אינפלציה

פיחות השקל מקרב עליית ריבית נוספת

האינפלציה העולמית והתגובה האגרסיבית של הבנק המרכזי האמריקאי ממריצות את רוב הבנקים המרכזיים להעלות את הריבית דבר שמביא לחששות מהאטה בצמיחה ולעלייה בתנודתיות

עפר קליין, הראל 10/05/2022 12:29

א+א- 1

פיחות השקל מקרב עליית ריבית נוספת. להערכתנו, עלו גם הסיכויים שמשרד האוצר ישלוף את הארנק בחודשים הקרובים.

האינפלציה העולמית והתגובה האגרסיבית של הבנק המרכזי האמריקאי ממריצות את רוב הבנקים המרכזיים להעלות את הריבית דבר שמביא לחששות מהאטה בצמיחה ולעלייה בתנודתיות.

התחזקות הדולר בעולם לא פסחה על ישראל ובעקבות זאת עדכנו בשבוע שעבר גם אנחנו את תחזיות האינפלציה כלפי מעלה. בראשון הקרוב יתפרסם מדד המחירים לאפריל ואנו צופים עלייה של כ-0.8 אחוז בשל העלייה במחיר הדלק (לפני הפחתת הבלו), המזון והנופש. האינפלציה (במבט לאחור) כבר תגיע ל-4 אחוזים והגורמים הללו תומכים בהעלאת ריבית של רבע נקודת אחוז ע"י בנק ישראל בעוד כשבועיים. עם זאת, הגירעון הממשלתי הנמוך שעל פי העיתונות ירד באפריל ל-0.6 אחוז מהתוצר ב-12 החודשים האחרונים (הנמוך ביותר מאז 2008) יאפשר לממשלה למתן את עליית המחירים. לכן ייתכן והפחתת הבלו על הדלק שמתוכננת להסתיים ביולי תידחה או שנראה צעדים נוספים למיתון עליית המחירים. השווקים בישראל מתמחרים עלייה (כמעט) עקבית של רבע נקודת אחוז בריבית בכל ההחלטות השנה, ואנו סבורים שלנוכח קצב העלייה הצפוי בארה"ב תחזית זו סבירה.

חשוב לציין שלהערכתנו, בטווח הארוך, בשוך התנודתיות הגורמים המבניים ישובו לחזק את השקל.

נפתחו השמיים ומתחילים לעוף

הסרת מרבית מגבלות הקורונה בישראל ובעולם (מלבד בסין) לצד הרצון לנפוש שהיה קשה למימוש בשנתיים האחרונות ממשיכים להאיר פנים לתיירות הגלובלית והמקומית. כך באפריל מספר כניסות התיירים לישראל ויציאות הישראלים לחו"ל נמצאות ברמתן הגבוהה ביותר מאז תחילת משבר הקורונה. מגמה זו צפוייה להימשך עד לחודשי הקיץ (אלא אם נראה עוד גל תחלואה בעולם) דבר שבא לידי ביטוי עם עלייה באופטימיות הענף בסקר מגמות בעסקים של הלמ"ס. גם הסנטימנט בשאר הענפים נותר חיובי בחלקו בשל העלייה בצריכה סביב חג הפסח, מלבד האטה בענף הבנייה.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    בראץ לא צריך עוד העלעה שה $ יגיע

    ל 3.6$ הנגיד יממש חלק מהר ה $
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    קורא-בעיתון 10/05/2022 13:11