קרדיט: נוסטרומו
קרדיט: נוסטרומו

נוסטרומו, המתמחה באגירת אנרגיה בבניינים, חתמה על הסכם עם המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה מקבוצת כללית להתקנה של מערכת אגירת אנרגיה - הראשונה שמותקנת בבית חולים בישראל. המערכת תותקן במרכז האנרגיה המחודש של חדרי הניתוח בבית החולים. שיתוף הפעולה בין שני הגופים נוצר במסגרת התחרות Zero Carbon Hospital Challenge לקידום פתרונות להתייעלות אנרגטית וצמצום פליטת הפחמן במרכז הרפואי סורוקה, שנערך ביוזמת קהילת הבריאות HealthIL והקהילה לשינוי אקלים PLANETech.

בהתאם להסכם, נוסטרומו תתקין יחידה אחת של מערכת אגירה בהיקף של כ-1,200 קילו וואט-שעה (1,000 טון-קירור שעה), שצפויה לסייע בהפחתת עלויות מיזוג האוויר של בית החולים. צריכות מיזוג האוויר מהוות עד 50%-40% מסך הביקושים במשק החשמל בשעות השיא. התמורה לנוסטרומו עבור המערכת תהיה 1.5 מיליון ש"ח, כ-800 אלף מתוכם ישולמו על-ידי בית החולים וכ-700 אלף ש"ח ישולמו במענק על-ידי משרד האנרגיה.

יורם אשרי, מנכ"ל נוסטרומו אנרגיה: ההשקעה של סורוקה בטכנולוגיה של נוסטרומו וההטמעה שלה במערך המיזוג של חדרי הניתוח, לצד תמיכת משרד האנרגיה, משקפות את האמון של המרכז הרפואי והמדינה בטכנולוגיה של החברה והצורך בפתרון שהיא מספקת. שוק בתי החולים הוא בעל חשיבות אסטרטגית לטכנולוגיה של נוסטרומו, ואנחנו מודים לסורוקה ומברכים על ההובלה והמנהיגות בהטמעת טכנולוגיות חדשניות לצמצום פליטות פחמן ולהתייעלות אנרגטית כמו של נוסטרומו".

ירדן נבו, המשנה למנהל סורוקה: "המרכז הרפואי סורוקה משקיע מאמצים רבים בשמירה על איכות הסביבה, הפחתת פליטות, חיסכון והתייעלות אנרגטית. שמנו את החדשנות בחזית המערכה ובכוונתנו להוביל את המרכזים הרפואיים בארץ ולהוות מרכז ומודל לחיקוי ולימוד עבורם. התקנת המערכת הינה מימושה המוצלח של תחרות בין חברות הזנק בנושא ZERO CARBON HOSPITAL CHALLENGE שנערכה במרכז הרפואי. הטכנולוגיה נבחרה מבין כ-25 חברות שהתמודדו. בכוונתנו להמשיך בתהליך ולהטמיע עוד טכנולוגיות רבות לשמירה על איכות הסביבה למען הדורות הבאים".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 1
  הסבסוד של משרד האנרגיה = ניסוי

  משרד האנרגיה מסבסד 700K מול 800K ששם בית החולים. זה אומר מצד אחד שהטכנולוגיה הזו רצינית להבנת המשרד, אבל מצד שני עדיין לא בשלה לעמוד בפני עצמה ולהימכר בלי סיבסוד. לפחות בארץ. ולמחיר - 1200 קוטש ב1.5 מיליון = 1250 שח לקושט אגירה = 360$ שזה כ20% מעל המחיר של סוללות ליתיום של טסלה למשל. להן יש יכולת לאגור כל סוגי האנרגיה. לא רק לצרכי מיזוג. כל עוד החברה לא תרד הרבה מתחת למחיר של הסוללות - זו טכנולוגיה בתחילת הדרך ולא תגיע להיקף גדול. אבל בהחלט יש סיכוי שהיקפים גדולים יותר - יוזילו עלות ייצור. שיהיה בהצלחה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • ATUK19
  • 19/06/2022 16:08