שוק הדיור בתנופה ויהיה מנוע צמיחה מרכזי ב-2020

כלכלני בנק הפועלים מעריכים שהעלייה בביקושים לדירות והבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן יביאו לעלייה בהתחלות הבנייה ולתרומת הענף לצמיחה במשק

חדשות ספונסר 20/01/2020 10:36

א+א- 13

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים בסקירת המקרו השבועית למצב הכלכלי בישראל, ואומרים כי מדד המחירים לחודש דצמבר נותר ללא שינוי, והאינפלציה בשנת 2019 הסתכמה ב-0.6% .

 

ניתן לראות שהאינפלציה בשנה החולפת הושפעה מאוד מהייסוף בשער השקל, דבר שבא לידי ביטוי בסעיפים בעלי רכיב יבוא גבוה כמו: נסיעות לחו”ל שמחירם הוזל בשנה האחרונה ב-3.7%, ריהוט וציוד לבית שהוזלו ב-2.5% והלבשה והנעלה ב-5.5%.

 

סעיפים שפחות מושפעים משער החליפין כמו אחזקת דירה, חינוך, תרבות ובידור וכן סעיף הדיור, רשמו התייקרויות שתואמות למעשה את יעד האינפלציה. השפעת שער החליפין על האינפלציה היא גבוהה, ואנו מניחים כי מדיניות בנק ישראל תפעל השנה למתן את הייסוף.

 

בהנחה של יציבות בשער החליפין של השקל, האינפלציה הבסיסית של המשק תהיה לדעתנו קרובה לאחוז אחד. על זה יש להוסיף הנחה להשפעת מיסים עקיפים שעשויים לעלות אחרי הקמת הממשלה, עליית מע"מ לדוגמה. אנו מניחים השפעת מיסים של 0.2% על המדד, כך שתחזית האינפלציה שלנו לשנת 2020 עומדת על 1.1%.

 

עוד מעריכים כלכלני הפועלים כי שוק הדיור יהיה מנוע צמיחה מרכזי ב -2020 . מספר הדירות החדשות שנמכרו בחודשים אוקטובר ונובמבר 2019 הגיע לכ -3,000 יחידות לחודש. בשנת 2019 חלה עלייה של כ -38% במספר הדירות החדשות שנמכרו.

 

שיעור דירות מחיר למשתכן מכלל הדירות החדשות שנמכרו צפוי לעלות להערכתנו על 40% .ניתן לראות שגם בנטרול מכירות דירות מחיר למשתכן ניכרת עלייה בעסקאות. סקר מחירי הדירות של הלמ"ס מצביע על עליית מחירים של 3.4% בשנה האחרונה. 

 

הסקר כמעט ולא מושפע מעסקאות מחיר למשתכן. להערכתנו העלייה בביקושים לדירות כמו גם הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן יביאו לעלייה בהתחלות הבנייה בשנת 2020 ולענף תהיה תרומה משמעותית לצמיחה השנה.

 

בנק ישראל ממקד עתה את המדיניות ברכישות מט”ח, שכן הסטייה הגדולה של האינפלציה מהיעד היא ברובה תוצאה של הייסוף. השינוי בעמדת הוועדה המוניטרית, שקודם לכן שקלה הפחתות ריבית, הוא בעיקר על רקע ההערכה שהבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה סיימו את הפחתות הריבית, ואולי גם ההערכה שהשפעת הריבית על שער-החליפין אינה גדולה, ועדיף לשמור את מעט התחמושת שנותרה למועד מאוחר יותר.

 

אנו מעריכים כי ההסתברות להפחתת ריבית במהלך השנה פחתה, אם כי לא ניתן לשלול לחלוטין הפחתה בתרחיש של ייסוף חד בשער החליפין, או האטה בפעילות הכלכלית.

 

לגבי הנעשה בכלכלה הגלובלית מציינים כלכלני הבנק כי הסתיים עוד שבוע של עליות שערים ושבירת שיאים במדדי המניות. החתימה על הפרק הראשון של הסכם הסחר בין ארה"ב לסין, נתוני מקרו טובים יחסית בארה"ב, ותוצאות טובות בדוחות הרבעוניים שפורסמו בארה"ב, אינם בגדר הפתעה שהשווקים לא ציפו לה, אבל כשהריביות כה זולות והבנקים המרכזיים ממשיכים להגדיל נזילות, השווקים מתעודדים גם מחדשות ממוחזרות, וצריך חדשות ממש לא טובות בכדי לשנות את המומנטום.

 

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטלינה גאורגייבה, ציינה בנאום שנשאה בסוף השבוע שהתנאים הנוכחיים מזכירים מעט את אלו שהביאו למשבר בשנות ה - 20 של המאה הקודמת. אי -השוויון בתוך המדינות הוא גבוה, והמערכות הפיננסיות התרחבו והן בשלב שהן מגדילות את אי-השוויון ופוגעות ביציבות הפיננסית.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

13 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  ידיד יקר מלאי דירות ?

  כאשר יש מלאי והמחיר יורד אקרא לזה בועה . כאשר אנשים גרים במקומות חניה . שהפכו ליחידות דיור . יש חוסר בדירות להשכרה ובכלל . לפיכך יש חוסר דירות . כמות האוכליסין גדלה כך צריך להיות גם במגורים . עודף יוריד את המחיר של הדירות וכן את השכירות . המדינה מטילה מסים על בעלי דירות להשקעה . כדי לבלום את הבועה עליה אתה מדבר . לפיכך המשקיעים ירדו באחוז מסוים מהשוק . בכל מקרה כל דירה חדשה מניעה את המשק בצריכה ובמיסים ומקומות עבודה . כאשר הבניה תעצר אוי ואוי תהיה אבטלה פיטורים ומיתון . הכל יעצר . הצריכה תרד והפחד מאבטלה . יקפיא את המשק . הכל עינין של השקפה . זאת השקפתי . מכבד את השקפתך . אך לא רואה אותה עין בעין . סליחה . הכל באהבה |12|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  חי לוי 20/01/2020 13:33

 2. 2
  זה לא סרט דובי

  זה פוזיציה
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ארביב 20/01/2020 11:59

 3. 3
  ההכללה הראשונה שלך לא

  קרובה למציאות, המסחרים היית דיי קרוב למציאות |4|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דובי 20/01/2020 11:58

 4. 4
  אולי תסביר את דברייך

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  יונת דאר 20/01/2020 11:53

 5. 5
  אתה חי בסרט מצויר שפשוט אינו נגמר

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  דובי 20/01/2020 11:51

 6. 6
  הייטקיסטים הם חכמים

  המשכורות הגבוהות מנוצלות לחיסכון ולא רק ביזבוזים ולכן גם אם יגיע משבר בהייטק הוא יהיה שולי עבור הנדל"ן ולא כל כך מהר הם ימכרו דירותיהם בכל מקרה מועסקים בסקטור הזה כ 350,000 אנשים שזה יפה אך לא כל כך הרבה ביחס למגזר התעסוקה הכללי הסקטור הציבורי מרכז כדוגמה כ 1.5 מליון עובדים המגזר העסקי הפרטי כ 2.5 מליון אם טעיתי בנתונים מוזמנים לתקן אותי
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  יונת דאר 20/01/2020 11:42

 7. 7
  למרות המחירים

  מהנדסים מרוויחים ממש קצת והעליות לא תרמו לשכר שלהם. מי שמרוויח הכי הרבה הם היזמים שרוצים להתעשר כמה שיותר על חשבון אלו שיעבדו כל החיים שלהם.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  orenmat 20/01/2020 11:40

 8. 8
  באמת הנדל"ן יותר מרכזי מההיי טק?

  אם לא ההשקעות והמשכורות של ההיי טקיסטים והמשכנתאות שהם לוקחים אתה באמת חושב שמחירי הדיור היו עולים ככה? ודירות תמיד יבנו, בלי קשר למחיר, היו שנים שהמחירים היו הרבה יותר נמוכים מהיום ובכל זאת בנו יותר. כל עוד הילודה פה חיובית, יבנו, אולי המדינה תיאלץ למכור קרקעות יותר בזול אבל כל עוד יש ביקוש יהיה מי שיבנה. הרבה יותר מפחיד אותי עבור המשק בועת דוט קום (שתגרור גם בעיה רצינית לנדלן ולנותני המשכנתאות) מאשר האטה בנדלן.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  lior123 20/01/2020 11:33

 9. 9
  על איזו פוזיציה ?

  הדירות שוק מוצריי החשמל לבית ? על ענף המטבחים והרהיטים? ענף הקרמיקה ? דלתות? תריסים? מזגנים? מלט? מהנדסים? מעצבים? אדריכלים? מתווכים? משרדי פירסום? ועוד .................................
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  יונת דאר 20/01/2020 11:16

 10. 10
  וכמובן לשמור על הפוזיציה שלך

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ארביב 20/01/2020 11:12

 11. 11
  חחח ממש לא קטר

  יותר כמו בועת אשראי
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ארביב 20/01/2020 11:12

 12. 12
  זו גם דעתי

  הקטר המרכזי של המשק זה הנדל"ן יש המון מעגלים חיצונים שמשגשגים מכל דירה או משרד שנבנים ונמכרים ירידה בהיקפי הפעילות בנדל"ן יכולים לגרור את המשק כולו להאטה ואולי מיתון ולכן חשוב מאד לשמור את הסקטור הזה בפעילות מלאה ובצמיחה .
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  יונת דאר 20/01/2020 10:58

 13. 13
  תנופה לכלל המשק .

  נדלן . אחד מקטרי הצמיחה למשק . בתים צריך למלא בריהוט מוצרי חשמל ועוד . |12|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  חי לוי 20/01/2020 10:51