קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

למשק האמריקאי נוספו 272,000 מקומות עבודה, מה שמהווה גידול של 97,000 בהשוואה לתוספת של חודש אפריל וב-87,000 מעל הערכות השוק. הנתון מפתיע מאחר ובסקטור הפרטי נרשמה שלשום תוספת של 152,000 מקומות עבודה בלבד, האטה של 36,000 משרות לעומת החודש הקודם ופחות מהערכות השוק, מה שעל פניו התחיל לאותת על סדקים בשוק העבודה.

כעת, הנתון לא מקרב הורדת ריבית בארה"ב. מי שכן התחיל להוריד את הריבית זה הבנק הקנדי והבנק המרכזי של אירופה שחתך ריבית לראשונה מזה 5 שנים ב-0.25%, בהתאם לתחזיות אחרי שהבנק כבר רמז שיוריד ריבית בהודעה הקודמת. ייתכן ומדובר בטעות שכן נתונים שפורסמו הצביעו על שפל באבטלה באירופה, מה שעשוי לייצר לחצי שכר, ובהתאם אינפלציה.

לדברי רונן מנחם, האסטרטג הראשי של בנק מזרחי טפחות, "לפי הדוח שפורסם היום, תוספת המשרות בסקטור הפרטי עמדה על 229,000, הרבה יותר מנתוני הדוח המקדים וכמובן גבוה משמעותית הן מהערכות השוק והן מנתוני חודש אפריל. הדבר מצביע שנית כי הדוח המקדים לא מהווה אינדיקציה טובה מספיק לנתון הרשמי. אך החדשות השליליות מבחינת השוק לא הסתיימו בנתוני המשרות, אלא חלחלו גם לנתוני השכר. השכר לשעת עבודה זינק 0.4% בחודש מאי, פי 2 מאשר בחודש הקודם ו-0.1 אחוז יותר מהערכות השוק. בחישוב שנתי, עלה השכר 4.1%, 0.2 אחוז יותר מהערכות השוק ו-0.2 יותר מנתוני חודש אפריל. מהצד השני של המתרס, ניתן לציין ירידה קלה של שיעור התעסוקה (מ-62.7% ל-62.5%) ועלייה קלה של שיעור הבלתי מועסקים (מ-3.9% ל4.0%). עם זאת, נתוני התעסוקה והשכר דומיננטיים בהרבה.

"בסך הכול, נתוני השכר והתעסוקה הפתיעו ושיקפו שוב את איתנות שוק העבודה בארצות הברית, שדי קרוב לתעסוקה מלאה ומהווה גורם שעלול להוליך ללחצי מחירים במשק. נזכיר כי הפד שב ומדגיש שתוספות התעסוקה ממשיכות להיות גבוהות וכי שיעור הבלתי מועסקים נותר נמוך. הודעת הריבית הבאה תימסר ב‏יום רביעי הבא (21:00). כמה שעות לפני כן יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש מאי. הסיכוי להורדת ריבית בשבוע הבא אפסי והנתונים מהיום, אם יימשכו, יקשו על הריבית לרדת גם בהמשך השנה. בעקיפין, מדובר בחדשות מאכזבות גם מבחינת הבנק המרכזי של אירופה, שרק אתמול הוריד את הריבית בפעם הראשונה לאחר 4 שנים ובמידת מה גם מבחינת בנק ישראל", סיכם מנחם.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש