אקסלנס: נתוני המאקרו בארה”ב צפויים לחזור ולאכזב בקרוב

הפחתת ריבית בישראל תתחיל להערכתנו סביב הרבעון הראשון של 2020 ותהיה תחילתו של רצף שיעביר אותנו לטריטוריה שלילית

חדשות ספונסר 29/10/2019 10:46

א+א- 2

אמיר כהנוביץ’, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מפרסם היום את סקירתו השבועית ומעריךכי הפד צפוי להוריד מחר (רביעי) את הריבית ל-1.75%, והשוק מעריך שבינתיים זה יספיק, מה שתמך בעליית תשואות. השוק כמובן טועה.

 

הפד צפוי להוריד את הריבית ולהמתין בה עד להידרדרות הבאה בנתונים, שתהיה כנראה מוקדם מכפי שהשוק מתמחר. הלחץ להפחתת ריבית בארה"ב נרגע כשנתוני המאקרו התחילו להפתיע לטובה, כשהאופטימיות להסכם סחר והסכם ברקזיט גברה, כשדו"חות החברות היו טובים מהציפיות, וכשמחיר הנפט עלה ותמך בהתאוששות ציפיות האינפלציה.

 

השוק מתמחר כעת כי הפחתת הריבית השבוע (שמגולמת ב-90.4%) תהיה האחרונה עד ל-מרץ 2020 (וגם אז בהסתברות גבולית של 55%). אך השנה האחרונה לימדה אותנו שהניסיון לתזמן את מיצוי הורדות הריבית מסוכן מאד, כשכל עליית תשואות התבררה בתוך פרק זמן קצר כזמנית.

 

כהנוביץ מעריך עוד כי בקרוב נראה את נתוני המאקרו בארה"ב חוזרים לאכזב, גם כשהשפעתה החיובית של ירידת התשואות עד אוגוסט תתחיל להתפוגג. בסיכון גבוה נמצאים שוק העבודה, כשהנגזרת השנייה שלו ממשיכה להתדרדר. אנחנו עדים לתופעה שבה הנגזרת הראשונה למצב שוק העבודה נראית מצוין, עם שיעור אבטלה שממשיך לרדת, והגיע בארה"ב בספטמבר ל-3.5%, שפל של מאה וחצי שנה, יחד עם גיוס עובדים שהפתיע בעיקר בעדכון כלפי מעלה לנתוני חודש אוגוסט.

 

אך הנגזרת השנייה לשוק העבודה ממשיכה להתדרדר. גיוס העובדים החדשים במגמת ירידה בולטת ועליית השכר בארה"ב נבלמה, הפוך ממה שהיינו מצפים לראות בשוק עבודה שמתהדק. ביום שישי יפורסמו בארה"ב נתונים מעודכנים לגבי שוק העבודה, ולגבי שוק הנדל"ן, שמתחיל להיחנק. הבנקים חוששים לתת משכנתאות והיקף המשכנתאות החדשות בארה"ב ירד בשבוע שעבר בשיעור החד ביותר מאז 2016, על רקע זינוק בריבית למשכנתאות.

 

הריבית הממוצעת למשכנתאות בארה"ב קפצה לשיא של 12 שבועות. חלק מעליית הריבית קשורה כמובן לעליית התשואות הממשלתיות, אך מעניין יותר הוא פתיחת מרווח הריבית, שהגיע בטווח של 30 שנה לרמות שנראו לאחרונה רק ב-2008 ו-2000. ולמה שהבנקים יחששו לתת משכנתאות אם באמת שוק העבודה כל כך בריא ושוק הנדל"ן כל כלך מדהים? כי הם פשוט לא כאלה".

 

בהתייחסו להסכם הסחר בין ארצות הברית לסין כותב כהנוביץ כי בחודש הבא צפוי להיחתם במפגש בין טראמפ לנשיא סין בצ’ילה שלב ראשון בהסכם סחר. העניין שחוץ מהשם ’הסכם’, אין בזה קשר לסוגיות העיקריות של סכסוך הסחר. נראה שמטרתו בעיקר להשיג נקודות פוליטיות לטראמפ ומשיכת זמן של שקט לסינים. השאלה איך השוק רואה את זה? יש שטוענים שעיקר ההשפעה החיובית על השוק אפילו לא קשורה להסכם אלא רק לדחיית סבב המכסים מאוקטובר לסוף דצמבר.

 

לגבי המצב בישראל, אומר כהנוביץ כי פרוטוקול החלטת הריבית של בנק ישראל סובב לגמרי את ספינת הריבית לכיוון הפחתות - להערכתנו יספיק כעת גם טריגר אחד כדי להתחיל אותן. טריגר כזה יכול להיות כמעט כל דבר, מהתחזקות השקל, תנודתיות מקרית בשוק המניות או נתון מאקרו מאכזב. להערכתנו, הפחתת ריבית, לכשתתחיל, כנראה סביב הרבעון הראשון של 2020, לא תהיה אירוע חד פעמי, אלא תחילתו של רצף שיעביר אותנו לטריטוריית השלילית. הריבית החזויה בעוד שנה תעמוד על מינוס 0.4%.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  הוא שלילי על השוק לא מהיום

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ארביב 29/10/2019 11:08

 2. 2
  לא זוכר מתי קראתי סקירה כה שלילית..|35|

  השווקים בשיא והכלכלן הראשי של אקסלנס רואה הרבה סימני אזהרה. ציטוט נבחר... "אך הנגזרת השנייה לשוק העבודה ממשיכה להתדרדר. גיוס העובדים החדשים במגמת ירידה בולטת ועליית השכר בארה"ב נבלמה, הפוך ממה שהיינו מצפים לראות בשוק עבודה שמתהדק. ביום שישי יפורסמו בארה"ב נתונים מעודכנים לגבי שוק העבודה, ולגבי שוק הנדל"ן, שמתחיל להיחנק. הבנקים חוששים לתת משכנתאות והיקף המשכנתאות החדשות בארה"ב ירד בשבוע שעבר בשיעור החד ביותר מאז 2016, על רקע זינוק בריבית למשכנתאות. הריבית הממוצעת למשכנתאות בארה"ב קפצה לשיא של 12 שבועות. חלק מעליית הריבית קשורה כמובן לעליית התשואות הממשלתיות, אך מעניין יותר הוא פתיחת מרווח הריבית, שהגיע בטווח של 30 שנה לרמות שנראו לאחרונה רק ב-2008 ו-2000. ולמה שהבנקים יחששו לתת משכנתאות אם באמת שוק העבודה כל כך בריא ושוק הנדל"ן כל כלך מדהים? כי הם פשוט לא כאלה". מעניין מה דעתו על הצרכן האמריקאי|49|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  סימון1 29/10/2019 11:01