במיטב מעריכים כי מדד המחירים לצרכן בחודש מארס יטפס ב- 0.4%

בבית ההשקעות צופים כי מדד המחירים לצרכן בשנת 2010 יעלה ב-3.5% וב-12 החודשים הקרובים בשיעור של 2.8%; בנק ישראל יבחרו בסוף החודש שוב להעלות את הריבית ב-25 נ"ב

מערכת ספונסר 16/03/2011 12:24

א+א-

במבט לחודש מארס, אנו צופים כי המחירים יעלו ב-0.4%. סל ההוצאה הצרכנית בחודש זה יושפע, בין היתר, מהגורמים הבאים:
(1) התייקרות של 0.4% במחירי המזון.
(2) התייקרות של 1.0% במחירי שירותי דיור בבעלות הדיירים (חוזי שכר דירה מתחדשים) ושל 0.8% בקבוצת הדיור.
(3) הוזלה עונתית של כ-4% במחירים של פריטי הלבשה והנעלה.
(4) התייקרות בגובה של 4% במחירי הבנזין.
 

לאור, ההוזלות בשבועות האחרונים של הסחורות החקלאיות והתחזקותו המחודשת של השקל כנגד הדולר, בחודשים הבאים, יפחת משמעותית פוטנציאל התייקרויות בקבוצת המזון ובקבוצות אחרות המוטות מוצרי יבוא. לפיכך, אנו צופים להתמתנות בסביבה האינפלציונית. בהמשך לכך, אנו צופים כי מדד המחירים לצרכן בשנת 2010 יעלה ב-3.5% וב-12 החודשים הקרובים בשיעור של 2.8%.

 

המדיניות המוניטרית
למרות ההוזלות הנרשמות בשבועות האחרונים במחירי הסחורות החקלאיות, אין ספק כי מדדי המחירים לינואר ופברואר לא היו חיוביים, במיוחד בכל האמור למדיניות הריבית של בנק ישראל. בשני חודשים הללו נרשמו במשק התייקרויות מחירים, שהיו גבוהות מהקונצנזוס. יתר על כן, התמורות בסעיף הדיור ובענף הנדל"ן מצביעות על כך שהפעילות בענף עוד לא מתייצבת.

 

על כן, אנו צופים כי בבנק ישראל יבחרו בסוף החודש שוב להעלות את הריבית ב-25 נ"ב. זאת, במיוחד על רקע העובדה כי הציפיות האינפלציוניות בשוק ההון נמצאות ברמה הגבוהה במידה משמעותית מעל מ-3%, במח"מ של עד 4 שנים. להערכתנו, הסבירות להעלאת ריבית ביותר מ-25 נ"ב היא אפסית, במיוחד על רקע אסון טבע ביפן והשפעתו על התנודתיות בשווקים.
 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה