לאומי שוקי הון על כלל ביטוח: מגמות מעורבות

ביחס להיסטוריה ולציפיות, כפי שמשתקפות ממחיר המניה, התוצאות סבירות; קיים פוטנציאל לא מבוטל במניה, אבל נטל ההוכחה על כתפי החברה

חדשות ספונסר 01/12/2019 12:39

א+א-

אייל דבי, מנהל מחקר מניות ישראליות בלאומי שוקי הון, מפרסם היום התייחסותו לתוצאות כלל ביטוח שפרסמה ביום חמישי בערב את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של השנה, כמו גם לתשעת החודשים הראשונים שלה.

 

בדומה ליתר חברות הביטוח, לשורה התחתונה שדווחה אין משמעות רבה, שהרי היא "נמשכה" כלפי מטה בצורה אלימה כתוצאה מהגדלת עתודות, על רקע הריבית שירדה. בנוסף, תרומתו החיובית של שוק ההון הייתה גם היא חריגה, אבל מובן שהשפעתה השלילית של הריבית הייתה הרבה יותר חזקה.

 

הרווח הכולל ותשואת ההון שדווחה: השפעת הריבית על העתודות של כלל ביטוח היא עצומה, הן אבסולוטית והן ביחס לחברות אחרות בתעשייה, כך שזה היה צפוי שהשורה התחתונה תספוג מכה קשה. בהתאם, ההפסד הכולל שדווח, ברבעון השלישי של השנה, עמד על יותר מחצי מיליארד שקלים (565 מיליוני שקלים במדויק) - אשר שיקפו תשואה שלילית של 45% על ההון.

 

רווח כולל מתוקן (בנטרול ההשפעה של הגדלת העתודות): ההיקף הכספי של ההוצאה החריגה שכלל ביטוח רשמה ברבעון בודד, בגין הגדלת העתודות, נשק לכדי 1.1 מיליארד שקלים. זאת, כאשר ההון העצמי של החברה עומד על סך של 4.5 מיליארד שקלים ושווי השוק על 3.1 מיליארד שקלים בלבד (שימו רק לב שהגדלת העתודות היא ברוטו, לפני מס).

 

לפיכך, ברור שכאשר מנטרלים הוצאה כל כך גדולה, התמונה לחלוטין משתנה - כך שהרווחיות המתוקנת פתאום נראית מרשימה. כמה מרשימה? ההפסד הכולל, בסך 565 מיליוני שקלים ברבעון, הופך לרווח של 140 מיליוני שקלים – המשקפים תשואה של 11% על ההון. לכאורה זו תוצאה מעולה, אבל כפי שאמרנו בהתחלה, גם היא אינה מייצגת, שכן שוק ההון העניק לה רוח גבית חזקה.

 

רווח לתקופה מתוקן: זה לא חישוב מדויק, אבל יש בו לדעתנו בכדי לתת תחושה לרווחיות השוטפת של החברה - שכן הוא מנטרל חלק מרווחי ההון החריגים, בגין עליית ערך השוק של הנכסים הפיננסים (בתיק הזמין למכירה, להבדיל מהתיק המסחרי). אז זהו, שאם מבצעים את החישוב שלעיל על הרווח הנקי לתקופה, ולא על הרווח הכולל, אזי תשואת ההון שמקבלים היא חד-ספרתית נמוכה.

 

אין חולק, הרווח המתוקן האמור עדיין מכיל בתוכו רעשים ומרכיבים שאינם מייצגים, אבל אנחנו חושבים שהוא נותן קירוב טוב יותר לתשואת ההון השוטפת של החברה. במילים אחרות, להערכתנו הרמה המייצגת היא עדיין חד-ספרתית לא גבוהה.

 

הנכסים המנוהלים צומחים: ההיקף הכספי של הנכסים המנוהלים, לסוף הרבעון השלישי, עמד סך של 212 מיליוני שקלים – גידול של 8% מתחילת השנה. זו בהחלט צמיחה נאה, אבל מרכיב משמעותי ממנה נובע מעליית מחירים – בשונה מצמיחה כמותית.

 

פרמיות שהורווחו: כאן יש תופעה מעט מוזרה, אבל לא בלתי צפויה - למרות צמיחת הנכסים המנוהלים, השורה העליונה בתוצאות הכספיות התכווצה. הפרמיות בשייר קטנו בשיעור של 9% ביחס לתקופה המקבילה, כאשר החברה מציינת את הסיבה המרכזית לתופעה, בסיום התקשרויות עם קופות חולים מכבי ולאומית בביטוח סיעודי.

 

העניין הוא שגם בתחומים האחרים - חיסכון ארוך טווח והביטוח הכללי - נרשמה ירידה. ירידת הפרמיות בביטוח הכללי אינה דבר חדש, בכל מה שנוגע לחברה, והיא מוסברת על יד טיוב תיק הלקוחות. עם זאת, נדמה לנו שהמשקיעים מצפים שמלאכת הניקוי תגיע לסיומה. 

 

ההוצאות רשמו ירידה: ברבעון השלישי של השנה נרשמה ירידה בהוצאות התפעול, כמעט לכל רוחב הגזרה – עמלות, שיווק, רכישה, הנהלה וכלליות וגם בסעיף המימון. זו בוודאי תופעה ברוכה, ואנחנו מקווים שהיא תימשך גם בתקופה הקרובה.

 

שורה תחתונה: תוצאות הרבעון השלישי מכילות בתוכן מגמות מעורבות, כך שיש מי שיפרשו אותן כמאכזבות ויש כאלה שיראו בהן מעודדות. מה אנחנו חושבים? שביחס להיסטוריה ולציפיות, כפי שמשתקפות ממחיר המניה, התוצאות סבירות.

 

אנחנו רוצים לומר בהקשר זה משהו נוסף, בהקשר של ההשקעה במניה; כלל ביטוח מזכירה לנו את בנק דיסקונט לפני תקופה לא כל כך רחוקה, במובן שמחיר השוק משקף את איכות התוצאות השוטפת, תוך שהוא נותן משקל נמוך לתרחיש של שיפור והשבחה (בתוצאות הריאליות של החברה). נאמר כך - קיים פוטנציאל לא מבוטל במניה, אבל נטל ההוכחה על כתפי החברה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה