קרדיט: depositphotos

קריפטו

שוק הקריפטו צונח אבל לא כולם מתרגשים

הביטקוין בצלילה חופשית, האת’ריום בעקבותיו ובעיקר פסימיות בלתי רגילה אופפת את השוק, נכון לכתיבת שורות אלו הביטקוין נסחר ב-27 אלף דולר, האת’ריום ב-1,880 דולר הקטנים יותר מתרסקים

אסף אלמליח 12/05/2022 12:21

א+א-

ירידות אגרסיביות מאי פעם, האמנם ?

הביטקוין בצלילה חופשית, האת’ריום בעקבותיו ובעיקר פסימיות בלתי רגילה אופפת את השוק, נכון לכתיבת שורות אלו הביטקוין נע בטווח שבין 25,000-26,000 , משלים ירידה של 26% מתחילת השבוע והיד עוד נטויה.איתריום חצה את קו ה 2000 כלפי מטה וממשיך בעקבות הביטקוין בדרכו כלפי מטה.

האם ירידות כה חדות, כבר קרו בעבר? כן , הביטקוין, מטבעו, הוא נכס ספקולטיבי שחווה תנועות משמעותיות כלפי מטה בעבר.בנובמבר שנה שעברה רשם הביטקוין שיא של כמעט 70 אלף דולר, מאז, אנחנו משלימים 185 ימים של ירידות, בתקופה זו ירדנו קצת פחות מ 60%.איך זה בהשוואה לירידות היסטוריות ?

2017

אחרי ריצה אדירה במהלך 2017, בחודש האחרון של אותה שנה התחיל קריסה של ממש.הביטקוין ירד משער של קצת פחות מ- 20,000$ עד ל- 3000$ .ירידה של יותר מ 83%.תקופת הירידה – שנה בדיוק.ההתאוששות לעומת זאת – כ 730 ימים – בדיוק פי שתיים מהזמן של הירידה.לאחר מכן כמובן הביטקוין השלים ריצה אדירה עד קצת פחות מ 70,000$ .

2013

הביטקוין משלים ריצה ומגיע לשווי של כמעט ב 1000$.הקריסה הגיעה בנובמבר באותה השנה.הביטקוין, רשם ירידה של קצת פחות מ 80% בתקופה של 412 ימים.תקופת ההתאוששות – כ 740 ימים.

סביבה שונה לחלוטין מ 2017 ו 2013

ההשוואה לנתוני העבר מעניינת אבל יש שוני מהותי בין המצב הנוכחי לבין הירידות ב 2017 ו 2013 .

הביטקוין בכל שנות חייו (הקצרים) לא הכיר מצב של אינפלציה וריבית עולה.מהסיבה הזו, הירידות הללו הן באופן עמוק שונות מהירידות הקודמות מכיוון שאלו לא נגרמו בגלל סיבה פונדמנטלית משמעותית.

יתרה מכך, מעמד הביטקוין שונה מהותית משהיה ב 2017 ובטח ב 2013.היחס אל המטבע השתנה עמוקות.המוסדות לא היו מושקעים במטבע (למעט מספר חברות שנחשבו אז תימהוניות), והוא לא התקבל ברצינות ברוב המוסדות הפיננסים הגדולים.בתקופה של שלוש השנים האחרונות הביטקוין הפך לעובדה מוגמרת.כולם הבינו שאינו הולך לשום מקום, מהלכים כמו השקת קרנות סל צמודות ביטקוין והכנסת הביטקוין כרכיב במוצרי הפנסיה שקורים כעת בארה״ב, נותנים לגיטימיות בלתי ניתנת לערעור למטבע.עם זאת, חשוב להכיר שמהלכים מהסוג הזה רק מגבירים את הכסף המוסדי בשוק המטבעות הדיגיטליים, כניסת הכסף המוסדי הפכה את הביטקוין לנכס שאינו מנותק או "פתור" מהשפעות השווקים הגלובליים.

בגרות המשקיעים

השינוי אולי המהותי ביותר מהירידות הקודמות הוא התנהגות המשקיעים.משקיעים שנמצאים בשוק הקריפטו זמן לא קטן כבר חוו משבר או שניים, ומבינים שמשחק לטווח ארוך עדיף בעולם המטבעות הדיגיטליים.ולמרות ירידות אגרסיביות לא נראית תנועת משיכה של משקיעים, בעיקר בקרב שחקנים הגדולים.

הרגולציה מתעוררת

הרגולטור האמריקאי הבחין בנידון , שרת האוצר האמריקנית דורשת רגולציה דחופה בנושא, עוד השנה היא צריכה לקרות כך דרשה.

השרה ילן אמרה שלמרות שנכסים דיגיטליים עשויים "לקדם חדשנות", הם יכולים גם "להוות סיכונים למערכת הפיננסית" כדוגמא היא נתנה את המטבע היציב UST של Terra כאשר מחיר המטבע הגיע ל 0.65$.הפרויקט Terra כנראה סיים את חלקו בשוק המטבעות הדיגיטליים.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה