ירידת התשואות הממשלתיות בארה”ב לשפל כל הזמנים מלמדת על חשש למיתון כבד

בנק לאומי: עד שלא יגיעו סימנים ממשיים לעצירה בהתפשטות הקורונה, הבהלה בשווקים צפויה להימשך ונראה שהתחתית עוד לפנינו; השוק מגלם הורדת ריבית בארה"ב כבר בחודש מרץ

חדשות ספונסר 01/03/2020 13:43

א+א- 1

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג ריביות בלאומי שוקי הון, מעריכים בסקירת המאקרו השבועית שפרסמו היום כי "עד שלא יגיעו סימנים ממשיים לעצירה בהתפשטות וירוס הקורונה, הבהלה בשווקים צפויה להימשך וככל הנראה התחתית של ירידת שוקי המניות בעולם עדיין לפנינו".

 

במהלך הרביע האחרון של 2019 נפח הסחר העולמי התכווץ ב -0.8% לעומת התקופה המקבילה ב-2018. דהיינו, עוד לפני התפרצות הווירוס, האינדיקטורים לצמיחת הסחר היו בירידה. הסימנים הנוכחיים הם שהצעדים שננקטו בכדי להכיל את נגיף הקורונה פגעו מאוד בסחר העולמי, במיוחד במדינות המתעוררות שבאסיה.

 

ניתן ללמוד על עוצמת ההתכווצות מן הנתונים היומיים של ערך הייצוא של דרום קוריאה ב- 20 הימים הראשונים של פברואר, שירדו בחדות. עיקר הירידה נבעה מירידה בייצוא לסין של 22%. הנמלים הסיניים ממשיכים לפעול הרחק מתחת לכושר המלא בגלל מחסור בעובדים וזה הוביל לצוואר בקבוק עצום של ספינות מכולות הממתינות לפריקה.

 

מדינות באסיה חשופות ביותר לקריסה בתנועות הסחר הגולמי עם סין, אך גם שווקים מפותחים נראים פגיעים. לדוגמה, נראה כי הירידה בכניסות התיירות ליפן תפחית 0.2% או יותר מגידול בתוצר בשנת 2020, שגם כך היה צפוי להיות אפסי, תוך דחיפה של יפן למיתון בשנת 2020.

 

בדומה, היצוא האוסטרלי צפוי לרדת ב -3% בפברואר בגלל שיבושים הקשורים בנגיף וירידה ניכרת ביצוא של אוסטרליה לסין (עופרת ברזל, גז טבעי, מזון ושירותים). חברות בסין כבר פיטרו עובדים מכיוון שהסגר שנגזר במאמץ להכיל את הנגיף השאיר אותם ללא נזילות.

 

אם הפעילות בסין תהיה בהאטה של ממש עוד זמן, חברות רבות נוספות יפעלו להפחתת שכר, ואף לסגירה, מה שיוביל לקריסה בביקוש המצרפי. במקרה של תרחיש כזה, ההשפעה תורגש היטב ברחבי העולם עקב נסיגת הביקוש החיצוני לסחורות ושירותים ועקב שיבוש חמור של שרשרת האספקה של כלכלות שונות עקב הפגיעה בביקוש ובהיצע של סין. הכלכלות המתקדמות, המספקות רכיבי היי-טק ומגוון רחב של שירותים עסקיים לסין, כמו ארה"ב, יפן וגוש האירו, מצויות בסיכון מסוים גם כן.

 

במבט קדימה, ההתאוששות בסחר העולמי שהייתה צפויה בתחזית הראשונית ל-2020 תדחה. נראה שהווירוס הנוכחי והשפעותיו הכלכליות אינן צפויות לחלוף במהירות כפי שהיה בעת ה-SARS ב-2003. האינדיקטור המדאיג עתה הוא שמספר המדינות שמחוץ לסין, המדווחות על מקרים חדשים, הולך ועולה בקצב מהיר. בנסיבות אלו, כבר לא סביר להניח שהנזק הכלכלי ואבדן הסחר ברביע הראשון של 2020 יוחזרו במהירות בהמשך השנה.

 

ירידת התשואות בשוק האג"ח הממשלתי בארה"ב הייתה חדה במיוחד במהלך השבוע האחרון. אם עד לפני כעשרה ימים השוק גילם הורדת ריבית אחת במהלך השנה הקרובה במהלך סוף השבוע האחרון עבר השוק לגלם קרוב ל - 4 הורדות ריבית במהלך השנה הקרובה כאשר הורדת ריבית מגולמת במלואה כבר בהודעת הריבית הקרובה באמצע חודש מרץ.

 

בכל הקשור לתשואות הארוכות מדובר בתשואות שפל שלא נרשמו מעולם, גם בזמן שריבית הפד הייתה ברמת השפל עד לסוף שנת 2015. על רקע זה נראה כי עד שלא יגיעו סימנים ממשיים לעצירה בהתפשטות וירוס הקורונה תימשך הבהלה בשווקים וככל הנראה התחתית של ירידת שוקי המניות בעולם עדיין לפנינו.

 

היתרון הגדול של הפד הינו בעובדה כי הריבית בארה"ב גבוהה יחסית ויש מקום למספר הורדות. זהו לא המצב באירופה ביפן ובמידה רבה בבריטניה. גם בישראל דרגות החופש של בנק ישראל כאמור מצומצמות מאוד ולפחות כרגע לא נראה עדין כי אנחנו בתסריט של גלישה גם בישראל לרמת ריבית שלילית.

 

בפמן ורזניק מוסיפים המלצות לפעילות ואומרים כי ירידת התשואות הארוכות בישראל צפויה להימשך. בנק ישראל צפוי להגיב בהמשך ולהוריד את הריבית אם כי בשלב ראשון לרמה של 10 נ"ב ולא מתחת. בתום ירידת התשואות בעולם סביבת התשואות הנמוכה צפויה להיוותר עוד תקופה ארוכה מאוד.

 

השקל שהחזיק מעמד בצורה מרשימה עד הימים האחרונים נחלש משמעותית במהלך המחצית השנייה של השבוע על רקע ירידות השערים החדות בשוקי המניות בעולם. למעשה לאחר תקופה ארוכה של ביצועי יתר, רשם השקל ביצועי חסר משמעותיים השבוע ביחס למטבעות אחרים בעולם.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    פעילות המפעלים בסין התכווצה בפברואר|39|

    בקצב המהיר בהיסטוריה ! המשק הסיני משגר תמרור אזהרה נוסף ביחס למצבה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. מדד מנהלי הרכש ירד לשפל של 35.7 נקודות לעומת 50 נקודות בינואר. פירמת Capital Economics מעריכה כי הכלכלה הסינית תתכווץ ברבעון הראשון לראשונה משנות התשעים .. שירות כלכליסט 10:39 , 29.02.20
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    zsarit9 01/03/2020 13:48