קריפטו

יש לכם NFT? רשות המסים מאחוריכם

ה רשות המיסים הודעה בה נאמר שהיא רואה את הנכס הדיגיטאלי מסוג NFT כעונה להגדרת "נכס" בהתאם לפקודת מס הכנסה ולכן מיסוי על ביצוע פעולות ב- NFT דינו כדין כל מטבע קריפטו אחר

אורי עזרא 20/04/2022 11:53

א+א-

בתחילת החודש פרסמה רשות המיסים הודעה בה נאמר שהיא רואה את הנכס הדיגיטאלי מסוג  NFT כעונה להגדרת "נכס" בהתאם לפקודת מס הכנסה ולכן מיסוי על ביצוע פעולות ב- NFT דינו כדין כל מטבע קריפטו אחר.

מה זה בכלל מטבע  ( Non-fungible token ) NFT?

מדובר בסוג מיוחד של פרוטוקול קריפטו המייצג נכס דיגיטאלי ייחודי. כך שלמעשה אם אדם ייצר תמונה/ציור דיגיטאלי הוא יכול לייצר לתמונה הזו פרוטוקול קריפטוגרפי ובכך למעשה הוא נותן "חותמת" על התמונה כשייכת לו וכל המעוניין לרכוש אותה יצטרך לשלם לו בדר"כ באמצעות מטבע איטריום. בניגוד למטבעות קריפטו רגילים שניתן לסחור בהם בדומה למטבעות רגילים, ב- NFT לא ניתן להחלפה אלא הוא למעשה נותן חותמת שהנכס הדיגיטלי שייך לפלוני ואז מי שמעוניין בנכס ירכוש אותו ממנו.

מהו שוק ה-NFT ?

שוק ה-NFT בארץ ובעולם צומח במכפלות, הוא החל את דרכו בשנת 2013 אבל ההכרה האמיתית שלו החלה בחודש יוני 2017 על ידי הסטודיו האמריקני Larva Labs ומשם התעצם לשוק שמגלגל, על פי הערכתנו, מיליארדי שקלים. ישנה יצירה אחת שהגיעה לתמורה של 690 אלף דולר – תמונה של חתול קשת (NyanCat) .

אז המיסוי נשמע הגיוני וברור? אבל זה לא כל כך...

כידוע לכם, אם אדם מעוניין לרכוש תמונה (פיזית) ולאחר מכן ימכור אותה ברווח, לרוב, הוא לא יצטרך לשלם מס (הוא יידרש לשלם מס אם זה חלק מעסקו או כחלק מ"עסקת אקראי בעלת אופי מסחרי").

בדוגמא לעיל, נשנה את הסיפור. במקום קניה ומכירה של תמונה פיזית לתמונה דיגיטלית שיש עליה חותמת של NFT במקרה זה רשות המסים מבהירה ומזהירה שהיא רואה את הפעולה כמכירת נכס לפי סעיף 88 לפקודת מס הכנסה שכן חייב במס רווח הון בשיעור של 25% ואף במס שולי שיכול להגיע ל 50% מס. חישוב המס יעשה בדומה למסחר רגיל של מטבעות קריפטו (חוזר מס הכנסה 5/2018).

שורה תחתונה, מומלץ לקנות? למכור?

אם אתם עוסקים בתחום עיצוב גרפי, גיימרים וכו’ מומלץ מאוד ללמוד את התחום ולהתחיל לנסות ולייצר מהתחום הזה ערוץ הכנסה נוסף!

ומה עם נושא המס?

אז כפי שצויין כבר בתחילת הכתבה, מדובר בפעילות שלרוב תמסה אתכם בהתאם למטבעות קריפטו רגילים רק שב- NFT יש טעם של פעילות עסקית, קרי, אם עריכת יצירות אומנות זה חלק מהמומחיות שלכם או שאתם מייצרים הרבה יצירות, יהיה קל לרשות המיסים לטעות שלמעשה מדובר בהכנסה פרותית (מיגיעה אישית) ששיעור המס עליה יכול להגיע ל 50%

מכרתי כמה יצירות אומנות מה עלי לעשות?

אם מיסוי על מסחר בקריפטו נחשבו למורכב, לעניות דעתי תחום ה NFT מורכב אף יותר. בשל הקושי לבחון את אופן חישוב מס בין מיסוי כ"נגיעה אישית" (אקטיבי) לבין "רווח הון" (פאסיבי). לכן מומלץ להיעזר ברואה חשבון או באיש מקצוע שמכיר את התחום היטב.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה