הראל פיננסים: ”מטבע חזק לעם חזק”

השקל נחלש הבוקר בכחצי אחוז. יחד עם זאת, הגורמים המבניים של הכלכלה הישראלית ממשיכים לתמוך בשקל. האירועים הביטחוניים הבוקר לא משנים את הערכתנו זו

חדשות ספונסר 12/11/2019 12:34

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית למצבו של השקל ואומר " השקל נחלש הבוקר בכחצי אחוז. יחד עם זאת, הגורמים המבניים של הכלכלה הישראלית ממשיכים לתמוך בשקל. האירועים הביטחוניים הבוקר לא משנים את הערכתנו זו.

 

לאחר כ-9 חודשים של התערבות דלה, בנק ישראל רכש באוקטובר דולרים בסך של 314 מיליון דולר, הכמות החודשית הגדולה ביותר מזה כמעט שנתיים, ייתכן שהדבר מסביר בחלקו את הפיחות בשקל במהלך אוקטובר (2.6% מול סל המטבעות).

 

להערכתנו, למרות התערבות זו ולמרות האירועים הביטחוניים הבוקר, אנו סבורים שהשקל ימשיך ויתחזק על רקע גידול ניכר בהשקעות הישירות של הזרים בישראל, גידול בעודף בחשבון השוטף כתוצאה מתחילת הפקת הגז מלוויתן, כניסת ישראל למדד ה- WGBI החל מאפריל 2020 והירידה בחשיפת הגופים המוסדיים למט"ח. להערכתנו, התחלת יצוא הגז יאפשר לבנק ישראל אם ירצה לחזור לרכוש מט"ח באופן קבוע כפעולה של עיקור השפעת הגידול ביצוא.

 

קליין מוסיף כי הגירעון חוזר לעלות, אנו צופים שללא הפחתה בהוצאות הגירעון ימשיך ויעלה לכיוון ה-4 אחוזים בחודשיים האחרונים של השנה, דבר שיהווה אתגר לממשלה החדשה.

 

הכנסות המדינה ממסים באוקטובר היו נמוכות כצפוי ועמדו על כ-22 מיליארד שקל, אמנם זו ירידה דו ספרתית בהשוואה לאוקטובר בשנה שעברה, אך זאת בעיקר בשל עיתוי שונה של חגי תשרי. בעקבות זאת הגירעון כאחוז מהתוצר עלה במהירות וחזר ל-3.7 אחוזים קרוב להערכתנו, אנו צופים שללא הפחתה בהוצאות הגירעון ימשיך ויעלה לכיוון ה-4 אחוזים בחודשיים האחרונים של השנה, דבר שיהווה אתגר לממשלה החדשה.

 

בהתייחס לאינפלציה במשק אומר קליין כי ביום שישי צפוי להתפרסם מדד המחירים לצרכן, אנו צופים מדד גבוה ביחס לעונתיות הרגילה. הציפיות לאינפלציה נותרו כמעט ללא שינוי בהשוואה לסקירה הקודמת.

 

בשישי הקרוב יתפרסם מדד המחירים לחודש אוקטובר והתחזית שלנו היא למדד גבוה יחסית בטווח של 0.4-0.5 אחוז, כתוצאה מעליית מחירי המזון (לאחר סיום מבצעי החג), עלייה עונתית במחירי ההלבשה והעלייה במחיר הדלק.

 

לגבי תמונת המאקרו העולמית כותב קליין כי בסין, להערכתנו, העלייה במחירי המזון והמשך ההפגנות בהונג קונג מעלות את נכונות הממשל בסין להגיע להסכם בהקדם עם ארה"ב.

 

נתוני סחר החוץ בסין לאוקטובר היו חלשים אך היו טובים מהערכות המוקדמות עם ירידה של 0.6 אחוז ביצוא ו-6.4 אחוזים ביבוא ב-12 החודשים האחרונים.

 

במקביל, האינפלציה בסין עלתה ל‑3.8 אחוזים באוקטובר, רמתה הגבוהה ביותר מזה 8 שנים!!!. שפעת החזירים ההרסנית יחד עם המכסים על יבוא מוצרי חקלאות במדינה תרמו לעלייה חריגה במחירי כל מוצרי הבשר. השלכות עלייה זו נחווה גם במדדי מחירי המזון בשאר העולם (כולל ישראל) בקרוב. העלייה החדה באינפלציה מסבירה בחלקה את נכונות הממשל בסין להגיע להסכם בהקדם עם ארה"ב (בין יצואניות המזון הגדולות בעולם) כדי למתן את לחצי מחירי היבוא.

 

התעשייה בגרמניה המשיכה להתכווץ גם ברבעון השלישי כאשר מדד הייצור התעשייתי ירד ב-0.6 אחוז בספטמבר וב-4.3 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים. הנתון מגביר את הסיכוי לצמיחה שלילית בגרמניה גם ברבעון השלישי.

 

למרות המיתון בתעשייה, הצריכה הפרטית ממשיכה לצמוח בקצב נאה בתמיכת שיעורי האבטלה הנמוכים והעלייה בשכר. כך עולה ממדד המכירות הקמעונאיות שאמנם עלה רק ב-0.1 אחוז בספטמבר, אך נתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה, כך שב-12 החודשים האחרונים נרשם גידול מרשים של 3.1 אחוזים, הקצב המהיר ביותר מאז סוף 2017.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה