”רכישות מט”ח קיבלו עדיפות על הפחתת ריבית”

כלכלני בנק הפועלים מעריכים שהפחתת ריבית תשוב לעמוד על הפרק במהלך שנת 2020, ובעיקר עם הצטרפות ישראל למדד האג"ח העולמי – WGBI, כשלחצי הייסוף עשויים לגבור

חדשות ספונסר 01/12/2019 15:46

א+א- 1

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את הסקירה השבועית ומתייחסים לאינדיקטורים הכלכליים בישראל, המצביעים על צמיחה מתונה מזו של המחצית הראשונה של השנה. הייצור התעשייתי עלה ברבעון השני בשיעור שנתי של 1.3%, והפדיון בענפי המשק ב-2.9%. קצבי צמיחה אלו נמוכים מאלו של המחצית הראשונה של השנה, אולם מספיקים על מנת להותיר את שוק העבודה הדוק.

 

הסיכויים לקיום מערכת בחירות שלישית עלו, והמחיר הכלכלי העיקרי של זה הוא באי-אישור תקציב המדינה, וריסון של צד ההוצאות בתקציב. שיעור האבטלה ירד בחודש אוקטובר לרמה של 3.4%, בעיקר כתוצאה מירידה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. מספר המועסקים לא גדל. אנו סבורים שלא ניתן להסיק מנתון זה יותר מדי, מעבר לכך שאנו עדיין בקרבת תעסוקה מלאה.

 

מדד חודש נובמבר צפוי על פי התחזית לרדת ב-0.2%. ירידת המדד מושפעת מגורמים עונתיים וכן מהייסוף בשער השקל. קיימת תחושה (סובייקטיבית) שהשנה שבוע הבלאק פריידי זכה לתהודה גדולה בציבור, והוזלות המחירים גלשו מהאינטרנט גם לרשתות השונות, שהן נסקרות ונמדדות בסקר הלמ"ס.

 

איננו יכולים לבסס את התחושה הזו ולכן אנו לא לגמרי משקללים אותה בתחזית האינפלציה. הסעיפים שעשויים להיות משופעים הם בעיקר הלבשה והנעלה ומוצרי חשמל לבית. אנו מותירים את תחזית האינפלציה על 1.1% לשנה הקרובה, כשמזה תרומת העלאת המיסים לאינפלציה נאמדת ב-0.2%.

 

לגבי החלטת הריבית בשבוע שעבר, אומרים כלכלני הפועלים כי בנק ישראל מעדיף את כלי ההתערבות על פני הפחתת ריבית. הריבית נותרה בהחלטה בשבוע שעבר ללא שינוי ברמה של 0.25%, ובנק ישראל שב לרכוש מט"ח על מנת לבלום את הייסוף.

 

בראיון שנתן אנדרו אביר, מנהל חטיבת השווקים בבנק ישראל וחבר בוועדה המוניטרית, הוא ציין שבשלב זה כלי רכישות המט"ח מתאים יותר להעלאת שיעור האינפלציה, אם כי הפחתת ריבית עדיין נמצאת על השולחן. בין הסיבות להעדפת כלי ההתערבות הוא מציין את היות הריבית כלי מוגבל בעת זו, בעוד שתיאורטית אין מגבלה על רכישות המט"ח.

 

ההחלטה לא להשתמש עתה בכלי הריבית נבעה גם מההערכה שגם הפד וה-ECB צפויים להותיר את הריבית ללא שינוי בתקופה הקרובה. אנו סבורים כי השפעת הריבית על שער-החליפין היא קצרת טווח, והיצעי המט"ח שבנק ישראל ספג, היו מגיעים לשוק בכל מקרה בשלב מאוחר יותר. במהלך שנת 2020, ובעיקר עם הצטרפות ישראל למדד האג"ח העולמי – WGBI, לחצי הייסוף עשויים לגבור, ואנו מעריכים שהפחתת ריבית תשוב לעמוד על הפרק. בד בבד, רכישות המט"ח הספורדיות של בנק ישראל ימשכו.

 

האם בנק ישראל מבצע סטריליזציה לרכישות המט"ח? שאלה זו עולה לא אחת, תחת הנחה שזה כלי שבנק ישראל יכול לעשות בו שימוש עתידי. הכוונה היא שבאופן תיאורטי בנק ישראל יכול לצמצם את הנפקות המק"מ ולהגדיל את הנזילות בשווקים הפיננסיים, בעיקר בעת בה הוא רוכש מט"ח תמורת שקלים.

 

כלי הספיגה העיקריים של בנק ישראל הם הנפקות המק"מ ופיקדונות של הבנקים המסחריים בבנק ישראל. תמהיל השימוש בכלים אלו מוצג בגרף מעלה. בניגוד לארה"ב בה יעד הריבית של הפד הוא טווח, בישראל הריבית היא נקודתית. הפד האמריקני יכול להשתמש בפעולות בשוק הפתוח על מנת לייצב את הריבית במקום שיבחר בתוך הטווח. בישראל, מרחב התמרון הוא קטן יותר, ולבנק ישראל אין שליטה מוחלטת בכמות הכסף שעליהם לספוג, אלא יותר על תמהיל כלי הספיגה.

 

בארה"ב, אומרים כלכלני פועלים, הסתיים עוד שבוע של שיאים בשוקי המניות, זאת חרף החשש שהסכם הסחר בין ארה"ב לבין סין מתרחק. הנשיא טראמפ חתם על שני חוקים המתירים סנקציות, במידה ויפגעו זכויות האזרחים בהונג-קונג. בנוסף, אחד החוקים אוסר לייצא להונג קונג אמצעים לפיזור הפגנות. 

 

חוקים אלו התקבלו על-ידי הממשלה בסין כאיתות לתמיכת וואשינגטון במחאה בהונג קונג, וכמו כן התערבות בעניינים הפנימיים של המדינה. סין הודיעה שבכוונתה לנקוט בצעדי תגמול. השווקים התמקדו יותר בנתונים הכלכליים בארה"ב שהיו טובים ברובם, ובאינפלציה הנמוכה שאולי בכל זאת תאפשר הפחתת ריבית בשנה הבאה.

 

שיפור באומדן הצמיחה של ארה"ב ברבעון השלישי. האומדן המעודכן עומד עתה על 2.1% לעומת 1.9% באומדן הראשון. נזכיר שהצמיחה הייתה 3.1% ו-2.0% ברבעונים הראשון והשני של השנה בהתאמה. עלייה חלה בהזמנות למוצרי השקעה, ירידה בגירעון המסחרי, ואפילו נתון המכירות הקמעונאיות שעלה באוקטובר רק ב- 0.1%, היה גבוה מההערכות המוקדמות. מחירי הבתים עלו בשנה האחרונה בשיעור של 2.1%, והם עדות לשוק הנדל"ן החזק.

 

אינפלציית הליבה בארה"ב,Core PCE , ירדה בחודשיים האחרונים מקצב שנתי של 1.8% באוגוסט ל-1.6% בחודש אוקטובר. השווקים מתמחרים כעת בין הפחתת ריבית אחת לשתיים בשנה הבאה, זאת למרות שהפד סבור שרמת הריבית הנוכחית הולמת את הכלכלה.

 

 

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    עימות ביטחוני מול איראן שער השקל יפול חזק מטה

    נווה 01/12/2019 15:59