חדשות אנליסטים

מיטב דש: היקף החובות במשק גדל באחרונה בקצב גבוה; מעל 100 מיליארד ₪ בשנה

"בשנה האחרונה בלט במיוחד גידול חובות הממשלה. למרות זאת, פרמיית הסיכון של ישראל ירדה לרמה הנמוכה היסטורית"

מערכת ספונסר 30/12/2019 17:11

א+א-

בית ההשקעות מיטב דש מפרסם היום סקירת מאקרו ושווקים בינלאומיים, לפיה "קצב הגידול השנתי במדד המשולב למצב המשק, ממשיך להתמתן באיטיות, בעיקר בהשפעת ההאטה באינדיקאטורים המשקפים את הצריכה הפרטית".

עוד ציין הכלכלן הראשי אלכז זבז’ינסקי, כי חלה עלייה במספר תובעי דמי אבטלה ובמספר המפוטרים במשק. אולם, סייג כי אין ביטוי לכך בנתוני האבטלה הרשמיים.

עוד בענייני מאקרו כלכלה בישראל נכתב כי "המחירים של כל סוגי היבוא לישראל ירדו מתחילת השנה. הירידה במחירי היבוא של מוצרי הצריכה עדיין לא באה לידי ביטוי באופן מלא במדד המחירים. היקף החובות במשק גדל בשנים האחרונות בקצב גבוה של מעל 100 מיליארד ₪ בשנה. בשנה האחרונה בלט במיוחד גידול חובות הממשלה. למרות זאת, פרמיית הסיכון של ישראל ירדה לרמה הנמוכה היסטורית".

הסקירה התייחסה לנושא השינויים בשוק האשראי בישראל: "התחדש גידול באשראי הצרכני בישראל בעיקר ממקורות חוץ בנקאים, שעשוי לתמוך בצריכה הפרטית".

באשר לשווקי חו"ל, ציין זבז’ינסקי כי "סחר החוץ בעולם ירד בשנה האחרונה בשיעור החד מאז המשבר לפני עשור". עוד הוסיף ש"בשלושת החודשים האחרונים נרשמה עלייה במחירי הסחורות העיקריות בעולם. המרווחים בשוק הקונצרני המקומי הגיעו קרוב לרמות הנמוכות ההיסטוריות. הפעם, להבדיל מהפעמים הקודמות, גם המוסדיים השתתפו בחגיגה".

לסיכום, צויין כי "הביצועים היחסיים של הסקטורים השונים במדד S&P500 לא בהכרח מצביעים על התקרבות לסוף מחזור העסקים".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה