חדשות אנליסטים

פועלים: התשואות הארוכות שבו לעלות

"עליית התשואות הושפעה מהתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לבין סין שמצמצמות את הסיכון לגלישה למיתון בשנה הקרובה"

חדשות ספונסר 16/09/2019 12:50

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את הסקירה השבועית ומתייחסים בין השאר לתשואות לטווחים הארוכים שעלו בישראל, בדומה לעליית התשואות בארה"ב. האיגרת לטווח של 9 שנים בישראל עלתה מרמה של 0.8% לפני כחודש לרמה של 1.1% כיום, בעוד שבארה"ב התשואה עלתה מ-1.46% ל-1.9%. עליית התשואות הושפעה להערכתנו מהתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לבין סין, שמצמצמות את הסיכון לגלישה למיתון בשנה הקרובה.

 

נתוני סחר חוץ לחודש אוגוסט מצביעים על רפיון מסוים בפעילות. ירידה חלה בכל רכיבי היבוא: מוצרי צריכה, נכסי השקעה וחומרי גלם. ענף התעשייה נמצא במיתון במדינות המפותחות. יתכן שחלק מזה מתחיל להשפיע גם על התעשייה המקומית, וזה מסביר את הירידה ביבוא חומרי גלם ונכסי השקעה.

 

מרבית האינדיקטורים לצריכה הפרטית עדיין מצביעים על התרחבות. היקף רכישת הדירות החדשות המשיך לגדול גם בחודש יולי, ומתחילת השנה חלה עלייה של 38% בהיקף המכירות לעומת אשתקד. היצוא התעשייתי רשם דווקא שיפור ניכר בחודש האחרון, הודות לגידול ביצוא התרופות וביצוא הרכיבים האלקטרוניים. מכלול הנתונים מביא אותנו להעריך שהצמיחה ברבעון השלישי תהיה דומה לזו של המחצית הראשונה של השנה – כ- 3%.

 

העודף בחשבון השוטף זינק ברבעון השני לרמה גבוהה של 4.2 מיליארד דולר, לעומת 2.8 מיליארד ברבעון הראשון. העודף בחשבון הסחורות והשירותים עלה ב-178 מיליון דולר לעומת רבעון קודם. עיקר הגידול בעודף לעומת רבעון קודם נבע מעליה בחשבון הכנסות הראשוניות (הכנסות מהון ועבודה). העודף הגדול בחשבון השוטף מסביר אולי את לחצי הייסוף במהלך הרבעון השני של השנה.

 

בהסתכלות על הכלכלה הגלובלית אומרים כלכלני הפועלים כי מלחמת הסחר ואי-הוודאות שיוצר ה-BREXIT גובים מחיר כלכלי גבוה מאירופה. בינתיים סקטור התעשייה הוא הפגיע ביותר, וגרמניה עשויה למצוא עצמה במיתון ברבעון הנוכחי. הלחץ על הבנקים המרכזיים לפעול על מנת לקזז את השפעות הסיכונים הפוליטיים הוא גדול – הן מצד השווקים והן מצד הפוליטיקאים. היעילות של המדיניות הזו שנויה במחלוקת, וצעדי ההרחבה של הבנק האירופי המרכזי נתקלו השבוע בקיתונות של ביקורת.

 

מחוות הדדיות בין ארה"ב לסין בנושאי הסחר ביניהן תרמו לאווירה חיובית יותר בשוקי ההון בארה"ב ובעולם בשבוע האחרון. מדדי המניות רשמו שבוע שלישי ברציפות של עליות ובכך הגיעו לרמות קרובות מאד לרמות השיא של כל הזמנים. מנהיגי סין פרסמו רשימה של מוצרים אמריקנים שיהיו פטורים מהמכסים החדשים שתוכננו להיכנס לתוקף ב- 17 בספטמבר.

 

בתגובה, הנשיא טראמפ הודיע על דחיית מועד העלאת שיעורי המכס על יבוא של כ- 250 מיליארד דולר מסין מ- 25% ל- 30% ל- 15 באוקטובר במקום ה- 1 באוקטובר. בנוסף, הודיעו בסין, לקראת סוף השבוע שעבר, שהם יימנעו מהעלאת מכסים על יבוא מוצרים חקלאיים מארה"ב. סבב השיחות הבא בין ארה"ב וסין צפוי להתקיים בחודש אוקטובר בוואשינגטון.

 

התקפת מל"טים בסוף השבוע על תשתיות נפט בערב הסעודית, ע"י המורדים החותים בתימן, גרמה לנזקים כבדים בשני מתקני נפט גדולים, והביאה לקיצוץ של יותר מ-50% מתפוקת הנפט היומית במדינה. בערב הסעודית הודיעו על עצירת תפוקה של 5.7 מיליון חביות ביום, כמות המהווה כ-5% מתפוקת הנפט העולמית. עדיין לא ברור היקף הפגיעה ומתי יחזרו המתקנים לפעולה סדירה, אך קיצוץ תפוקה בסדר גודל שכזה, אם יימשך יותר משבוע, עלול לפגוע באספקת הנפט הגלובלית ולהביא לעלייה חדה במחיר הנפט.

 

בארה"ב האינפלציה מפתיעה כלפי מעלה, אבל ככל הנראה, זה לא ימנע את הורדת הריבית השבוע. אינפלציית הליבה (המדד שאינו כולל מזון ואנרגיה) עלתה באוגוסט מעבר לתחזיות בשיעור של 0.3% והשיעור השנתי עלה לרמה של 2.4%. המדד שהפד מעדיף לבחון ,PCE, צפוי להצביע על שינוי שנתי של 1.8%, כלומר עדיין מתחת ליעד האינפלציה של הפד – 2.0%. האינפלציה בארה"ב לא רחוקה מהיעד, אבל הפד האמריקני מאמץ לאחרונה גישה של יעד סימטרי, כלומר כל נתון שהוא מתחת ל- 2%, מאפשר הפחתת ריבית, בהינתן שזה משרת את היעד הנוסף של הפד – צמיחה.

 

נתונים נוספים שהתפרסמו השבוע הצביעו על מצבו האיתן יחסית של הצרכן האמריקני. האומדן הראשון של מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן לספטמבר עלה מעט מעל לתחזיות, ובכך הרגיע מעט את החששות לאחר הירידה החדה שנרשמה במדד בחודש אוגוסט. המכירות הקמעונאיות עלו בשיעור נאה של 0.4% באוגוסט, אם כי הנתון הושפע מאד מהרכיב התנודתי של מכירת מכוניות.

 

בנוסף, לאחר ירידת התשואות שנרשמה בחודש אוגוסט, נרשמה בשבוע האחרון עליה חדה בתשואות לפדיון, בעיקר בחלק הארוך של העקום. התשואה לפדיון על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים עלתה ל-1.90%, מרמה של 1.46% בתחילת החודש. ההתקדמות בשיחות הסחר, נתונים חיוביים יחסית וגם אינפלציה שהייתה גבוהה מהציפיות תרמו עליית התשואות.

 

ההסתברות להורדת ריבית נוספת ע"י הפד, ביום רביעי השבוע, לרמה של 2.0% נותרה קרובה ל-100%, אך הסיכויים להפחתות נוספות בהמשך השנה פחתו משמעותית. ההסתברות להורדת ריבית הפד בדצמבר לרמה של 1.5% עומדת כעת על 18% לעומת 62% לפני חודש.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה