אקסלנס: אין תרחיש סביר שבו ייחתם הסכם סחר שלם

"למרות התגובות החדות לעיתים של השוק להתפתחויות במלחמת הסחר, אנו מעריכים כי היא בכל מקרה איננה גורם משמעותי לכלכלה העולמית"

חדשות ספונסר 20/11/2019 14:09

א+א-

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס מתייחס היום בסקירה השבועית למדד המחירים לצרכן ואומר שיהיה נס עם המדד יעלה מעל 1%. במדד בלטה במיוחד התמתנות הליבה, ובמיוחד סעיף הדיור, שירד לשינוי שנתי של 1.3% (בניכוי דיור המדד נותר בשנה האחרונה ללא שינוי - 0.0% ). בלט גם סעיף המזון, שעלה בשנה האחרונה רק ב- 0.7% וזאת למרות כותרות רבות מלפני שנה על "גל עליית מחיר מזון".

 

ב- 12 חודשים הקרובים המדד צפוי להערכתנו לעלות ב-0.9% בהובלת העלאות מחירים של הממשלה, ולאחר מכן להתמתן לכיוון האפס. בין העלאות המחירים הצפויות שקשורות לממשלה נציין את ייקור הארנונה ב- 2020 , העלאת מיסים מתוכננת על רכבים היברידיים, ייקרו תעריפי המים והמוניות, מיתון הנפילה בתעריף החשמל, התפוגגות אפשרית לתכניות "נטו" ועוד...למעשה ללא התערבויות הממשלה נראה שהאינפלציה 12 חודשים קדימה הייתה עשויה לרדת מתחת לאפס.

 

האינפלציה בישראל עשר שנים קדימה תתקשה לעלות משמעותית מעל האפס. אם בעשור הראשון למילניום בערך, עד שנת 2008 , מי שהחזיק את מדד המחירים לצרכן בישראל היה בעיקר הנפט, ובעשור השני (מ- 2009) החזיק אותו בעיקר סעיף הדיור. כעת כשסעיפי הדיור והנפט מתייצבים, וכשהמחזור העולמי, יחד עם הביקוש המצרפי, קרובים לרמות השיא, קשה לראות סעיף שיוכל למשוך בעשור הקרוב את האינפלציה לכיוון מרכז יעד האינפלציה. ציפיות האינפלציה הארוכות המגולמות באג"ח השקלי נראות גבוהות משמעותית מהאינפלציה שתתממש בפועל.

 

כהנוביץ מתייחס גם להחלטת הריבית הקרובה של בנק ישראל ואומר כי שוק ההון מגלם הפחתת ריבית בנק ישראל במהלך הרבעון הראשון של 2020 , אך המשקיעים חושדים שהוא עשוי להפתיע בהפחתה כבר ביום שני הבא. שיקולים נבחרים בעד הפחתת ריבית מוקדמת - כדי למקסם את השפעת ההפחתה מוטב יהיה להפתיע בהקדמתה, לאחרונה השקל חזר להתחזק וניסיונות מחודשים לרכוש מט"ח שוב לא עבדו.

 

האינפלציה בפועל נותרה גם באוקטובר מתחת לגבול היעד התחתון, וסעיפי הליבה שלה הפתיעו כלפי מטה. כמו כן ציפיות האינפלציה קדימה אומנם עלו מעט מעל הגבול התחתון, אך נשענות בעיקר על צפי להעלאות מחירים שקשורות בממשלה. היצוא וההשקעות בנתוני התמ"ג נפגעו ונתוני התעשייה חלשים. סדקים מתרחבים בשוק העבודה, מה שבא לידי ביטוי בשיעור המשרות הפנויות. הבנק כבר החל להכין את השוק להפחתה, שני חברים הצביעו כבר בעדה.

 

קיימים שיקולים גם נגד הפחתת ריבית מוקדמת, ביניהם העובדה שמדדי המניות ומחירי הנדל"ן המשיכו לעלות, בנקים מרכזיים מובילים בעולם הפסיקו את הפחתות הריבית, ההתדרדרות בנתוני המאקרו התמתנה במידה מסוימת, הצמיחה בישראל מתחילת השנה עלתה מעט מעל לפוטנציאל וכן שיעור האבטלה נותר בשפל.

 

כמו כן, לאחר שכבר זגזג פעם אחת, הבנק עשוי להעדיף נתונים יותר מוצקים כדי שלא יידרש לזגזוג נוסף. חבר אחד בוועדה המוניטרית מתנגד עיקש להפחתה, והועדה עשויה לחכות לקונצנזוס בקרב חבריה. נימוק נוסף הוא שציפיות האינפלציה לכל הטווחים נמצאים מעל גבול היעד התחתון.

 

על החלטת ריבית בנק ישראל ביום שני אומר כהנוביץ כי אנחנו לא במשחק של תזמון הפחתה אחת, שתלויה בטוב ליבו של חבר ועדה זה או אחר, אלא במשחק של תזמון מחזורי ריבית, שנוצרים מצורך כלכלי בולט. להערכתנו קיימים לפחות שלושה טריגרים שעשויים לאלץ את בנק ישראל להתחיל מחזור הפחתות ריבית שיביא אותה לטריטוריה השלילית בולטת כבר במהלך 2020 - מכה משמעותית בשוק המניות, או מהלך התחזקות בולט נוסף של השקל, או מעבר לעליה בשיעור האבטלה.

 

בנוסף, יתכן שהנגיד ירון, בשונה מפלוג, לא יהיה מוכן לקבל אינפלציה שמשייטת לה בכייף מתחת לגבול היעד התחתון ויוריד בגללה את הריבית. להערכתנו סביר שלפחות אחד מהטריגרים הללו יופעל במהלך 2020 ויניע מחזור הפחתות ריבית מלא.

 

על שיחות הסחר אומר כהנוביץ כי כזכור, ביום שבת האחרון היה מתוכנן להיחתם בצ’ילה ברוב פאר והדר שלב 1 בהסכם סחר. אבל הכנס בוטל במה שהיה נראה בהתחלה מסיבות טכניות, אך בהמשך התברר שבין כה וכה נשארו נושאים ללא הסכמה. הסוגיות העיקריות נותרו ככל הנראה היקף המכסים ההדדיים שיופחתו והיקף גניבת הקניין הרוחני שתתאפשר. בכל מקרה, מסתמן כי לא להסכם הזה פיללנו.

 

נזכיר, כי להערכתנו אין תרחיש סביר שבו ייחתם הסכם סחר שלם - מה שהופך כל תגובת שוק שנשענת על אופטימיות להזדמנות פעולה. בנוסף, למרות התגובות החדות לעיתים של השוק להתפתחויות במלחמת הסחר, אנו מעריכים כי היא בכל מקרה איננה גורם משמעותי לכלכלה העולמית, ממספר סיבות, ביניהן שהיקף הסחר בין ארה"ב לסין מדוד, כשהמטבע הסיני עבר ברקע פיחות וספג חלק גדול מהמכסים, כשחברות מסוגלות להעביר חלק משמעותי מפסי היצור המיועדים לשוק האמריקאי/הסיני למדינות צד שלישי וכשחלק מהסחורה המיוצאת כנראה מוסווית כיצור של צד שלישי.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה