מיטב דש: קצב הצמיחה במשק מתמתן באיטיות תוך היחלשות הצריכה הפרטית

נתוני המשכנתאות מראים ששוק הנדל"ן בישראל ממשיך להתאושש ולחזור להיות מנוע הצמיחה של המשק

חדשות ספונסר 02/12/2019 15:25

א+א-

בסקירת מאקרו ושווקים שבועית מתייחס אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש למצבו של המשק הישראלי ואומר כי לפי המדד המשולב של בנק ישראל, קצב הצמיחה במשק ממשיך להתמתן באיטיות. ההאטה בצמיחה מורגשת באינדיקאטורים של הצריכה הפרטית. קצב הצמיחה במדדי הפדיון בענפי המסחר והשירותים ירד לרמות הנמוכות של חמש השנים האחרונות.

 

דווקא קצב הצמיחה של יצוא הסחורות השתפר לאחרונה והשיג לראשונה בשנים האחרונות את יצוא השירותים. אולם, מתוך ארבע קבוצות התעשייה לפי רמת הטכנולוגיה, נרשם שיפור רק בתעשיות טכנולוגיה מעורבת עילית. בקבוצה זו בעיקר תרם לשיפור יצוא הכימיקליים שצמח השנה בקצב מאוד גבוה. כך, שבסה"כ, לא מדובר בשיפור רוחבי של יצוא הסחורות.

 

לפי סקר כוח אדם, מצבו של שוק העבודה נותר יציב. לא היינו מייחסים חשיבות גדולה לירידה באבטלה, בטח תוך ירידה חדה בשיעור ההשתתפות ועוד בחודש אוקטובר של החגים. הממוצע הנע השנתי של שיעור האבטלה וההשתתפות נותר יחסית יציב.

 

לאחרונה חלה עוד האצה בגידול של מספר המשכנתאות החדשות התואמת גידול ברכישות הדירות. שוק הנדל"ן שוב הופך למנוע הצמיחה של המשק. אולם, היעדרות תוכניות הממשלה לפיתוחו עלולה לפגוע בהתאוששות.

 

לפי הנתונים שפרסם בנק ישראל, אחוז החובות הבעייתיים בקרב הלקוחות הפרטיים בבנקים ירד במחצית הראשונה של השנה לאחר עלייה בשנים האחרונות. הירידה בחובות הבעייתיים עשויה להחזיר את הבנקים להרחיב האשראי הפרטי, שקפא בשנתיים האחרונות, ולתמוך בהגברת הצריכה הפרטית. שיעור האשראי הבעייתי מסך האשראי המסחרי המשיך לרדת ולתמוך בהתרחבות מהירה של האשראי המסחרי בבנקים.

 

לגבי החלטת הריבית ומצבו של השקל אומר זבז’ינסקי כי אנדרו אביר, הנציג של בנק ישראל בוועדה המוניטארית, התראיין לרשתות בלומברג ורויטרס ימים ספורים אחרי פרסום החלטת הריבית של בנק ישראל, שלא הופיע בה שינוי משמעותי לעומת ההחלטה הקודמת, והעביר מסרים חדים הרבה יותר.

 

בראיון לרויטרס המסר העיקרי היה שבנק ישראל יתערב מעתה בצורה הרבה יותר אקטיבית בשוק המט"ח כדי להכניס תנודתיות למסחר ולמנוע המשך התחזקות השקל בקצב שהיה השנה. ההתערבות במט"ח לא פוסלת הורדות ריבית, אך נאמר שהרף להורדת ריבית מתחת לאפס הוא גבוה. צריך לציין שבינתיים קניות מט"ח ע"י בנק ישראל שהיו בשבוע שעבר לא הביאו לפיחות ניכר של השקל.

 

גם בראיון לבלומברג עלתה האופציה של הריבית השלילית כאפשרית מבחינת בנק ישראל. בראיון זה נאמר שבנק ישראל שוקל גם רכישות אג"ח ממשלתיות ככלי שנועד להחליש את השקל ולהביא את האינפלציה ליעד.

 

בנוסף, בעיקר בראיון לבלומברג, מופיע התייחסות לפלונטר הפוליטי והשפעתו המזיקה לכלכלה. נאמר מפורשות שבנק ישראל לא יחכה להופעת הנתונים המעידים על הנזק בפועל, אלא יפעל בעוד מועד כדי להקטינו.

 

ניתן להבין מכך שבנק ישראל עשוי כבר בחודשים הקרובים להפעיל כלים שונים לא רק במטרה להשיג את יעד האינפלציה, אלא מתוך חשש להאטה בצמיחה גם אם עדיין לא יופיעו נתונים בפועל שיעידו על הרעה במצב הכלכלי.

 

לא ברור רק איך הדברים שנאמרו מסתדרים עם חילוקי הדעות שנתגלו בוועדה המוניטארית בהחלטה הקודמת (הצבעה 3:2 בעד אי שינוי בריבית). ההחלטה על שינוי מדיניות ההתערבות בשוק המט"ח והתגובה האפשרית של בנק ישראל להיעדרות הממשלה לא הופיעו בצורה ישירה בנוסח החלטת הריבית האחרונה. לכן, לא ברור עד כמה החלטות אלה נמצאות בקונצנזוס בוועדה המוניטארית.

 

על המצב בכלכלה העולמית אומר זבז’ינסקי כי אם מסתכלים על מדדי המניות בארה"ב (ובת"א) בשבועות האחרונים ניתן להתרשם ששוקי המניות היו מצוינים למשקיעים. המדדים בארה"ב השיגו בשלושת השבועות האחרונים תשואה של כ-2%-1.5% תוך תנודתיות נמוכה. היחס בין מכפיל הרווח החזוי של S&P 500 לבין מדד VIX עלה לאחת הרמות הגבוהות ביותר בשלושים השנים האחרונות.

 

אולם, מחוץ לארה"ב התמונה נראית פחות טוב. בשלושת השבועות האחרונים מדד המניות STOXX Europe 600 עלה רק ב-0.5%, יפן ירדה בכ-0.5%, מדד הבורסה בסין ירד בכ-3% ומדד כלל השווקים המתעוררים ירד בכ-2.3%. במיוחד בלטו לרעה, אפילו בהשוואה לשווקים המתעוררים האחרים, מדדי המניות והמטבעות במדינות דרום אמריקה בגלל האירועים הפוליטיים והחולשה בכלכלות.

 

נוסיף שבשבועות האחרונים מניות סקטור התעשייה חזרו להציג ביצועים חלשים יותר מאשר מדד המניות הכללי בארה"ב, אירופה ובשווקים מתפתחים, מה שמראה שגם המשקיעים מפקפקים בהתאוששות הפעילות במגזר.

 

שורה תחתונה: הביצועים החלשים של המניות במרבית המדינות מחוץ לארה"ב עלול להקשות על "הראלי" שהתפתח בשוקי המניות בארה"ב, במיוחד אם יתעוררו קשיים במו"מ בין ארה"ב לסין.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה