מיטב דש: סביבת האינפלציה במשק יורדת

"מעריכים שעלה הסיכוי להורדת ריבית ע"י בנק ישראל החודש ל-0.1%; לא חושבים שיש סיכוי גדול להגעת הריבית במשק מתחת לאפס בהמשך"

חדשות ספונסר 18/11/2019 15:12

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת מאקרו ושווקים שבועית לסביבת האינפלציה בישראל שממשיכה לרדת ואומר כי מדד המחירים לצרכן עלה בחודש ספטמבר ב-0.4%, מתחת לתחזית שלנו לעלייה של 0.5%. מרבית הגורמים שתרמו לעלייה במדד היו בעלי אופי עונתי כגון המזון (+0.7%) וההלבשה והנעלה (+6.9%). מחירי המזון והפירות היו מעט גבוהים מהתחזית. לעומת זאת, הירקות, הדיור והתקשורת היו נמוכים מהתחזית שלנו.

 

הסיבות האפשריות להתמתנות האינפלציה הן ההאטה בביקושים במשק, כפי שבאה לידי ביטוי בהאטה של קצב הגידול במדדי הפדיון בכלל הענפים במשק ובפרט בענפי המסחר והשירותים. בנוסף, התמתנות בתוספת המשרות ובשכר הממוצע במשק. כתוצאה מזה, נמשכת האטה בגידול בסך השכר במשק, פרמטר שמשפיע על הביקושים.

 

המשק הישראלי מייבא דפלציה מהעולם שמשתקפת מתחילת השנה בירידה עקבית במדדי המחירים ליצרן בארה"ב, אירופה וסין. גם התחזקות השקל תורמת את חלקה להתמתנות בסביבת האינפלציה. במבט קדימה אנו צופים שמדד המחירים יעלה ב-0.8% ב-12 החודשים הקרובים. המדד של חודש נובמבר צפוי לרדת ב-0.2%, בדצמבר המדד צפוי להישאר ללא שינוי ובינואר לרדת ב-0.3%.

 

לגבי הריבית במשק אומר זבזינסקי כי לבנק ישראל התווספו סיבות להוריד את הריבית לאחר המדד האחרון. קצב האינפלציה, במיוחד אינפלציית הליבה, ירד בעקביות בחודשים האחרונים. גם השקל שחזר להתחזק מוסיף לחצים על הבנק המרכזי.

 

ההחלטה של הבנק תלויה, בין יתר, בנתוני הצמיחה לרבעון השלישי שיתפרסמו היום. אם הצמיחה תהיה נמוכה מכ-2.5%, הלחצים בוועדה המוניטארית בעד הורדת הריבית יתגברו. לעומת זאת, בחודש האחרון הרבה פחות בנקים מרכזיים בעולם הורידו ריבית, עובדה שמשחררת מעט לחץ מבנק ישראל.

 

בשורה התחתונה אנו מעריכים שעלה הסיכוי להורדת ריבית ע"י בנק ישראל החודש ל-0.1%. אנו לא חושבים שיש סיכוי גדול להגעת הריבית במשק מתחת לאפס בהמשך.

 

המשק האמריקאי ממשיך להתקרר. לדברי זבז’ינסקי, האינדיקאטורים בארה"ב מצביעים שהפעילות התעשייתית המשיכה להתמתן בחודש אוקטובר, כפי שבא לידי ביטוי בהמשך ירידה בקצב השנתי במדד הייצור התעשייתי שעבר לטריטוריה שלילית, לראשונה מאז 2016. נציין שגם האינדיקאטורים של פעילות ההובלה היבשתית והימית שהתפרסמו לאחרונה המשיכו להיחלש. המכירות הקמעונאיות היו אומנם נמוכות מהתחזיות, אך קצב הצמיחה השנתי שלהן בסה"כ השתפר בשנה האחרונה.

 

קצב העלייה של מדד מחירי הליבה לצרכן CPI בארה"ב ירד מעט מ-2.4% ל-2.3% . אולם, בחינת רכיבי המדד דווקא מצביעה על התגברות הלחצים לעליית המחירים בליבת האינפלציה.

 

קצב העלייה של מחירי המוצרים (ללא אנרגיה ומזון) ירד, אך קצב התייקרות השירותים, שמהווים גרעון יציב יחסית של סביבת האינפלציה, דווקא עלה. במיוחד התייקרו בשיעור של כ-5% השירותים הרפואיים. גם הארוחות במסעדות מתייקרות בקצב מתגבר.

 

אינפלציה נמוכה זוהי הנחת יסוד בסיסית וחשובה שעליה נשענים השווקים. מבחינתם ההפתעה הכי לא צפויה עלולה להיות עלייה באינפלציה שתייצר לחצים לעליית ריבית ה-FED בזמן שהכלכלה דווקא מתקררת. אפילו אם ה-FED לא יעלה ריבית במידה והאינפלציה תעלה, עלייה באינפלציה עשויה לדחוף למעלה את תשואות האג"ח, מה שמהר מאוד יפגע בשוק המניות.

 

למרות סימני האינפלציה, בינתיים קשה לקבוע בצורה ברורה לאן פניה בארה"ב. במאזן הכוחות המשפיעים על כיוונה יש כוחות מנוגדים: הכוחות שדוחפים את האינפלציה כלפי מעלה הם בעיקר פנים אמריקאיות שקשורים להתייקרות עלויות העסקת העובדים, כפי שהצגנו בסקירה הקודמת. כוחות אלה משפיעים על המחירים במיוחד בענפי השירותים בהם תשומות העבודה מהווים את החלק העיקרי של העלות. אינפלציה זו יציבה יותר ונמצאת כעת במגמת עלייה כפי שבא לידי ביטוי במדד Fed of Cleveland Median CPI המנטרל את הרכיבים התנודתיים של המדד.

 

מנגד, הכוחות מחוץ לארה"ב הם דווקא דפלציוניים, כפי שבא לידי ביטוי במדד המחירים ליצרן שירד לקצב שנתי של 1.6% (ללא האנרגיה והמזון) לעומת קרוב ל-3% עד לפני מספר חודשים ומדד מחירי היבוא שירד בשנה האחרונה ב-3.0%. כוחות אלו משפיעים בעיקר על מחירי המוצרים.

 

אם התעריפים על היבוא הסיני לא יבוטלו, בחודש דצמבר יעלו המכסים על מספר גדול של מוצרים לצרכן המיובאים לארה"ב, מה שצפוי להתגלגל אל הצרכן. באופן כללי ה-FED והשווקים אמורים לדלג על זעזוע חד פעמי בצד היצע, מכיוון שעלייה באינפלציה במקרים אלה בדרך כלל זמנית בלבד.

 

שורה תחתונה: מופיעים סימנים של התגברות לחצי האינפלציה בארה"ב, מה שמעלה סיכון של סטגפלציה. אנו במעקב אחרי התופעה, אך לעת עתה לא צופים השפעה משמעותית על שוק האג"ח וממשיכים להמליץ על מח"מ בינוני-ארוך.

 

עוד מתייחס זבז’ינסקי לשקל שממשיך להתחזק. שערו עלה מתחילת החודש ביחס לדולר בכ-1.4% וביחס לאירו בכ-2.2%. לאחר שבשנים האחרונות השקל התנהג במתאם גבוה מול שערו של הדולר בעולם, השנה הוא נפרד ממנו לגמרי.

 

מתחילת 2019 הדולר התחזק מול סל המטבעות העיקריים בעולם בכ-2% אך דווקא מול השקל הוא נחלש בכ-7%. קשה להשתכנע שהכוחות הכלכליים היו כל כך חזקים דווקא השנה עד שהצליחו לגרום להיפרדות חדה של השקל מהשינויים בשערו של הדולר בעולם. המצב שנוצר נובע כנראה מאי התערבות בנק ישראל בשוק המט"ח.

 

מהנתונים שפרסם בנק ישראל בשבוע שעבר עולה ש"הכוחות הכלכליים" דווקא תמכו פחות בשקל השנה והתחזקותו נשענה יותר על הכוחות הפיננסיים/ספקולטיביים. המשקיעים הזרים והגופים המוסדיים המקומיים, שמשקפים בעיקר את הפעילות הפיננסית/ספקולטיבית, מכרו מט"ח וקנו שקלים בשלושת הרבעונים של השנה בסכום של 5.3 ו-3.8 מיליארד דולר בהתאמה. פעילות הזרים בשוק המט"ח הייתה דומה השנה לשנה שעברה, אך אצל המוסדיים היה מהפך מאחר שבשנה שעברה הם דווקא קנו מט"ח.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה