אקסלנס: כלכלת ישראל מאבדת מומנטום

"האבטלה ממשיכה לרדת, אך התמתנות בגידול בגיוס עובדים עשויה ללמד שההיפוך מתקרב"

חדשות ספונסר 05/11/2019 16:50

א+א-

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס מפרסם היום את הסקירה השבועית ומתייחס למיתון בסקטור התעשייה העולמי, וזה שבישראל בפרט. סקר החברות של בנק ישראל לגבי הרבעון השלישי מתאר המשך התרחבות איטית של המגזר העסקי ביחס לשנתיים הקודמות. אך זה כולל שונות גבוהה בין הענפים. בעוד בענפי התעשייה והמסחר דווח על מאזן נטו שלילי בענפי השירותים דווח על מאזן נטו חיובי. מאזן נטו שווה להפרש בין שיעור החברות שמדווחות על התרחבות לבין התכווצות.

 

נתונים שפורסמו בשבוע שעבר על הייצור התעשייתי בישראל הציגו פיצול קיצוני גם בתוך הענפים, כשמצד אחד תעשיית הטכנולוגיה העילית שומרת על יציבות ולעומתה שאר התעשייה מתכווצת ונראית במיתון. הייצור התעשייתי ללא טכנולוגיה עילית נפל בשנה האחרונה בכ-4% (אוג’) ומספר המועסקים בענפים הללו המשיך לרדת גם הוא.

 

בארה"ב, כלכלנים רבים צפו כי סקר מנהלי הרכש בתעשייה (ISM) יתחיל להתאושש. אך הסקר המעודכן לחודש אוקטובר, שפורסם בסוף השבוע, אכזב כשהמשיך ללמד על התכווצות הענף חודש שלישי ברציפות מעבר לציפיות המוקדמות.

 

לא פחות חשוב היה הרכב המדד, מתחת למכסה המנוע המשקיעים גילו התמוטטות של הייצור עצמו ל-46.2 נק’ לעומת ערך קודם של 47.3, הנמוך ביותר מאז אפריל 2009, היבוא ירד ל-45.3 לעומת 48.1 בסקר הקודם והמחירים ששולמו ירדו ל-45.5 נק’, עם זאת, הזמנות לייצוא הפסיקו להתדרדר, מה שאולי מסביר את התמתנות הנפילה בגיוס עובדים. יש שקושרים את ההתייצבות בהזמנות לייצוא באופטימיות לגבי הסכם סחר, אך נראה שהחולשה בכלכלה העולמית עמוקה ממנה.

 

עדויות נוספות על חולשה בנגזרת השנייה של שוק העבודה מלמדות שהשיא בו מאחורינו. נתוני גיוס עובדים חזקים בצורה לא אמיתית עשויים בהמשך להתברר כלא אמיתיים - נתון המשרות החדשות בחודשים ספטמבר-אוקטובר שפורסם ביום שישי הפתיע מאד, ובמיוחד שלא מתיישב עם אינדיקציות אחרות לשוק העבודה, בין היתר מדיווחי החברות בסקרי מנהלי הרכש (הן בתעשייה והן בשירותים) על צמצום עובדים. להערכתנו, כפי שנתון ספטמבר למשל עודכן באגרסיביות כלפי מעלה, מ-136 אלף משרות ל-180 אלף, כך סביר שבדיווחים הבאים נראה עדכונים אגרסיביים לאחור גם כלפי מטה.

 

שיעור האבטלה בישראל המשיך לרדת בחודש ספטמבר מ-3.8% ל-3.7% והיקף המועסקים החדשים התאושש מעט בחודש ספטמבר אך הוא עדיין במגמת ירידה. נזכיר כי לפני שבועיים פורסמו נתונים על ירידה בגידול היצע המשרות הפנויות וכי השכר בישראל למשרת שכיר האט מתחילת השנה לקצב נמוך מזה של 2018, אינדיקציות שעשויות ללמד על התרופפות שוק העבודה וסיכוי גובר להיפוך בשיעור האבטלה.

 

התמ"ג ב-Q3 בארה"ב הפתיע כלפי מעלה עם צמיחה בקצב שנתי של 1.9% לעומת ציפיות לעליה של 1.6%. עם זאת, הצמיחה התבססה כמעט כולה על חוזקו של הצרכן, כשמנגד נתוני הסחר לימדו על קיפאון ונתוני ההשקעות על התכווצות דו רבעונית, הראשונה מאז משבר הסאב-פריים. סיכון נוסף לצרכן הוא החולשה המסתמנת בשוק הנדל"ן, אשר בעל אלמנטים חשובים לביטחון הצרכני, גם דרך "אפקט העושר"..

 

בישראל, אומר כהנוביץ, לפי למ"ס סך פדיון ענפי הכלכלה ירד לפי נתוני המגמה בחודשים יוני-אוגוסט ב-0.1%, לעומת שלושת החודשים שקדמו להם. בשינוי שנתי מנוכה עונתיות סך הפדיון ירד בחודש אוגוסט ב-1.5%. עיקר החולשה בלט בענפי התעשייה, בינוי ופעילות בנדל"ן, מסחר בכלי רכב, שירותי אוכל ותחבורה. מצד שני בלטה התאוששות בפדיון רשתות השיווק, מה שמעיד על תופעת כלכלה מפוצלת.

 

המדד המשולב של בנק ישראל לפעילות במשק פורסם ביום ראשון ולימד כי הכלכלה ממשיכה להתרחב בקצב של כ-3%, אך במגמת התמתנות. נזכיר כי הפעילות נתמכה בתקופה האחרונה ע"י תמריצים פיסקליים, שבאו לידי ביטוי בהרחבת הגירעון.

 

אינדיקציות לצפי השוק לגבי הריבית העתידית אפשר לנסות לחץ ממספר שווקים, בניהם שוק המק"מ, האג"ח, FRAs התלבור וה-IRS. חוזים על שקל-דולר החלו לפלרטט בסוף השבוע עם אפשרות להפחתת ריבית שניה, בעוד שישה חודשים (נמוכה מ-0.1%). עם זאת, נציין כי התמחור הזה לא משתקף (עדיין) בשווקים אחרים.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה