לאומי שוקי הון על תיקון הסכם הגז: העסקה טובה מאוד לדלק קידוחים ולוויתן

"במצב של סיכון גיאו-פוליטי היא מבטיחה כמויות קבועות של יצוא למצרים ואפס תלות בכמויות משתנות"

חדשות ספונסר 02/10/2019 11:19

א+א- 3

אלה פריד, אנליסטית בכירה לתחום האנרגיה בלאומי שוקי הון, מפרסמת היום התייחסות לתיקון הסכמי יצוא הגז למצרים, בעקבות הדיווח הבוקר של שותפויות הגז לבורסה.

 

פריד מציינת כי החוזה המתוקן כולל חוזה פירם (קבוע ללא רכיב משתנה) בהיקף של כ-86 BCM. חלוקת היצוא בין המאגרים: לאחר תקופת עליה הדרגתית והחל משנת 2022 תעמוד הכמות החוזית על 4.7 בי.סי.אם בשנה ללוויתן וכ-2 בי.סיאם למאגר תמר. נציין כי בשנת 2020 צפוי היצוא לעמוד על כ- 2.3 בי.סי.אם ללוויתן וכ-0.5 בי.סי.אם לתמר.

 

" אנו רואים לחיוב את ההתאמה בין הכמויות בהסכם לתשתיות היצוא, בייחוד צנרת ישראלית, ובייחוד לאור הסיכונים הגיאו-פוליטיים. מבנה ההסכם מאפשר להעביר את מלוא הכמות ללא השקעות בשנת 2020 ובהשקעה מועטה בלבד בקומפרסורים בשנת 2022" אומרת פריד.

 

נוסחת המחיר בעסקה אינה משתנה ונגזרת ממחירי נפט ברנט ומחיר רצפה שעומד להערכתנו על כ- 4.6 דולר ליחידת חום. מכיוון שאנו מניחים כי הרצפה עומדת סביב 58-56 ד’ לחבית ברנט, הר שהמחיר הנוכחי ברמות ברנט של 60 ד’ עומד להערכתנו על כ-4.8 ד’ ליחידת חום.

 

העסקה כוללת מנגנוני התאמה חדשים, חמש-שנתיים למחיר הגז, בקפיצות של כ-10% כנגזר מהסביבה העסקית. בדיווח נפרד מדווחות השותפויות כי העסקה נמצאת על סף סגירה. כל המסמכים הנחוצים לסגירתה נאספו ונובל ודלק העבירו כבר 370 מיליון דולר. נותרו לסגירה: העברת 150 מיליון דולר של הצד המצרי ומבחן הזרמה רציפה שיוכל להתקיים עם השקת המאגר.

 

בשורה התחתונה, אומרת פריד, העסקה הגיונית. במצב של סיכון גיאו-פוליטי היא מבטיחה כמויות קבועות של יצוא למצרים ואפס תלות בכמויות משתנות. נציין, כי התאמת הקיבולת בין התשתיות הקיימות בישראל לבין היקף היצוא מאפשרת דחיית השקעות מהותיות לשנת 2022 ובהחלט מצמצמת את הסיכון.

 

מבחינת מאגר תמר אולי היינו רוצים לראות יותר כמות ליצוא, אבל הרגישות של תמר בטווח הארוך נמוכה יותר, שכן מאגר זה מתקרב לתשלום מלוא היטל ששינסקי בעוד התזרים מלוויתן פטור עד למלוא כיסוי ההשקעה. כך שבטווח הבינוני-ארוך גם 2 בי.סי.אם של חוזי "פירם" הם כמות מספקת. העסקה טובה מאוד לדלק קידוחים ולוויתן, ומבטיחה להם תזרים גבוה החל משנת 2022. להערכתנו, היא טובה גם לישראמקו, שכן היעדר ההשקעה המיידית תומך בדיבידנד של החברה, המצטיינת בנזילות גבוהה ובשמרנות רבה.

 

נציין כי גם עבור בעלי החוב של תמר פטרוליום החוזה חיובי, שכן ההסכמים קבועים ואין השקעות מהותיות חדשות. אנו מעדיפים את ישראמקו בגלל הנזילות הגבוהה ואת דלק קידוחים ורציו בגלל הכמויות ליצוא. נציין כי כל השותפויות בסקטור מומלצות אצלנו ב"משקל יתר".

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  פעם גם אמרו שרציו תגע ב 400

  ברגע שהאסדה תגיע כשהכל היה על הנייר השערים היו בשמיים היום הם מתחת למים|6|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  EXCLOSIVE 03/10/2019 18:48

 2. 2
  ידיעה כזאת......

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  gilber2 02/10/2019 17:31

 3. 3
  פעם יגיעה כאת הייתה מקפיצה את המניות

  לעניות דעתי מעיד על החולשה של הסקטור שמתמחר בצורה פסימית את המפיקות גז בארץ....... מעניין מתי יתוקן התימחור החסר.....
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  gilber2 02/10/2019 17:30