מיטב: הריבית תישאר ללא שינוי בחודשים הקרובים ותועלה רק לקראת סוף השנה

נראה, כי חרף המדדים הגבוהים והעלייה בציפיות האיפלציה, מדד המחירים לצרכן אינו מדאיג כלל את בנק ישראל

מערכת ספונסר 13/05/2012 11:37

א+א-

מיטב: כידוע, בנק ישראל הותיר את הריבית המוניטרית לחודש מאי על כנה, ברמה של 2.5%. כל ששת חברי הוועדה המוניטרית המשתתפים בדיון תמכו בהחלטה זו.

 

חברי הוועדה התייחסו למדד חודש מארס אשר עלה מעל ממוצע התחזיות. בדיון ניתן משקל נמוך יחסית לנתון זה, זאת, מכיוון שחברי הוועדה סברו כי מפאת העובדה כי חג הפסח היה מוקדם השנה, העונתיות הגבוהה של חודש אפריל הוקדמה בחלקה לחודש מארס. בנוסף, צוין כי מחירי האנרגיה והדיור הם אלה שמשכו את מדד מארס כלפי מעלה וממשיכים להוות את הגורם הדומיננטי בעליית המדד.

 

לגבי סביבת הפעילות הריאלית, חברי הוועדה מאמינים כי האינדיקטורים הכלכליים האחרונים שפורסמו, עקביים עם תחזית הצמיחה האחרונה של הבנק (3.1%). בנושא שוק הדיור, הדגישו בדיון כי למרות התמתנות קצב עליית מחירי הדיור, הם ערים לעובדה כי נרשמה התאוששות בהיקף המשכנתאות שניתנו ובמספר העסקות בשוק הדיור.

 

לבסוף, חברי הוועדה התייחסו לחששות ששבו לעלות הן בנוגע למשבר החוב באירופה, ובפרט בספרד, והן לאיבוד המומנטום בארה"ב והנתונים המעורבים לגבי השווקים המתעוררים. זאת, לאחר תקופה של רגיעה וציפייה להתאוששות.

 

כרגיל, ציינו בהודעה בהודעה כי הותרת הריבית לחודש מאי, ללא שינוי, עקבית עם מדיניות ריבית שנועדה לבסס את האינפלציה בתוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% ב-12 החודשים הקרובים, ולתמוך בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית.

 

נראה, כי חרף המדדים הגבוהים והעלייה בציפיות האיפלציה, מדד המחירים לצרכן אינו מדאיג כלל את בנק ישראל. מנגד, כרגע בעיקר המתרחש מעבר לים, אי היציביות הכלכלית-פוליטית ובעיות החוב, הם אלה שמדירים שינה מעיניהם של קובעי המדיניות המוניטרית.

 

בהתאם, אנו צופים כי הריבית תישאר ללא שינוי בחודשים הקרובים ותועלה רק לקראת סוף השנה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה