עפר קליין, הראל פיננסים קרדיט: יח"צ

הראל פיננסים: הסיכוי להפחתת ריבית במחצית הראשונה של 2020 עדיין משמעותי

הציפיות לאינפלציה המשיכו לרדת גם השבוע; הצטמצמות הסיכויים להקמת ממשלה ואיתה גם הסיכויים להעלאות מיסים בקרוב תרמו לירידה

חדשות ספונסר 27/11/2019 12:12

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירת המקרו השבועית לנתוני סקר כח האדם שפורסמו השבוע ואומר כי ההתמתנות בשיעור המשרות הפנויות תומכת בהתמתנות מקבילה בקצב עליית השכר בסקטור העסקי.

 

נתוני סקר כח האדם לתחילת הרבעון הרביעי היו מעורבים; אמנם שיעור האבטלה המשיך לרדת ל 3.4 אחוזים, קרוב לרמתו הנמוכה ביותר מאז שנות השבעים, אך הדבר לווה בירידה מקבילה ומדאיגה בשיעור ההשתתפות ל 60.6 אחוזים. בגילאי העבודה העיקריים (25 עד 64) התמונה דומה כאשר שיעור האבטלה ירד באופן מרשים ל 2.9 אחוזים בלבד, אך תוך כדי ירידה מקבילה בשיעור ההשתתפות ל-80.1 אחוזים.

 

בנוסף, סך המשרות הפנויות במשק עלה ב-2 אחוזים באוקטובר (על פי נתונים מנוכי עונתיות), אך זאת לאחר חודשיים של ירידה, כך שרמתן הנוכחית נמוכה ב-5 אחוזים בהשוואה לאוקטובר בשנה שעברה. הנתונים מחזקים את הערכתינו שהשיפור בשוק העבודה הגיע למיצוי כאשר ההתמתנות בשיעור המשרות הפנויות תומכת בהתמתנות מקבילה גם בקצב עליית השכר בסקטור העסקי.

 

עוד מתייחס קליין להחלטת הריבית ואומר כי למרות החלטת בנק ישראל להשאיר את הריבית ללא שינוי להערכתנו, הסיכוי להפחתת ריבית במחצית הראשונה של 2020 עדיין משמעותי ויושפע במיוחד מההתפתחויות בשוק המט"ח שם הלחצים המבניים לחיזוק השקל עדיין פועלים.

 

כפי שצפינו, ובניגוד לרוב ההערכות בשווקים, בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי על 0.25 אחוז וככל הנראה רכש במקביל מט"ח. שוק העבודה ההדוק, היציבות בפעילות הכלכלית וההפוגה שלקחו הבנקים המרכזיים בעולם בהפחתות הריבית היו התורמים המרכזיים להחלטה. יחד עם זאת, להערכתנו, הסיכוי להפחתת ריבית במחצית הראשונה של 2020 עדיין משמעותי ויושפע במיוחד מההתפתחויות בשוק המט"ח שם הלחצים המבניים לחיזוק השקל עדיין פועלים.

 

בנוסף, להערכתנו, גם העלייה בפעילות בשוק הדיור תרמה להחלטת בנק ישראל, כאשר סך המשכנתאות שנלקחו באוקטובר (כאשר מתאימים למספר לימי העסקים) ברמות השיא.

 

בעולם, אומר קליין, להערכתנו החולשה באינדיקאטורים הריאליים יחד עם העלייה שנרשמה לאחרונה במחירי המזון והמשך ההפגנות בהונג קונג מעלים גם את נכונות הממשל בסין להגיע להסכם בהקדם עם ארה"ב.

 

למרות הדיווחים החיוביים בנושא הסכם הסחר, החולשה באינדיקאטורים הריאליים הביאו את הבנק המרכזי בסין להפחית את הריבית הקצרה (O/N) ל-2.50 אחוזים, בהודעה מפתיעה ולראשונה מאז 2015, כאשר בשנים האחרונות הכלי העיקרי בו בחר הבנק להשתמש היה שינוי ביחס הרזרבות. יחד עם זאת ההפחתה הייתה מזערית ועמדה 0.05 אחוז בלבד, כאשר האינפלציה הגבוהה (3.8% באוקטובר) מקשה על הבנק לבצע הרחבה משמעותית יותר, אנו מצפים שהבנק ישלים את המהלך בקרוב עם הפחתה דומה של ריבית ה-Repo השנתית.

 

בנוסף, להערכתנו החולשה באינדיקאטורים הריאליים יחד עם העלייה שנרשמה לאחרונה במחירי המזון והמשך ההפגנות בהונג קונג מעלים גם את נכונות הממשל בסין להגיע להסכם בהקדם עם ארה"ב.

 

הפרוטוקולים מהחלטת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי בארה"ב אישררו את ההערכות שהשווקים והחזאים אימצו מאז אותה החלטה בסוף אוקטובר; מרבית חברי הבנק המרכזי סבורים ש-3הפחתות ריבית רצופות השנה מספיקות לעכשיו, ויש להמתין כדי לבחון את השפעת אותן ההפחתות על הצמיחה והאינפלציה.

 

חברי הבנק ציינו שהכלכלה מציגה חסינות מרשימה נוכח ההיחלשות בכלכלה הגלובלית, אך הם הדגישו שהם עוקבים מקרוב אחר האינדיקאטורים השוטפים לצד ההתפתחויות בנושא הסחר. גם אנו סבורים שלא נראה הפחתת ריבית נוספת בחודשים הקרובים, אך אנו עדיין סבורים שהתוואי העתידי הגלום בשווקים מעט אופטימי מידי.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה