קריפטו

מטבעות יציבים על הכוונת של הרגולטורים

הדחיפה המואצת לגיבוש רגולציה חדשה מגיעה בעקבות קריסת המטבע היציב שהיה השלישי בגודלו בעולם בו נמחקו 18 מיליארד דולר, מטבעות יציבים מהווים כ-12% משווי שוק הקריפטו שהם 162 מיליארד ד’

אסף אלמליח 26/05/2022 11:26

א+א- 2

בהשפעת הקריסה של UST – מטבעות יציבים על הכוונת של הרגולטורים

ה- Financial Conduct Authority) FCA) הבריטי נמצא פועל מול משרד אוצר הבריטי להגעה למסגרת רגולטורית חדשה למטבעות דיגיטליים בדגש על מטבעות דיגיטליים יציבים.הדחיפה המואצת לגיבוש רגולציה חדשה בנושא מגיעה בעקבות קריסת המטבע היציב שהיה השלישי בגודלו בעולם UST ב-9 במאי – בקריסה הזו כ 18 מיליארד דולר נמחקו רק במטבע UST – מה שגרם להפסדים רבים בקרב משקיעים שחשבו שהם מחזיקים את הנכס הבטוח ביותר – מטבע יציב.

בריטניה נוקטת לאחרונה עמדה נוקשה יותר ויותר כלפי תעשיית הקריפטו עם דרישות מצידה שאילצו מספר חברות לעבור לתחומי שיפוט ידידותיים יותר מחוץ לבריטניה.

שרה פריצ’רד, המפקחת על עבודת ה-FCA בנושא המטבעות הדיגיטליים, אמרה השבוע כי "החדשנות נמשכת אם היא פועלת היטב, וברור שראינו את ההשלכות וחלק מהבעיות שעלולות להתעורר".בנוסף, הסבירה כי כמעט 70% מהמבוגרים שקנו קריפטו הניחו שהם מוסדרים בחוק, כשזה לא המצב.

ההתמוטטות של המטבע היציב של Terra – UST העניקה לרגולטורים וקובעי המדיניות העולמיים תחמושת רצינית במאבקם לשלוט בתעשיית הקריפטו ולהגביל את השימוש בנכסים דיגיטליים.

אלו החוששים ביותר מהמהלכים הצפויים של רגולטורים ברחבי העולם הן חברות המתעסקות במטבעות יציבים, גם אם המנגנון שונה בתכלית מהשיטה האלגוריתמית עתירת הסיכון שפעלה בה UST.

גם היום דרך אגב, מטבעות יציבים הפועלים בשיטה האלגוריתמית ומגובים בנכסי קריפטו אחרים ולא בנכסים מהעולם האמיתי (דולרים, נדלן, אג"ח) פועלים ללא מפריע.המוביל והמעניין שבהם הוא USN של NEAR PROTOCOL.לא נכנס להבדלים שבין המנגנונים בין USN ל- UST, אבל בסך-הכל USN פועל באפיקים בטוחים יותר ומוגנים יותר אך גם מטבע יציב זה עלול לאבד הצמדתו לדולר בתרחישים מסוימים.לכן חשוב להיזהר בעולם המטבעות היציבים ולבחור מטבעות שבוחרים לגבות עם נכסים בעולם האמיתי.

מטבעות יציבים מהווים כיום כ-12% משווי שוק הקריפטו הכולל, עם 162 מיליארד דולר.נתון זה ירד בכ-17% מהשיא, בעיקר בשל קריסת רשת UST ב-18 מיליארד דולר, ששוויה כעת כמיליארד דולר בלבד.גם המטבע היציב הגדול בעולם, Tether, התכווץ.ההיצע במחזור של USDT עומד כיום על 73 מיליארד דולר, ירידה של 12% מ-83 מיליארד דולר, בעיקר בשל פדיונות ומשקיעים שמוציאים כסף מהקריפטו.ל- USDC של Circle (שבבעלות coinbase) יש כעת שווי שוק של כ-53 מיליארד דולר, לא רחוק מהשיא.

דו"ח הפדרל ריזרב על מטבעות דיגיטליים- מה מניע את אימוץ הקריפטו?

הדו"ח השנתי של הפדרל ריזרב על "הרווחה הכלכלית של משקי בית בארה"ב" לשנת 2021, נותן מבט לסטטיסטיקות מעניינות ביותר על שימוש הציבור במטבעות דיגיטליים באמריקה.

46%, כמעט מחצית, ממשקיעי הקריפטו בארה"ב היו בעלי הכנסה שנתית של $100,000 או יותר, בעוד של-29% הייתה הכנסה מתחת ל-$50,000.אלו המשתמשים בקריפטו לצורכי העברות ותשלום היו באופן כמעט גורף בעלי הכנסה נמוכה יותר.

הסקר של הפדרל ריזרב מעלה כי לא פחות מ-12% מהאמריקאים החזיקו או קנו קריפטו במהלך 2021.

ארה"ב הביאה לעולם את כמה מענקיות הקריפטו הגדולות בעולם, ואפילו לכמה מדינות, כמו ניו יורק ומיאמי, יש "CityCoins" מטבעות דיגיטליים משלהן.מדינות אחרות חוקקו חוקים המעודדים את השימוש בקריפטו.לדוגמה, מחוקקים באריזונה הציעו תשלומי מס בקריפטו, ובכך הובילו לאימוץ מטבעות בקרב תושבי המדינה.

בהיבט על נתוני on chain כ- 40% ממחזיקי הביטקוין הפסידו כסף לאחר הקריסה האחרונה.האמריקאים ספגו לא מעט מזה, אך באופן קבוע כשהשוק עולה כמות המשתמשים וסוחרים במטבעות דיגיטליים גדל.בעלייה האחרונה, כשהביטקוין הגיע לשיא בנובמבר האחרון, כמות משקיעי הקריפטו בארצות הברית הוכפלה.

צפי לתנודתיות גבוהה

אחרי שבוע של סטגנציה בשוק המטבעות הדיגיטליים, שיעורי המינוף בשוק חוזרים לעלות.בחוזים הקבועים (שהינם ללא תאריך פקיעה) המינופים בביטקוין עשו עלייה משמעותית וכעת הגיעו לשיא של כל הזמנים עם קרוב 290,000 ביטקוינים.

ע"פ הנתונים דווקא השורטיסטים הם אלו שתרמו הכי הרבה לעלייה במינופים, הסוחרים צופים ירידות ו/או מגדרים באופן אגרסיבי יותר.

עלייה אגרסיבית שכזו בכמות המינופים מביאה איתה בדרך כלל תנועות שוק אגרסיביות יותר.אז אחרי שבוע די "רדום" לא נופתע אם נראה תנודתיות גבוהה ביותר ועם המצב הנוכחי בשוק, המצב הסביר יותר הוא שהתנועות לא יהיו בכיוון חיובי.

לסיכום, הטווח הקצר-בינוני נותן אינדיקציות שאינן מזהירות פנים במיוחד ואילו בטווח הארוך נראה שניתן יהיה לקצור פירות בעתיד, כך או כך תנאי השוק נמצאים באזור חדש ולא מוכר, וההתאמה לשווקי ההון כמעט עובדה מוגמרת, נקודה למחשבה.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  Crypto

  זה. העתיד. כל דבר חדש נתקל בהתנגדות מצד oldish system. Fiat cant tolerate the new world. לא לשכוח שעכשיו כל העולם תנודתי .אדום דומיננטי אז גם בעולם הקריפטו. צריך גם לשפר את מנגנוני המכירה. לקנות מטבעות זו לא בעייה. Trezor, blue etc. אבל נושא המכירה בעייתי. אגב הטיעון שמטבעות קרסו ולכן רגולציה נדרשת מנש לא רלבנטי. גם מניות קרסו לא כמו LUNA. אבל מקבילות הקריפטו בוולי חלקן קרסו גם ב 80% תודה יום נעים
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  rutti 26/05/2022 12:30

 2. 2
  למי שעוקב

  אתמול בבוקר אחת המטבעות הגדולים (YFII) צנח ב 75% תוך 20 דקות משער של 1200 לשער של 300 דולר. בשעות שלאחר מכן עלה בהדרגה שוב עד לשער 900 ומאז הולך ומתנדנד כלפי מטה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  s_h 26/05/2022 12:01