מבצע של האינטרפול לאכיפה סביבתית בים חשף 3,000 עבירות ב-61 מדינות

המשרד להגנת הסביבה הוביל פיקוח ואכיפה בישראל וקיים ביקורות באניות, מתקני גז, מקורות יבשתיים וחופים; בעקבות ההפרות החל המשרד בהליכי אכיפה מנהליים ופליליים

חדשות ספונסר 27/01/2020 12:32

א+א-

היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה השתתפה בעת האחרונה במבצע בין-לאומי רחב היקף שהוביל האינטרפול לפיקוח ולאכיפה סביבתית ימית. 61 מדינות, בהן ישראל, ויותר מ-200 רשויות פיקוח ואכיפה שונות השתתפו בפעולה מתואמת חוצה יבשות שהוביל האינטרפול זו השנה השנייה.

 

מתוצאות ראשוניות של מבצע האכיפה עולה כי במהלך 17,000 ביקורות נחשפו בעולם יותר מ-3,000 עבירות שהתברר שהן כוללות פעולות בלתי חוקיות שייצרו זיהומי ים קשים. נתון זה ממחיש את ההיקף החמור של פשעי זיהום הים והחופים בכל העולם.

 

המשרד להגנת הסביבה מקיים בשגרה פיקוח ואכיפה סביבתיים בים ובחופים. במסגרת המבצע העולמי נעשו 29 ביקורות באוניות הפוקדות את הנמלים בישראל, על פי אמנת MARPOL המסדירה את ההשפעות הסביבתיות של הספנות. נמצאו 7 הפרות דין ובהן הזרמת שפכים לים וניהול לא תקין של ספרי שמן, ובעקבותיהן החל המשרד באכיפה פלילית.

 

המשרד אף קיים 2 ביקורות במתקני הגז, ובעקבות אחת מהן החל הליך של אכיפה מנהלית. כמו כן קיים המשרד 23 ביקורות במקורות יבשתיים המוזרמים לים תחת היתר הזרמה לים, ומתוכן נמצאה הפרה אחת שדרשה פעולת אכיפה מנהלית. עוד קוימו 122 ביקורות ניקיון בחופים ונמצאו 10 חופים מלוכלכים מאוד. 

 

במהלך המבצע נוצרו שיתופי הפעולה של היחידה הישראלית עם ארגון האינטרפול, ובהמשך לכך ולבקשת הארגון העולמי, התקיים בעת אחרונה מפגש לשיתוף מידע ולמומחיות עם משלחת מקניה, נציגת האינטרפול במשטרת ישראל ונציגת האינטרפול מסינגפור.

 

בביקור נחשפה המשלחת לאופן הפעולה של המשרד להגנת הסביבה בפיקוח ובאכיפה של חוקים סביבתיים בישראל. המשלחת ביקרה בנחל הקישון שבו צומצמו דרמטית בשנים האחרונות ההזרמות ממפעלים במסגרת היתרי הזרמה לים. נוסף על כך הצטרפו חבריה לפעולות פיקוח סביבתי ממקורות ימיים, כולל ביצוע ביקורות באונייה בנמל חיפה. בפני המשלחת הוצגה גם תוכנית חוף נקי של המשרד הפועלת לצמצום תופעת הפסולת הימית בישראל.

 

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנה על הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה: "ארגון האינטרפול החליט לפני שנתיים לשים את הנושא של אכיפת עבירות של זיהום ים מאוניות וממקורות יבשתיים לים ויזם מבצע עולמי מרוכז של 30 יום בכל שנה. ישראל לקחה חלק במבצע זו השנה השנייה, והדבר מוביל להגברת הרתעה ממוקדת אצל בעלי אוניות ובעלי היתרי הזרמה לים בישראל".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה