הראל פיננסים: בנק ישראל צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי ולעדכן את תחזיות הצמיחה כלפי מטה

"החולשה בתעשייה העולמית, עליית המכסים וחוזקו של הדולר תרמו לירידה חדה מהצפי במדד מנהלי הרכש בארה"ב"

חדשות ספונסר 07/10/2019 14:38

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, מתייחס היום בסקירת המקרו השבועית להחלטת הריבית היום ואומר כי בנק ישראל צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי בהתאם לכל הערכות, כאשר הבנק ימשיך וידגיש שהריבית לא תעלה למשך זמן ממושך.

 

יחד עם זאת, נוכח הצמיחה החיובית והעלייה בפעילות בשוק הדיור אנו לא סבורים שהבנק יאותת על כוונתו להוריד את הריבית בקרוב, זאת למרות שאנו צופים שהאינפלציה (במבט לאחור) תרד בחודשים הקרובים.

 

במקביל, אנו צופים שחטיבת המחקר תעדכן את התחזית הצמיחה לשנה הבאה כלפי מטה (כרגע 3.5%), נוכח ההאטה בכלכלה העולמית והצפי למדיניות פיסקאלית פחות מרחיבה ב-2020 ובנוסף, תעדכן את הצפי לעליית הריבית כלפי מטה.

 

לפני כניסת השנה החדשה פורסמה הודעה רשמית של חברת FTSE שישראל תצטרף למדד האג"ח הבינלאומי, ה-WGBI בעוד כחצי שנה, מה-1 באפריל 2020 עם משקל של 0.3 אחוז במדד. הודעה זו היתה צפויה כבר זמן רב, נוכח הביצועים החזקים של הכלכלה המקומית, במיוחד בהשוואה בינלאומית.

 

יחד עם זאת, במקביל פורסם שישראל תצורף גם למדד אג"ח בינלאומי נוסף, קטן יותר, העוקב אחרי אג"ח צמודות בעולם, כאשר משקלה של ישראל במדד יהיה גדול יותר ויעמוד על כ-1.8%. ההודעה הרשמית על צירופה של ישראל למדד תרמה לחוזקו של השקל, לד הגורמים הבסיסיים התומכים בכך כמו צמיחה יציבה, עודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, מכירת חברות ישראליות לזרים והחוזים החדשים של יצוא גז למצרים.

 

בארה"ב, אומר קליין, החולשה בתעשייה העולמית, עליית המכסים וחוזקו של הדולר תרמו לירידה חדה מהצפי במדד מנהלי הרכש, גם בענפי השירותים האופטימיות ירדה. 

 

שיעור האבטלה בספטמבר ירד לרמתו הנמוכה ביותר מזה 50 שנה. מנגד, קצב עליית השכר הממוצע התמתן. ליבת מחירי ההוצאה לצריכה פרטית עלתה לרמתה הגבוהה ביותר מאז תחילת השנה.

 

החולשה הניכרת בנתוני התעשיה בארה"ב ובעלום תרמו לירידה בתשואות אג"ח ממשלתיות, כאשר השווקים מצפים לקרוב ל-2 הורדות ריבית עוד השנה מהבנק המרכזי. אנו סבורים שתחזית זו פסימית מידי נוכח שוק העבודה החזק והאינפלציה העולה.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה