סקירות מאקרו

אקסלנס: מדד חודש אפריל צפוי לעלות בכ- 0.8%; יושפע בעיקר מההתייקרות בתעריפי החשמל

בנוסף, תחול עליות עונתיות במחירי ההלבשה והנעלה, ההבראה ונופש, הנסיעות לחו"ל והמזון

מערכת ספונסר 16/04/2012 12:25

א+א-

אקסלנס: מדד המחירים לצרכן בחודש מרץ עלה ב- 0.4%, קצת מעל הטווח העליון של התחזיות שעמדו בין 0.3%- 0.2%. האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים הסתכמה ב- 1.9%.

 

נתחיל מהסוף – למרות עליית המדד מעל טווח התחזיות, והרבה מעל התחזית שלנו, אנו לא סבורים כי המדד מאותת על שינוי מהותי במגמת האינפלציה ולכן אנחנו לא משנים את הציפיות האינפלציוניות שלנו ל-12 החודשים הקרובים (2%).

 

לפחות ע"פ המודל שלנו, הסעיף היחיד שהפתיע ובגדול היה סעיף הלבשה והנעלה. משקלו של סעיף זה הינו קטן יחסית (3.2%) אולם התנודתיות שלו בין החודשים עשויה להיות גבוהה מאוד. בחודש מרץ סעיף זה מתאפיין בעונתיות שלילית בד"כ, מכירות סוף עונת החורף ורגע לפני כניסת קולקציית הקיץ. בממוצע ב- 4 השנים האחרונות סעיף זה ירד ב- 3.7% בחודש מרץ כאשר הירידה המתונה ביותר היתה 2.1%. בחודש מרץ השנה סעיף זה ירד ב- 0.2% בלבד (בניכוי עונתיות הוא עלה ב- 1.6%). התחזית שלנו היתה לירידה של 4.7% וזאת על רקע רצף של 4 חודשים שבהם סעיף זה הפתיע כלפי מטה (פער זה בלבד הביא אותנו להבדל של כמעט 0.2% מול המדד בפועל). חלק ניכר מהעונתיות של מדד אפריל נובעת מהעלייה החדה בסעיף הלבשה והנעלה בחודש זה. אנו מעריכים כי חלק מהעלייה העונתית של חודש אפריל נכנסה לחודש מרץ בסעיף זה ולפיכך הורדנו את התחזית שלנו לחודש אפריל מ- 0.9% ל – 0.8%.

 

כפי שציינו מוקדם יותר, שאר הסעיפים במדד היו בהתאם לציפיות - סעיף המזון שעלה ב- 0.1%, סעיף פירות וירקות שירד ב- 1% וסעיף אחזקת דירה שעלה ב- 0.1%. סעיף הדיור עלה ב- 0.4% וזאת בעקבות עלייה של 0.5% בשירותי דיור בבעלות הדיירים שעלו ב- 0.5% (תרומה למדד של 0.09%). סעיף תחבורה ותקשורת עלה ב- 1.1% בעקבות עלייה של 3.6% במחירי הדלקים (תרומה של 0.15%). במחירי מוצרי התקשורת חלה ירידה של 0.8% (אנחנו מצפים לירידות חדות יותר בהמשך השנה לאור התחרותיות וירידת במחירים כפי שהם משתקפים מהדוחות של החברות).

 

ומה לגבי מחירי הדירות שלא נכללים במדד? החודש ע"פ הלמ"ס עלו המחירים ב- 0.3% וזאת בהמשך לעלייה מחודש קודם של 0.3%. ב-12 החודשים האחורנים עלו מחירי הדיור בכ- 3.1% לעומת עלייה שנתית של 4.1% שנמדדה בחודש שעבר. מגמת התמתנות במחירי הדיור שהחלה בשנה שעברה נמשכת גם החודש וצפויה להערכתנו להמשיך בשנה הקרובה. אז בשלב זה המחירים אולי לא יורדים (בחלק מהמקומות הם בוודאי יורדים, בחלק עוד עולים) אבל הם מתמתנים בהתאם לתחזיות.

 

מדד חודש אפריל צפוי לעלות בכ- 0.8%: מדד חודש אפריל יושפע בעיקר מההתייקרות בתעריפי החשמל בשיעור של 8.9% בתחילת החודש. בנוסף, תחול עליות עונתיות במחירי ההלבשה והנעלה, ההבראה ונופש, הנסיעות לחו"ל והמזון (בעקבות הביקושים לקראת חג הפסח). מחירי הדלקים שעלו ב- 0.64% (זאת לאחר הפחתה נוספת של הבלו) ומחירי הנסיעה במונית בחודש קודם יתרמו גם הם לעלייה החודש.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה