אינפלציה

האם האינפלציה הגיעה לישראל?

העליות בסעיפי המפתח מצביעים כי השיבושים בשרשראות האספקה העולמיות והמחירים הגבוהים בחו"ל מתחילים לחלחל באופן הרבה יותר בולט אל הסביבה המקומית.

חדשות ספונסר 16/01/2022 12:44

א+א-

מדד המחירים לצרכן הפתיע כלפי מעלה בחודש דצמבר עם עלייה של 0.3% הקונצנזוס עמד על 0.1%+. בסך הכל, ב-2021 מדד המחירים לצרכן עלה ב-2.8%, הקצב הגבוה ביותר מאז ספטמבר 2011.

עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיף הדיור שזינק ב-0.8% והשלים עלייה של 3.4% בשנה האחרונה, ריהוט וציוד לבית שזינק ב-0.7% והשלים עלייה של 8.3% ומזון שעלה ב-0.5% והשלים עלייה של 3.5% בשנה האחרונה – וזה עוד לפני עליות המחירים הידועות של ינואר. זה לא נגמר כאן שכן גם נסיעות לחול עלו יותר ביחד לצפי, ומחירי המכוניות זינקו ב-1.2% והשלימו זינוק של 7.9% בשנה האחרונה.

לראייתנו, סעיפי מפתח אלו מביאים לידי ביטוי את הלחצים האינפלציוניים המתגברים בישראל הן מבפנים והן מחוץ. מחוץ - נראה כי השיבושים בשרשראות האספקה העולמיות והמחירים הגבוהים בחו"ל מתחילים לחלחל באופן הרבה יותר בולט אל הסביבה המקומית.

מבפנים, סעיף שירותי דיור בבעלות עולה בקצב מהיר כאשר הנתונים משוק הדיור ממשיכים לאותת על התחממות - מחירי הדיור אשר מחוץ למדד המחירים לצרכן עלו ב-1.4% והשלימו עלייה של 10.6% בשנה האחרונה. להערכתנו, מחירי הדיור בישראל צפויים להמשיך ולעלות ב-2022 על רקע הדינאמיקה בין הביקוש הקשיח לבין ההיצע שנפגע בשנתיים האחרונות ואשר בכל מקרה לוקח לו זמן רב להגיב.

האינפלציה, אם כן, הגיעה לישראל ואנו צריכים להתחיל להסתכל על מדד הליבה שכבר הגיע לרמה של 2.7%, רמה אשר בהחלט תתפוס את תשומת ליבו של בנק ישראל. לאור נתונים אלו, במהלך החודשים הקרובים אנו נראה את קצב האינפלציה השנתי בישראל עולה מעל 3.0% ולאור העובדה שציפיות האינפלציה בחלקים הקצרים של העקום כבר הגיעו ל-3.0%, אנו צפויים לראות אותם חוצים את יעד יציבות המחירים העליון כאשר ככל הנראה גם הציפיות בחלקים הבינוניים ידחפו לשם.

נזכיר כי בנק ישראל למעשה אומר לנו לא במלים מפורשות כי כל עוד האינפלציה בתחום היעד, וציפיות האינפלציה מעוגנות בתוך יעד יציבות המחירים, הם לא רואים סיבה לפעול. ובכן מדד זה מאוד מקרב את בנק ישראל למקום הזה שבו הוא יצטרך לאותת לנו באופן הרבה יותר ברור לכיוון של העלאת ריבית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה