חדשות אנליסטים

הכלכלנית הראשית של דיסקונט: בנק ישראל צפוי להוריד מחר את הריבית

בין הגורמים להורדה הצפויה - סביבת אינפלציה ההולכת ומתרחקת מהיעד, שקל חזק שממשיך ליצור לחץ שלילי על המחירים ונתוני צמיחה חלשים ברבעון השלישי

חדשות ספונסר 24/11/2019 15:09

א+א-

נירה שמיר, הכלכלנית הראשית של בנק דיסקונט, אומרת לקראת פרסום החלטת הריבית מחר כי "להערכתנו, בנק ישראל יודיע מחר על הורדת ריבית ל-0.1%."

 

שמיר מסבירה מהם הגורמים המשפיעים על הערכה זו. ראשית, סביבת האינפלציה הולכת ומתרחקת מהיעד, כאשר אינפלציית הליבה עמוק מתחת לרף התחתון של היעד - 0.5%, לעומת 0.9% במועד הודעת הריבית הקודמת (7/10). יתרה מכך, ציפיות האינפלציה לשנה עומדות על 1% בלבד, ולשנתיים על 1.06%, ממש נושקות לגבול התחתון של היעד.

 

השקל החזק שממשיך ליצור לחץ שלילי על המחירים, ומעמיק פגיעתו בכושר התחרות של היצרנים המקומיים, והיצואנים בפרט. שער השקל-דולר ברמה הנמוכה מאז מרץ 2018, לאחר שהתחזק מול הדולר בכ-7% מראשית השנה מזה: ב-1.8% במהלך החודש האחרון.

 

בנוסף, נתוני צמיחה חלשים למדי ברבעון השלישי, בניכוי ה"רעשים", כאשר חלק משמעותי מהצמיחה נובע מתנודות חדות במלאי הדלק.

 

מנגד, בעולם מסמנת התייצבות בנתונים הכלכליים, כאשר הפד לוקח בשלב זה הפוגה בהורדות הריבית, אך זאת לאחר ש"קנה תעודת ביטוח", בדמות שלוש הפחתות ריבית.

 

על כל פנים, אנו סבורים כי המגמות המקומיות שלעיל הן שיכריעו בהחלטת הריבית מחר, כאשר המצב הפוליטי לא אמור להוות גורם מעכב.יתרה מכך, כזכור בהודעת הריבית האחרונה היו שני חברים (מתוך חמישה) שתמכו בהורדת ריבית, ושניים שציינו שהסיכונים לפעילות ולאינפלציה הם משמעותיים, ולכן אפשר ויהיה, לדעתם, צורך בהרחבת המדיניות המוניטרית. מאז, חלה, כאמור, הידרדרות בסביבת האינפלציה. לכן, להערכתנו, יהא הפעם רוב להורדת ריבית.

 

ואומנם, על-פי שוק ה-IRS, בנק ישראל צפוי להוריד את הריבית במהלך שלושת החודשים הקרובים בהסתברות של כ-86%. נכון שבנק ישראל יכול להמתין עם ההורדה לראשית ינואר, אולם, כאשר מרבית האנליסטים המדווחים לבלומברג צופים הורדת ריבית מחר, והשוק מגלם בהסתברות גבוהה ביותר הורדה בתקופה הקרובה, איננו סבורים שבנק ישראל יבחר להמתין. שהרי אז קיים חשש שהשקל ימשיך ויתחזק, על כל המשתמע מכך.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה