הראל פיננסים: לאחר הורדת הריבית מחר בארה”ב צפויה הפוגה בהפחתות הריבית

"הירידה במתיחות הסחר והאינפלציה הגבוהה לצד הנתונים החזקים משוק העבודה לא מצדיקים להערכתנו הפחתת ריבית נוספת"

חדשות ספונסר 29/10/2019 16:41

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס בסקירת המקרו השבועית להודעת הריבית שתימסר מחר בארה"ב ואומר כי הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להוריד את הריבית בפעם השלישית ברציפות. להערכתנו, לאחר הורדה זו צפויה הפוגה בהפחתות הריבית.

 

הירידה במתיחות הסחר, האינפלציה הגבוהה לצד הנתונים החזקים משוק העבודה לא מצדיקים להערכתנו הפחתת ריבית נוספת, שלישית ברציפות. כך גם על פי הפרוטוקולים מהחלטת הריבית האחרונה שהדגישה שבבנק יש פיצול בין חברי הועדה, כאשר חלק קוראים להפחית את הריבית וחלק מעדיפים עוד להמתין.

 

למרות זאת, לנוכח תמחור השווקים בסבירות של קרוב ל-90 אחוזים שהריבית תרד מחר ומניסיון העבר שהבנק המרכזי משתדל למנוע "הפתעה" של השווקים, סביר מאוד שהריבית אכן תרד. אנו צופים שמספר המתנגדים בהחלטה הקרובה יהיה אף גבוה יותר, ושלאחר הפחתת הריבית הנוכחית הבנק יעשה הפוגה בהפחתות הריבית לשם בחינת ההשפעה על המשק.

 

עוד מתייחס קליין לשיחות הסחר ואומר כי ע"פ הדיווחים, ארה"ב וסין קרובות לחתימת הסכם סחר חלקי, שיכלול ע"פ הפרסומים, התייחסות בעיקר לנושאי סחר הסחורות תוך כדי התחייבות לרכישות הדדיות בין הצדדים. בעקבות זאת העלאת המכסים המתוכננת לאמצע אוקטובר בוטלה (מ-25% ל-30%), ובמידה והצדדים יחתמו בפועל על הסכם או בכנס בצ’ילה באמצע נובמבר או בפסגת ה-G20 ביפן בסוף נובמבר, המכסים המתוכננים ל-15 בדצמבר יבוטלו אף הם.

 

החתימה על הסכם צפויה לשפר את המומנטום בסחר הגלובלי. יחד עם זאת, עד להסכם הסופי ישנה דרך ארוכה. חלק מנושאי המחלוקת העיקריים בנוגע לקניין הרוחני והטכנולוגיה עוד לא נפתרו, ולהערכתנו הם כמעט ולא פתירים בשל הבדלים מהותיים בין המעצמות.

 

נתוני הצמיחה בסין לרבעון השלישי היו חלשים מהצפי כאשר הצמיחה התמתנה ב-4 הרבעונים האחרונים ל-6.0 אחוזים, אמנם קצב נאה לכלכלה השנייה בגודלה בעולם אך נמוך מהצפי. כך נראה שמתיחות הסחר בינה לבין ארה"ב, העלאת המכסים ואי-הוודאות ממשיכים להשפיע לשלילה על הצמיחה עם חולשה ביצוא ובהשקעות. זאת למרות המדיניות המרחיבה (פיסקאלית ומוניטרית) של הממשל שנראה שיתקשה לעמוד ביעד הצמיחה השנה ויצטרך להפחית את היעד לשנה הבאה.

 

במקביל, האינפלציה בסין זינקה ל-3 אחוזים בספטמבר, רמתה הגבוהה ביותר מאז 2013, בעיקר בשל המשך עלייה חריגה במחירי המזון (שפעת החזירים והמכסים על ארה"ב). עלייה זו מקשה על הבנק המרכזי להעצים את המדיניות המרחיבה ומתמרצת את סין להגיע להסדר סחר מול ארה"ב שהיא בין יצואניות המזון הגדולות בעולם.

 

ובארץ, אומר קליין, למרות שבנק ישראל מאותת שהמהלך הבא של הריבית יהיה כלפי מטה - כאשר חלק מחברי הועדה המוניטרית קראו כבר להפחיתה. אנו מאמינים שבהחלטה הקרובה הסיכוי שהריבית תישאר ללא שינוי עולה על הסיכוי שהריבית תרד.

 

סיכומי הדיונים לקראת החלטת הריבית הראו ש-2 חברים מתוך ) תמכו בהורדת הריבית ל-0.1 אחוז באותה החלטה בשל הייסוף בשקל והחשש להתמתנות בפעילות העולמית. להערכתנו, למרות שאנו צופים שהאינפלציה לא תחזור ותעלה לכיוון הגבול התחתון של יעדה עוד זמן ממושך, אנו מאמינים שבהחלטה הקרובה הסיכוי שהריבית תישאר ללא שינוי עולה על הסיכוי שהריבית תרד. זאת לנוכח נתוני מאקרו חיוביים, העלייה בפעילות בשוק הדיור וההתפתחויות הגיאו-פוליטיות החיוביות בשבועיים האחרונים בין ארה"ב לסין ובין בריטניה לאיחוד.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה