יעקב חן, מנכ"ל עלבד<br>קרדיט: רמי זרנגר
יעקב חן, מנכ"ל עלבד קרדיט: רמי זרנגר

מנייתה של יצרנית המגבונים ממשואות יצחק, חברת על-בד, מאבדת גובה במסחר בתל אביב לאחר פרסום הדוחות, כאשר לצד הדיווח על התוצאות הכספיות, דווח כי לאומי פרטנרס שבחנה כניסה כשותפה לפעילות ההיגיינה הנשית לא הגיעה לכדי הסכם מחייב וההשקעה בחברה לא תצא אל הפועל.

לאחר בחינה של הצדדים הוחלט לוותר על ההשקעה. בהודעה מסוף דצמבר, הודיעה עלבד על התקשרות להשקעה בפעילות ההיגיינה הנשית מצד משקעים בסך של 81-140 מיליון שק בתמורה ל-35-40% מהפעילות, וכן הלוואה בגובה 30 מיליון שקל.

סגמנט ההיגיינה הנשית סבל מירידה של 27% בהכנסות ברבעון הראשון של 2024 לעומת הרבעון המקביל, הרווח התפעולי (שנחשב לחיובי מבין המגזרים) נשחק מרמה של 14.3% לרמה של 6.3% הודות לירידה בהכנסות ועלויות פיתוח למוצרים חדשים. את הקיטון בתחום ההיגיינה הנשית החברה מסבירה בעודפי מלאי ברשתות בארה"ב, המהווים כ-87% מהמכירות בתחום. בחברה מציינים כי במוצרים מסוג זה ישנה מחזוריות. כאשר הביקוש עולה הרשתות מבצעות הזמנות גדולות כדי לתקן את המלאי ולאחר מכן מצמצמות הזמנות כדי לתקן בחזרה את רמות המלאי.

לגבי תוצאות הרבעון הראשון, על בד רדמה הכנסות של 416 מיליון שקל לעומת כ-413 מיליון שקל ברבעון המקביל, הודות לגידול בהכנסות מסגמנט המגבונים הלחים. הרווח התפעולי השתפר לכ-25.7 מיליון שקל לעומת כ-16.9 מיליון שקל ברבעון המקביל, בעיקר לאור השיפור במרווחים בתחום המגבונים הלחים שעמד על 7.1% לעומת 1.8% ברבעון המקביל, שנבע מגידול במכירות, שיפור בעלויות והתחזקות שער האירו.

המנכ"ל יעקב חן: "תוצאות הרבעון הראשון של שנת 2024 משקפות את המשך יישום תוכנית המיקוד וחיזוק מיצובה הפיננסי של עלבד. אנו מדווחים הרבעון על גידול במכירות פעילות המגבונים הלחים באירופה, לצד שיפור בעלויות והגעה לרווחיות תפעולית במגזר זה הגבוהה מ-7% מסך ההכנסות. תוצאות פעילות המגבונים הלחים אפשרה לעלבד להציג ברבעון הראשון שיפור בכל הפרמטרים הפיננסיים, גם נוכח קיטון ברווח התפעולי מפעילויות ההגיינה הנשית והבדים, דבר המשקף את היתרון המובנה במגוון הרחב של פעילויות הקבוצה, בתמהיל המוצרים והלקוחות ובמיקוד הגיאוגרפי בשווקי היעד המרכזיים.

"בתחום ההיגיינה הנשית עלבד מתמודדת עם עודפי מלאי בחלק משוק הרשתות בארה"ב וגידול בעלויות הייצור והפיתוח כתוצאה מפרויקט פיתוח טמפון חדש העשוי בד בטכנולוגיית ספאנלס, אשר בגינו בחודש מאי השנה התקבל ואושר פטנט בארה"ב. לפיתוח הטמפון החדש הייתה השפעה גם על פעילות הבדים. אנו מעריכים כי השפעה זו הינה חד פעמית ואינה צפויה לחזור ברבעונים הבאים. עלבד ממשיכה, במקביל, לפעול להקטנת החוב הפיננסי ושיפרה את היחסים הפיננסיים לרבות עמידתה באמות המידה הפיננסיות שנקבעו לה על ידי המערכת הבנקאית עם חיזוק יחס הון למאזן. החברה מייצרת תזרימי מזומנים גבוהים מפעילות שוטפת, ונערכת להמשיך ולקדם את תוכנית ההשקעות ובכלל זה ההשקעות בקו הייצור החדש בדימונה שיציב את עלבד עם יתרון תחרותי חשוב בשוק המוצרים הירוקים ובהתאם לדרישות הרגולציה האירופית המתהווה. אנו נמשיך ונפעל כדי להשיא ערך לבעלי המניות".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש