לאומי: בנק ישראל צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי מחר

ייתכן שהבנק ינקוט טון יוני לגבי הורדת ריבית בהמשך; באג"ח הקונצרני יש מקום לזהירות לגבי ענפים העלולים להיפגע מהקורונה ולהעדיף סקטורים דפנסיביים

חדשות ספונסר 23/02/2020 13:03

א+א-

כלכלני בנק לאומי מעריכים הבוקר כי בנק ישראל צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי השבוע אך ייתכן וינקוט בטון יוני יותר בכל הקשור להורדת ריבית בהמשך הדרך.

 

הכלכלן הראשי ד"ר גיל בפמן ואסטרטג הריביות דודי רזניק מציינים בהקשר זה כי "לא מן הנמנע כי בהחלטה תיתן הוועדה המוניטארית פתח – FORWARD GUIDANCE -- להורדת ריבית בהמשך הדרך, בעיקר על רקע המשך הירידה הצפויה בסביבת האינפלציה, המשך מגמת התחזקות השקל, חשש מפני הרעה ניכרת של המצב הכלכלי הגלובלי ואפשרות למהלך הפחתת ריבית של הפד. ישנה אפשרות ממשית להפחתת ריבית בנק ישראל בסביבות חודש מאי".

 

בהקשר לצמיחה במשק, בבנק לאומי מעריכים הבוקר כי ההתפתחויות סביב התפשטות וירוס הקורונה, צפויות, בתרחיש מרכזי שמניח השתלטות על המגפה עד לסוף הרביע הראשון של 2020, להוביל לפגיעה מתונה בצמיחת המשק העולמי וכתוצאה גם בזו של המשק המקומי (ירידה של 0.1-0.2 נקודות אחוז ביחס לתחזית המקורית, אל מתחת ל-3%).

 

התממשות של תרחיש פסימי יותר (בעל הסתברות נמוכה יחסית) עלולה, לפי אומדננו, להאט את צמיחת המשק הישראלי בשנת 2020 באופן משמעותי יחסית, שמשמעותו צמיחה נמוכה מ-2% (ריאלי).

 

ביחס לאג"ח הממשלתי, מעריכים בפמן ורזניק כי ציפיות האינפלציה עלו והן מבליטות את העדיפות להשקעה האפיק השקלי הלא צמוד. בחלקים הארוכים של העקומים עדין יש מקום לירידת תשואות. אנו ממליצים על השקעה במח"מ בינוני -ארוך של 5-7 שנים. אנו ממליצים על אחזקה עודפת משמעותית בשקלים הלא צמודים.

 

מומלצת הגדלת רכיב המזומן. החלק הקצר-בינוני בעקומים פחות מעניין על רקע העובדה כי ירידת התשואות מוצתה כמעט לחלוטין. מומלץ למכור IRS דולרי קצר לטווח של עד 5 שנים כנגד קניית IRS שקלי מקביל על רקע הציפייה להמשך צמצום פער התשואה השלילי".

 

בנוגע לשוק האג"ח הקונצרני מעריכים בפמן ורזניק כי רמת המרווחים באג"ח הקונצרני שוב נושקת לרמות השפל ומבטאת סיכון לא נמוך הגלום בהשקעה באפיק הקונצרני. מומלצת הקטנת החשיפה לאפיק הקונצרני.

 

בניגוד לאפיק הממשלתי, אנו ממליצים על השקעה במח"מ קצר - בינוני של 3 – 5 שנים. מומלצת השקעה ישירה בסדרות חלף השקעה באינדקסים. מומלצת השקעה בקבוצות דרוג AA – A. יש עדיפות להשקעה באג"ח שקלי לא צמוד.

מומלצת השקעה בסקטורים דפנסיביים חברות מזון וכדומה. יש מקום לזהירות רבה במיוחד בכל הקשור לענפי משק ישראליים העלולים להיפגע בעקיפין מהשפעות ווירוס הקורונה, ובהם סקטור המסחר, סקטור התעשייה, סקטור התיירות וסקטור הבנייה".

 

לגבי המקרו העולמי אומרים בלאומי כי פרוטוקול החלטת הפד האחרונה חושף אופטימיות יחסית על רקע הירידה בסיכונים עוד לפני מלוא הנתונים על התפשטות הקורונה. הפד צפוי להפחית את תוכנית הרכישות כאשר נראה כי יותר מהורדת ריבית אחת השנה לא צפויה.

 

ה- Fed מתכנן להפחית את קצב התרחבות המאזן שלו, אך זאת תוך שהוא מבטיח כי הרזרבות של הבנקים לא ירדו מתחת ל -1.5 טריליון דולר, אפילו במצבי קיצון של ביקוש לנזילות כמו סביב מועד שיא ספיגת המסים במחצית הראשונה של חודש אפריל. התוכנית היא להתחיל ולצמצם את הרכישות החודשיות של אג"ח ממשלתי קצר מ- 60 מיליארד דולר לחודש, ל -10 מיליארד דולר בחודש.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה