חדשות אנליסטים

פועלים: השפעת מכירות מט“ח של משקיעים מוסדיים על שער החליפין גדולה יותר מזו של יצוא הגז הטבעי

"בנק ישראל צפוי להמשיך להתמקד ברכישות מט"ח, והמתיחות הביטחונית מקטינה לדעתנו את הסיכוי שהריבית תפחת בחודשים הקרובים"

חדשות ספונסר 05/01/2020 15:28

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את הסקירה השבועית ומתייחסים לזרימת הגז הטבעי ממאגר לוויתן שהחלה השבוע. למאגר לוויתן חוזים ליצוא גז טבעי לירדן ומצרים בהיקף של כ-BCM8 בשנה. היקפים אלו צפויים לגדול עם הזמן.

 

יצוא הגז צפוי לתרום לעודף בחשבון השוטף של ישראל, אם כי סדרי הגודל אינם כה גדולים. סך היצוא צפוי לעמוד על כמיליארד וחצי דולר לשנה (בהתחלה), ויש לזכור ש-40% מהמאגר מוחזק בידי נובל אנרג’י שאינה חברה ישראלית. העודף בחשבון השוטף של ישראל צפוי לעמוד השנה על כ-15 מיליארד דולר, כך שלא מדובר בסכומים שמשנים את מאזן התשלומים של ישראל באופן מהותי.

 

העליות במחירי המניות בשנה החולפת הגדילה את עודף הנכסים מול התחייבויות במט"ח של המשק הישראלי. בד-בבד המשקיעים המוסדיים מוצאים עצמם עם שווי הולך וגדל של נכסים במט"ח. היקף מכירות המט"ח שלהם בנה האחרונה היה גבוה לאין שיעור מזה של השפעת יצוא הגז הטבעי.

 

בנק ישראל צפוי להמשיך להתמקד ברכישות מט"ח, והמתיחות הביטחונית מקטינה לדעתנו את הסיכוי שהריבית תפחת בחודשים הקרובים. שוק המק"מ מגלם צפי להפחתת ריבית אחת באמצע השנה, תרחיש שנראה סביר, תחת ההנחה שלחצי הייסוף יגברו בעקבות ההצטרפות של ישראל ל – WGBI.

 

בהתייחס לכלכלה הגלובלית, אומרים בפועלים כי חיסול המנהיג הצבאי האיראני, קאסם סולימאני, הסיט את המיקוד של המשקיעים מהסכם הסחר המתגבש, לפחות באופן זמני. מחיר הנפט עלה ל-68.6$ לחבית מסוג ברנט.

 

פרט לעלייה החדה במחירי הדלק בעולם, והעלייה במחיר הזהב, תגובות השווקים ביום שישי היו מתונות יחסית, כולל שערי החליפין של הדולר בעולם. מדדי המניות בארה"ב ירדו ביום שישי בשיעור של כ-0.8%, תנודה יומית לא חריגה. בהתאם לאפיזודות של risk off תשואות על אג"ח אמריקנית לעשר שנים ירדו מ-1.92% בתחילת השבוע האחרון ל-1.79% בסוף השבוע, זאת גם בהשפעת נתונים פחות טובים שפורסמו.

 

בהנחה שלא יתפתח קונפליקט צבאי במזרח התיכון, אנו סבורים שהריבית הנמוכה בעולם, ההתפתחויות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, והבחירות לנשיאות בארה"ב ימשיכו להיות הגורמים הדומיננטיים בהשפעותיהם על השווקים. קיים סיכוי גבוה לחתימה על הפרק הראשון של הסכם הסחר בין ארה"ב לבין סין עוד החודש.

 

טראמפ דואג לרצף של חדשות חיוביות, ששומרות על התמחור הפיננסי הגבוה בכל השווקים הפיננסיים. לאחר חתימת הפרק הראשון בהסכם עם סין החדשות הטובות יעברו לפרק השני בהסכם, ואם זה לא יספיק, יחזור הלחץ על הפד להפחית את הריבית.

 

הידיעה על חיסול סולימאני הגיעה ביום שישי, והשווקים בישראל טרם הגיבו לזה. בשוק המט"ח חל ביום שישי פיחות קל של 0.2% בשער השקל מול הדולר, לא נתון שאפשר ללמוד ממנו על חששות של השחקנים בשווקים. האפשרות להסלמה ביטחונית קיימת, אבל היא פחות מוחשית מאיומי הפיגועים למשל, ולכן זה לא גורם לשינוי בהתנהגות הצרכנים. אנו מעריכים לכן כי האירוע לא יפגע במומנטום הצמיחה החיובי של המשק.

 

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה