חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: כלכלת ישראל צפויה לצמוח בשנת 2020 בכ-3%

שיעור האבטלה נמוך, המשך עליית השכר במשק, המטבע החזק (ושעוד יתחזק) האינפלציה והריביות הנמוכות ימשיכו לתת רוח גבית לצריכה הפרטית

חדשות ספונסר 01/01/2020 15:02

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מסכם את שנת 2019 ומציג תחזיות לשנת 2020. לדברי קליין, על פי האומדנים הראשוניים של הלמ"ס הצמיחה ב-2019 עמדה על 3.3 אחוזים, דומה לצמיחה ב-2018 (3.4%) וגבוהה מההערכות המוקדמות. הצריכה הפרטית המשיכה להוביל את הצמיחה ב-2019 עם גידול מהיר של 3.9 אחוזים, בין הגבוהות במדינות המפותחות. עלייה דומה בשיעור של 4.1 אחוזים נרשמה בהוצאה הציבורית.

 

יצוא הסחורות והשירותים צמח ב-3.3 אחוזים אך עם שונות גבוהה בין יצוא הסחורות (מינוס 1.5%) שהתכווץ בעיקר בשל המשך ירידה ביצוא היהלומים, מול המשך גידול מרשים של 9 אחוזים ביצוא השירותים (בעיקר היי-טק ותיירות). הצד המאכזב בצמיחה נבע מגידול זעום בהשקעות בנכסים קבועים (0.3% בלבד).

 

להערכתנו, כלכלת ישראל צפויה לצמוח בשנת 2020 בכ-3.0 אחוזים: שיעור האבטלה הנמוך, המשך עליית השכר במשק, המטבע החזק (ושעוד יתחזק) האינפלציה והריביות הנמוכות ימשיכו לתת רוח גבית לצריכה הפרטית, והיא תמשיך להוביל את הצמיחה בישראל במהלך 2020.

 

במקביל, למרות חוזקו של השקל אנו צופים גידול ביצוא השירותים בהובלת ענפי ההיי-טק לצד המשך חוזקה של התיירות הנכנסת והתחלת יצוא גז טבעי. הגורמים הללו יפצו על החולשה ביצוא הסחורות בשל ההאטה בסחר הגלובלי וחוזקו של המטבע.

 

מנגד, היבוא יצמח בקצב מתון יחסית בשל הירידה הצפויה בהשקעות לצורך יצוא הגז וירידה צפויה ביבוא הרכבים (לאחר העלייה ביבוא ב-2019). ההשקעה בנכסים קבועים תהיה מתונה אף היא על רקע סיום ההשקעות בנושא הגז, ירידה בהשקעות בבנייה על רקע קיטון התחלות הבניה ברבעונים האחרונים, והעדר תקציב ממשלתי ואישור פרויקטים חדשים.

 

האינפלציה בישראל צפויה להישאר מתחת לגבול התחתון של יעד האינפלציה עד לסוף המחצית הראשונה של 2020. בסוף השנה תגיע האינפלציה להערכתנו ל-1.2 אחוזים, בחלק התחתון של יעד האינפלציה (1-3אחוז). זאת בהנחה של יציבות במחירי הסחורות והתחזקות מתונה של השקל.

 

בנוסף, אנו צופים שיש סיכוי (שאנחנו מגלמים רק בחלקו בתחזית) שנראה העלאת מיסים עקיפים לאחר אישור התקציב לשנה הבאה(בהנחה כמובן שתקום ממשלה), דבר שיביא לקפיצה זמנית של מספר עשיריות נוספות באינפלציה הקצרה. בנק ישראל צפוי להערכתנו להפחית את הריבית ל-0.1 באחת ההחלטות לפני סוף המחצית הראשונה של 2020 .זאת נוכח המשך מדיניות מוניטרית מרחיבה של הבנקים המרכזיים בעולם, הסיכונים לכלכלה הגלובלית וחוזקו של השקל שממשיך ומקשה על האינפלציה לחזור ליעדה.

 

בהתייחס לכלכלה העולמית, אומר קליין כי שווקי המניות בעולם סיימו את 2019 בשיא כאשר מדד MSCI העולמי השלים עלייה שנתית של קרוב ל-30 אחוזים (ברוטו במונחים דולריים), הקצב המהיר ביותר מזה עשור.

 

הפחתות הריבית בעולם, לצד ירידה בסיכונים הפוליטיים (שעדיין קיימים), שאיימו לדרדר את הכלכלה הגלובלית למיתון (ה- brexitועימות הסחר בין ארה"ב לסין) תרמו לכך. יש לזכור שלמרות העלייה הפנומנלית אי אפשר להתעלם מכך שהיא באה כפיצוי חלקי על הירידות החדות שנרשמו בשלהי 2018 כך שבשנתיים האחרונות במצטבר עלה המדד ב-18 אחוזים.

 

מחירי הנפט זינקו בקרוב ל-35% במהלך 20199, כאשר למרות שיאים חדשים של הפקת נפט בארה"ב, קיצוצים מצד קרטל אופ"ק לצד שיפור בתחזית הצמיחה העולמית, תרמו לכך. בדומה לשוק המניות, יש לקחת עלייה מהירה זו בחשבון יחד עם הירידות החדות במחיר שחלו במהלך הרבעון האחרון של 2018.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה