סקירת פתיחה

העלאת ריבית ויום חופש בארה”ב

המסחר הבוקר יושפע מכמה כיוונים: אסיה פותחת שבוע במגמה מעורבת, היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום העצמאות, נגיד בנק ישראל יעלה את הריבית ודבריו יהיו חשובים, האם נמשיך בירוק?

חדשות ספונסר 04/07/2022 08:13

א+א-

בעוד שבעולם הנתונים הכלכליים מתחילים להצדיק את החשש ממיתון, בישראל זה טרם בא לידי ביטוי. המכירות בכרטיסי אשראי לדוגמה גדלו בחודשים מרץ-מאי בשיעור שנתי של 6.1%, והרכישות של שירותים גדלו בשיעור כפול מזה. גם נתוני מגזר התעשייה טובים – הייצור התעשייתי עלה בחודשים פברואר-אפריל בקצב שנתי של כ- 15%, ושעות העבודה עלו בקצב גבוה של 6.3% שמאותת על חוסר בידיים עובדות. ישראל לא חסינה כנראה מההאטה שמסתמנת כעת בעולם, אך קיימים מספר גורמים שממתנים ומעכבים את ההשפעות השליליות מהעולם. ראשית, האינפלציה כאן נמוכה יותר בגלל יציבות יחסית במחירי החשמל. שנית, ענף הבנייה נמצא בפעילות שיא, עם יותר משבעים אלף התחלות בנייה שצפויות השנה. גם אם נראה בהמשך השנה האטה ברכישת דירות חדשות, אלו פרויקטים שכבר יצאו אל הפועל.

התשואות הארוכות בישראל צעדו עקב בצד אגודל עם אלו שבארה"ב. התשואה לעשר שנים ירדה בכ- 60 נקודות בסיס מאמצע חודש יוני והיא עומדת עתה על 2.60%. החשש העולמי ממיתון זלג גם לשוק המקומי, חרף הנתונים שהם כאמור טובים יחסית.

השקל פוחת מתחילת חודש יוני בשיעור חד של 6.7% מול הדולר האמריקני. חלק מהפיחות משקף את התחזקות הדולר מול רוב המטבעות בעולם, אך גם מול האירו חל פיחות בשיעור של 2.2%. הפיחות נובע ברובו מהמגמה השלילית בשוקי המניות בעולם, שגורמת להגדלת הביקוש למט"ח, ולעלייה בצרכי הנזילות במטבע הדולר. בד בבד יתכן שגם העודף בחשבון השוטף של ישראל פחת, זאת לאור פתיחת השמים ויציאה מוגברת של ישראלים לחו"ל, והאטה ביצוא שירותי חברות סטארט-אפ.

חודש יולי עמוס בהתייקרויות: מחירי מוצרי החלב שבפיקוח מתייקרים ב- 4.9% , וככל הנראה מחירי שאר מוצרי החלב שמיוצרים בארץ יעלו אף הם. במקביל לעלייה במחירי החלב האוצר ביטל את המכס על גבינות קשות, אך השפעתן של אלו על סעיף המזון במדד פחותה. חברות מזון נוספות הודיעו על כוונה להעלות מחירים. מחירי המזון עלו בחדות גם באירופה (8.9% בשנה האחרונה) ובארה"ב (10.1%). בישראל מחירי המזון עלו בשנה האחרונה בשיעור של 5.6%, ואנו מעריכים כי בחודשים הקרובים קצב העלייה יתקרב לזה שבעולם. מחיר הדלק עלה בתחילת יולי בשיעור של 4.7%. משרד האוצר האריך את תוקף הפחתת הבלו בשיעור של חצי שקל לליטר, וכן הוא מתכנן הפחתה נוספת של 0.5 שקל לליטר החל מהעשירי לחודש אוגוסט, כלומר מחיר הדלק בחודש אוגוסט צפוי לרדת. אנו מניחים לצורכי התחזית שהבלו על הדלק לא יחזור לרמתו הקודמת, אלא אם נראה ירידה חדה במחירי הנפט בעולם. רשות החשמל צפויה לפרסם עדכון למחיר החשמל בימים הקרובים. לאור עליית מחיר הפחם, התעריף אמור לעלות בשיעור ניכר, אולם יתכן שהרשות תחליט לפרוס את ההתייקרות, וכן אין להוציא מכלל אפשרות שהאוצר יפחית שוב את הבלו גם על פחם, וימתן את התייקרות מחירי החשמל.

מחירי הסחורות החקלאיות ומחירי ההובלה הימית ממשיכים לרדת. אלו חדשות טובות, שאמורות לסייע לבלימה של עליות המחירים בשנה הבאה. בחודשים הקרובים אנו מעריכים כי גל ההתייקרויות ימשך. תחזית האינפלציה ל- 12 החודשים הקרובים עומדת על שיעור של 3.5%.

הריבית צפויה לעלות מחר, השאלה היא המינון. אנו מעניקים סיכוי גבוה לעליית ריבית של 50 נקודות בסיס, זאת לאור העלייה בשיעור של 75 נקודות בסיס בארה"ב. בשוודיה הבנק המרכזי העלה את הריבית ב- 50 נקודות בסיס והעריך שהריבית תגיע עד סוף השנה ל- 2%. הבנקים המרכזיים נמצאים עתה במעין מרוץ נגד הזמן בהעלאות הריבית, כל עוד זה מתאפשר וההאטה הכלכלית לא הופכת למיתון. בישראל הציפיות לאינפלציה לטווחים הקצרים עלו בשבוע החולף – הציפיות לשנה עומדות על 3.3% ולשנתיים על 2.9% (חוזים על המדד), כלומר הציפיות לשנה הן מעט מעל היעד של בנק ישראל. בניגוד לעולם אין בישראל עדיין נתונים שמצביעים על האטה ניכרת בפעילות הכלכלית, וזה מקנה לבנק ישראל יותר זמן להתאים את הריבית הריאלית במשק. שוק הנגזרים צופה עתה ריבית בשיעור של כ- 3% בפרק זמן של שנה מהיום, ולאחר מכן ירידה קלה בריבית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה