בריטניה והאיחוד האירופי הגיעו להסכם ברקזיט חדש

ההסכם יאפשר את פרישתה של בריטניה מהאיחוד בסוף החודש, במידה ויאושר על ידי הפרלמנט הבריטי; הפאונד מזנק לשיא של חמישה חודשים

חדשות ספונסר 17/10/2019 13:30

א+א- 1

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג’ונסון צייץ לפני שעה קלה" "יש לנו עסקת ברקזיט נהדרת חדשה", בהתייחסו להסכם הברקזיט החדש עם האיחוד האירופי, שהושג בתום מרתון דיונים לילי, לקראת ועידת פסגה מכריעה של האיחוד שתתקיים בימים חמישי ושישי.

 

ג’ונסון קרא לבית המחוקקים הבריטי לגבות את ההסכם החדש כשיוצג בפני הפרלמנט בשבת. נשיא הנציבות האירופית ז’אן קלוד ג’ונקר אמר כי העסקה היא "הוגנת ומאוזנת".

 

ההסכם  הגיע לאחר שבריטניה ביצעה ויתורים הקשורים לגבול עם צפון אירלנד, סוגיה שהיוותה מכשול מרכזי בדרך לעסקה עד לאותה נקודה. הפאונד עלה ב-0.8% מול הדולר והגיע לשיא של חמישה חודשים.

 

מנהיגי האיחוד האירופי יצטרכו לאשר את טיוטת ההסכם גם הם במקביל לאישור הנדרש בפרלמנט הבריטי. כעת מתקיים מרוץ נגד השעון שכן ראש ממשלת בריטניה ג’ונסון מחויב על פי חוק לבקש הארכה לתאריך היציאה הנוכחי – 31.10 במידה והעסקה לא תאושר עד ה-19 בחודש.

 

כזכור, חברי הפרלמנט הבריטי דחו את עסקת הברקזיט שהושגה על ידי ראש הממשלה הקודמת תרזה מיי שלוש פעמים בגלל התנגדויות לסוגיות הקשורות בגבול עם צפון אירלנד, הנשארת חלק מהאיחוד האירופי, ובנושאים הקשורים לסחר בין המדינות. המפלגה הצפון אירית הודיעה מיד כי ההסכם כפי שוהשג היום אינו מקובל על ידה.

 

מדדי אירופה עברו לעליות שערים בעקבות ההודעה, הפוטסי מזנק כעת 0.7%, דקס עולה באחוז והקאק מוסיף 0.6%. גם החוזים בניו יורק שנסחרו מאז שעות הבוקר בירידות קלות עברו לעליות של עד חצי אחוז.

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    היה ברור שג'ונסון שאמר שיפרוש גם בלי הסכם

    יצליח יותר ממיי
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    GandalftheWhit 17/10/2019 13:35