מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר ירד ב-0.4 אחוז; נרשמה ירידה חדה מהצפי במחירי הפירות והירקות לצד ירידה עונתית במחירי החופשות

מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר ירד ב-0.4 אחוז; נרשמה ירידה חדה מהצפי במחירי הפירות והירקות לצד ירידה עונתית במחירי החופשות

חדשות ספונסר 16/12/2019 09:59

א+א- 1

עפר קליין ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים מתייחס למדד המחירים לצרכן ואומר כי מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר ירד ב-0.4 אחוז נמוך מהערכתנו (מינוס 0.3-0.2), כאשר ירידה חדה מהצפי במחירי הפירות והירקות לצד ירידה עונתית במחירי החופשות הביאו לכך. האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומדת על 0.3 אחוז, רחוק מיעד בנק ישראל.

 

התחזית הראשונית שלנו למדד דצמבר היא ל-0.1 אחוז כאשר עלייה עונתית במחירי ההלבשה תקוזז עם ירידה עונתית במחירי הפירות והירקות ובמחירי הנופש. לגבי מדד ינואר, אנו צופים ירידה של כ-0.4 אחוז בעיקר בשל ירידה עונתית חדה במחיר ההלבשה וההנעלה, ירידה נוספת במחירי החופשות והירידה במחיר החשמל, שתקזז בחלקה את העלייה במחיר המים. ל-12 החודשים הבאים אנו צופים אינפלציה של 1.2 אחוזים.

 

עוד פורסם הבוקר שהעודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים נותר מאוד גבוה על כמעט 4 מיליארד דולר במהלך הרבעון השלישי (על פי נתונים מנוכים עונתיות), בדומה לרבעון הקודם וקרוב ל-3.6 אחוזים מהתוצר במהלך 4 הרבעונים האחרונים. במהלך הרבעון ירידה קלה בעודף בחשבון השירותים קוזז עם ירידה בגירעון בחשבון הסחורות. גם "תיאבון" המשקיעים הזרים לחברות ישראליות נותר גבוה מאוד במהלך הרבעון השלישי עם השקעות ישירות 3.2 מיליארד דולר וכבר כ-11 מיליארד מתחילת השנה.

 

העודף המרשים בחשבון השוטף לצד המשך זרימת הכספים של משקיעים זרים ממשיכים להוות את הגורמים הבסיסיים שתומכים בחוזקו של השקל. יחד עם זאת, בחודשיים האחרונים ראינו פעילות מוגברת של בנק ישראל במטרה למנוע את המשך הייסוף המהיר של השקל. להערכתנו פעולה זו של הבנק תימשך בתקופה הקרובה.

 

לגבי ריבית בנק ישראל המדד השלילי לא משנה את התמונה לפיה נראה שהאיום המרכזי על השגת יעד האינפלציה של בנק ישראל הוא התחזקותו של השקל, ומכאן שאנו מאמינים שהבנק ימשיך ויפעל לרכישת מט"ח ואם יהיה צורך בכך גם יפחית את הריבית במהלך המחצית הראשונה של 2020.

 

לדבי שוק הדיור, סך המכירות של הדירות החדשות הגיעו לשיא חודשי חדש באוקטובר עם עלייה של כ-31 אחוזים בהשוואה לאוקטובר בשנה שעברה, בתמיכת עליית השכר, האבטלה הנמוכה, הריבית הנמוכה והירידה בריבית למשכנתאות. הפעילות הגוברת בענף הדיור תרמה להמשך עלייה במחירי הדירות ב-0.6 אחוז (בין אמצע ספטמבר לאמצע אוקטובר) וב-2.6 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, כאשר הגורמים הבסיסיים ממשיכים לתמוך בהמשך זחילה כלפי מעלה של המחירים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    0.3% ב12 חודשים. עליה רק בדיור.

    השאר 0. או אפילו מינוס פרומיל. וזה כשהדולר יורד חזק ב12 החודשים - מחירי היבוא לא יורדים. כבר ראיתי שני יבואנים מתגאים - לא שינינו מחירים. או 2020 במחירי 2019.
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ATUK19 16/12/2019 10:50