המלון שאינה עומדת בתקן. אי הדרכת צוותי העובדים בנוגע להנחיות הנגישות, ועוד.

 

ליקויי הנגישות שנמצאו בבניין היו רבים ומשמעותיים. היעדרן או אי תקינותן של התאמות הנגישות האמורות פגע פגיעה קשה בשוויון ובאפשרות של אנשים עם מוגבלות להתארח במלון וליהנות ממתקניו ומשירותיו ככל אדם.

 

יובהר, כי בטרם הגשת התביעה הספיקו הנתבעים לתקן את כלל הליקויים בבית המלון. אולם עובדה זו אינה מרפאת את הנזקים שנגרמו לציבור האנשים עם מוגבלות, ולנציבות עצמה, מהפרת חובותיהם החוקיות של הנתבעים משנת 2016 ואילך.

 

מדובר במבנה חדש שהיה אמור להיות נגיש באופן מלא עם קבלת תעודת גמר, עוד בטרם פתיחתו לקהל. זאת, לפי סעיף 158ו’1(ג) לחוק התכנון והבניה, הקובע כי "מקום ציבורי חדש יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות ויבוצעו בו התאמות נגישות".

 

הנתבעים, כל אחד לפי חלקו, בנו והפעילו את המקום כשהוא אינו נגיש, ונמנעו מלתקן את הליקויים כאשר אלה הובאו לידיעתם, על אף התחייבויות מצדם ומכתב התראה. בהתנהלותם זו, הם הפרו ברגל גסה את הוראות החוק והתקנות, ופגעו פגיעה חמורה בזכויות אנשים עם מוגבלות. הנתבעים ביצעו שורה של עוולות, והתעשרו שלא כדין.

 

בתביעה נתבקשו סעד כספי וצו עשה. הסעד הכספי נתבע בגין הנזק שנגרם לאנשים עם מוגבלות, ולנציבות עצמה, מהפרת הוראות החוק. מטרתה המרכזית היא ליצור הרתעה יעילה. מטרת צו העשה היא להביא לקיום דרישות הנגישות המפורטות בחוק.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה