פועלים: ירידה בסיכונים הפוליטיים בעולם

שיפור ניכר באווירה בשווקים בעיקר בשל ההתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לבין סין וירידה בסיכויים ליציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי ללא הסדר

חדשות ספונסר 27/10/2019 15:41

א+א- 1

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום סקירה שבועית שבה הם מתייחסים למצב הכלכלה הגלובלית. בפועלים רואים שיפור ניכר באווירה בשווקים בעיקר בשל ההתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לבין סין וירידה בסיכויים ליציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי ללא הסדר, לפחות בטווח הקצר.

 

הדוחות הכספיים של החברות לרבעון השלישי היו טובים עד כה וזה הוסיף לאווירה החיובית. עד עתה דיווחו כ-40% מחברות מדד ה-S&P500, ב-80% מהדיווחים הרווחים למניה היו טובים יותר מהתחזיות, וב- 64% מהמקרים הדיווחים על ההכנסות הפתיעו לטובה.

 

נציג ארה"ב לשיחות הסחר עם סין דיווח על כך שסין וארה"ב קרובות להשלמת חלקים רבים בפרק הראשון של הסכם הסחר בין המדינות. ארה"ב השעתה בינתיים את המכסים הנוספים שהטילה על סין. הניסיון של השנה האחרונה מראה שהמשא ומתן מלווה בעליות וירידות, אם כי הלחץ על שני הצדדים הולך וגדל. הסינים מרגישים כבר את ההאטה בצמיחה, כתוצאה מפגיעה בייצור התעשייתי, ובארה"ב גובר הלחץ הפוליטי ככל שמתקרבים לשנת הבחירות.

 

המדיניות המוניטרית בעולם מוסיפה להתמודד עם ההאטה הצפויה בפעילות הכלכלית. בשבוע שעבר נרשמה הורדת ריבית בטורקיה, בצ’ילה, ברוסיה ובאינדונזיה. השבוע יתכנסו חמישה בנקים מרכזיים נוספים לדון בריבית.

 

בארה"ב, ברזיל ויפן הריבית צפויה לרדת כבר השבוע, ואילו בקנדה ובקולומביה צפויה הורדת ריבית בחודשים הקרובים. בארה"ב השווקים מגלמים עתה הסתברות של מעל 90% להפחתת ריבית ביום רביעי הקרוב. ההסתברות להפחתת ריבית נוספת בחודש דצמבר פחתה ועומדת על 28% בלבד.

 

נציין שבהחלטת הריבית האחרונה רוב חברי הפד צפו שהריבית לא תמשיך לרדת השנה. מאז החלטת הריבית האחרונה נרשמה דווקא ירידה באי-הוודאות הגלובלית והאינפלציה התקרבה ליעד. חלק מהנתונים הצביע על חולשה בתעשייה אך מנגד שוק העבודה נותר הדוק. השוק מגלם בכל זאת הסתברות גבוהה להפחתה בין השאר כיוון שחברי הפד עצמם, לא רמזו בנאומים האחרונים שלהם על אפשרות אחרת, כלומר לא ניסו להשפיע על השוק ולמנוע הפתעה.

 

עקום התשואות האמריקני חזר להיות בעל שיפוע חיובי. ההיווצרות של שיפוע שלילי בעקום התשואות על אג"ח ממשלת ארה"ב לפני כחודשיים הגבירה את חששות המשקיעים והאנליסטים מגלישת הכלכלה למיתון, זאת בהתבסס על ממצאים מהעבר שקבעו שקיומו של שיפוע שלילי של העקום לאורך כמה חודשים מהווה אינדיקטור מוביל למיתון. עם זאת, בשבועיים האחרונים שיפוע העקום חזר להיות חיובי. בסוף השבוע האחרון, התשואה לעשר שנים הגיעה ל- 1.8% והתשואה על האג"ח לשנתיים עמדה על 1.6%.

 

נתונים מאקרו כלכליים בארה"ב. ההערכות הן שצמיחת המשק האמריקני ברבעון הנוכחי תהיה חלשה יחסית, סביב 1.5% ברמה שנתית. ההזמנות למוצרי בני קיימא ירדו בחודש האחרון ב- 1.1%, מעבר לתחזיות, בעיקר כתוצאה מירידה בביקוש למכוניות, משאיות, ומטוסים. לגבי שוק הדיור, בספטמבר נרשמה ירידה במכירות של בתים חדשים וקיימים, אולם בסיכום כולל של הרבעון השלישי, נראה כי ענף הבניה תרם תרומה חיובית לצמיחת המשק. אומדן למדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן הצביע על ירידה קלה החודש, אך רמתו עדיין גבוהה ודומה לממוצע בשנתיים האחרונות.

 

בבריטניה, הפרלמנט מעכב את הליך אישור הסכם הברקזיט. ראש הממשלה ג’ונסון הצליח להגיע לטיוטת הסכם עם האיחוד הארופי בשבוע שעבר. ביצוע הברקזיט נמצא עתה במגרש הפוליטי של בריטניה והאיחוד האירופי. אלו יצטרכו להגיע להסכמה לגבי מתן הארכה לבריטניה על מנת שתפרוש תחת הסכם מסודר. בד בבד בריטניה נערכת לבחירות. לא ברור עדיין אם אישור ההסכם יהיה טרם הבחירות או אחריהם. אישור ההסכם ע"י הפרלמנט הפחית משמעותית את ההסתברות שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם בתקופה הקרובה.

 

בישראל, אומרים כלכלני פועלים, הצמיחה ברבעון השני של השנה הסתכמה ב-0.6% בלבד, אולם בנטרול השפעת הירידה במיסי היבוא (בעיקר כלי רכב) הצמיחה עמדה ברבעון זה על שיעור של 2.7%. ניתן לזהות בשנה האחרונה מגמה של האטה בצמיחה. ניכרת האטה בגידול של ההשקעות בענפי המשק, זאת בדומה למדינות מפותחות אחרות, כנראה בהשפעת אי-הוודאות הגלובלית שיצרה מלחמת הסחר.

 

יתכן גם שמאמצי הממשלה לעצור את הגידול המהיר בהוצאות, פועלים עתה להאטה בצמיחה. בשבועות האחרונים אנו רואים ירידה בגורמי הסיכון הגלובליים – התקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לבין סין, וירידה בסיכויים ליציאה מהירה של בריטניה מהאיחוד ללא הסדר. התפתחויות אלו עשויות לשפר את תנאי הרקע הגלובליים בשנה הבאה. בישראל, אי-הוודאות הפוליטית נותרה גבוהה, ורוב הסיכויים ששנת 2020 תיפתח ללא תקציב מאושר. מצד אחד אי-אישור התקציב צפוי לשמור על רמת הגירעון התקציבי, אך מנגד הוא פוגע בקידום רפורמות, ואולי אף יאט קידום השקעות בתשתיות.

 

אנו מניחים שבשנה הבאה הממשלה תבצע התאמות בתקציב בסדר גודל של 15 מיליארד שקל, וזה אומר גם העלאות מסים. אנו מעריכים כי ההסתברות ששיעור המע"מ יעלה בשנה הבאה גדלה, זאת לאור דיווחים על הצורך להעלאת תקציב הביטחון. הקיצוץ בתקציב צפוי לצמצם את ההכנסה הפנויה, ולכן אנו מעריכים, שהצמיחה בישראל תאט מעט בשנת 2020, ותעמוד על 2.5%-3.0%.

 

ההחלטה להותיר את הריבית ללא שינוי החודש הייתה ברוב של שניים מול שלושה חברים. התומכים בהפחתת ריבית נשענים בעיקר על שיעור האינפלציה הנמוך במידה משמעותית מהיעד (0.3% בשנה האחרונה). מנגד, בהינתן שהסיבה העיקרית לאינפלציה הנמוכה היא הייסוף בשער השקל, לא ברור כמה הפחתת ריבית מסייעת במקרה זה, והאם לא ראוי לשמור את כלי הריבית למצבים עתידיים בהם גם הצמיחה נמוכה. מחלקת המחקר מניחה שהריבית עשויה לפחות בשנה הבאה, והערכה זו מתואמת עם דעת רוב חברי הוועדה המוניטרית. אנו מעריכים לכן כי אם יתחדשו לחצי הייסוף, בנק ישראל יפחית את הריבית לרמה של 0.1%.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    סיכונים פוחתים ? לא במזרח התיכון

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    arikoskas 27/10/2019 17:58