איילון: אוגוסט בשווקים היה תנודתי אבל לא נורא כמו הכותרות

"בנקודת הזמן הנוכחית איננו צופים הפחתת ריבית במשק הישראלי בשנה הקרובה ואולם תיסוף חד בשקל יכול לדחוק את בנק ישראל לפעולה שכזו"

חדשות ספונסר 01/09/2019 15:20

א+א-

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות, מפרסם היום את סקירת המאקרו השבועית ואומר כי חודש אוגוסט 2019 היה חודש דרמטי בשווקים הפיננסים אשר הגיבו בחדות לאסקלציה במלחמת הסחר בין סין לארה"ב. בימים האחרונים של אוגוסט 19 התמתנו הקולות משני המחנות ורגיעה מסוימת גם אם זמנית חזרה לשווקים הפיננסים.

 

האירועים השליליים ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין הגבירו במהלך החודש את החששות ממיתון כלכלי עולמי והדבר קיבל ביטוי בהתהפכות עקום התשואות לפדיון בקטע העקום שנתיים-עשר שנים לראשונה ב-14/8/19, היפוך זה נתפש על ידי רבים כגושפנקא לכך שמיתון כלכלי עולמי מצוי מעבר לפינה.

 

המשקיעים לא יכולים להניח כהנחת מוצא כי חודש ספטמבר אשר מתחיל היום יביא עימו ירידה חדה במפלס התנודתיות והחרדות שכן מעבר לאלמנטים סטטיסטיים המלמדים כי מאז שנת 1950 חודש ספטמבר הוא החודש החלש ביותר בשוק המניות עם תשואה ממוצעת שלילית של 0.5%, אזי מגעי הסחר המתחדשים עשויים לנפק כותרות לא סימפטיות וכן החלטות הריבית בארה"ב וגוש האירו ימשכו את תשומת הלב בשל צפי גובר לרגל כבדה על גז התמריצים העתידיים וחשש לחוסר הלימה בין ציפיות המשקיעים לדבר הבנקאים המרכזיים. 

 

למרות ההנחה שלנו כי התנודתיות בשווקים תמשך בעתיד הקרוב, אנו ממליצים למשקיעים להחזיק חזק ולהתאזר בסבלנות ולא לנסות ולתזמן את השווקים אשר המגמה בהם נקבעת בעת האחרונה ממקלדת טלפון סלולרי אחד בבית הלבן.

 

האמירה הסינית המתונה לפיה לא יגיבו בעת הנוכחית בצעדי נגד כנגד הגדלת המכסים האמריקנית האחרונה וינסו להתקדם בערוץ המשא ומתן ציננה מעט את הפאניקה המלחמתית בשווקים. טראמפ ציין כי הצדדים ניהלו שיחות סחר ביום חמישי האחרון ואולם לא הוסיף פרטים בנדון. נציגי ארה"ב וסין צפויים להיפגש פנים לפנים בארה"ב בתחילת החודש הנוכחי והטון שיעלה מן הפגישות ישפיע על המגמה בשווקים הפיננסים.

 

הנשיא טראמפ היה רוצה לראות את הריבית בארה"ב צונחת במהירות על מנת להחליש את הדולר ולתמוך בכלכלה ואולם בפד מנסים בכוחותיהם המדלדלים לנהל את המדיניות המוניטרית באופן מאוזן. החשש כי הנגיד פאוואל יתפטר גובר שכן קשה לראות משרת ציבור שורד מתקפות כה אגרסיביות של הנשיא והדבר דורש "עור של פיל". האפשרות שפאוואל יפוטר עומדת אף היא על פרק ואולם לא ברורה סמכותו של הנשיא בנדון. כך או אחרת אנו מצויים בעיצומו של משבר קשה בין הבית הלבן לבנק המרכזי, משבר המגדיל את הסיכון בשווקים הפיננסים.

 

בשוק ההון מתמחרים 100% הסתברות להפחתת ריבית נוספת של 0.25% בהחלטת הריבית הבאה ובמקביל מתומחרת הסתברות של 3.1% להפחתת ריבית של מחצית האחוז כבר בחודש ספטמבר הקרוב. בשוק ההון מהמרים על כך שהפד שוב ייכנע לנשיא ולמשקיעים וימצא את הדרך לרדת מן העץ בחודש וחצי הקרובים שנותרו עד להחלטת הריבית הבאה. ההרעה הניכרת ביחסי הסחר בין ארה"ב חסין והתקדרות אופק הצמיחה הגלובלי הפוגע בביטחון המשקיעים מחייבים את הנגיד פאוואל ליישר קו עם השווקים ולהפחית ריבית באופן סדרתי. רק הקפאת צעדי העויינות בין סין לארה"ב ולהיפך עשויה להסיט את הפד מתוואי הפחתת ריבית סדרתי על מנת למנוע מיתון בארה"ב.

 

עמדתנו הייתה ונותרה כי ארה"ב אינה בדרכה למיתון כלכלי בשנים 2019 ושנת 2020 בהינתן התייצבות ביחסי הסחר של ארה"ב, הנחה שספגה מכה לא קלה בהתפתחויות של סוף השבוע האחרון ואולם לא נזנחה על ידינו. כאמור למרות הנחת העבודה המרכזית שלנו, יש להביא בחשבון בעתיד הקרוב אינדיקציות נוספות להתקררות הפעילות הכלכלית כולל כאלו משוק העבודה אשר יגבירו את החששות מפני מיתון ויגבירו את תמחור הפחתת הריבית במשק האמריקני כבר בשנת 2019.

 

בנק ישראל הותיר את ריבית הבסיס במשק ללא שינוי וחידד את המסר לפיו הריבית במשק תוותר ללא שינוי למשך תקופה ארוכה. מדובר בשפה מוניטרית דומה, שלא לומר זהה לשפה בה נקט הבנק המרכזי של ארה"ב במרץ האחרון לאחר הפליק פלאק המוניטרי המפואר של השנים האחרונות במסגרתו הפך נגיד הבנק המרכזי של ארה"ב מנץ ליונה מרוטה. 

 

בבנק המרכזי של ישראל התמקדו בנימוקים להחלטת הריבית כצפוי באיומים הגלובליים המתהווים, בירידה בקצב האינפלציה במשק הישראלי שנגזרה מצמד מדדי המחירים הנמוכים האחרונים ובהתחזקות השקל אל מול מטבעות הסחר כגורמים המרכזיים התומכים בשימור סביבת הריבית הנמוכה. בנתונים אלו, רק הסכם סחר חדש בין ארה"ב לסין אשר יפיג את בהלת המיתון העולמי ישנה בטווח הקצר את הטון של בנק ישראל אשר מודע לעובדה שבהינתן התנאים הכלכליים העולמים המתהווים בימים אלו הבנקים המרכזיים הבולטים בעולם בדרך הבטוחה להגדלת תמריצים אשר תייצר לחצים גדלים לתיסוף השקל ולפיכך עליו להמשיך ולהחזיק ריבית אפסית.

 

נציין כי בנקודת הזמן הנוכחית איננו צופים הפחתת ריבית במשק הישראלי בשנה הקרובה ואולם תיסוף חד בשקל יכול לדחוק את בנק ישראל לפעולה שכזו. להערכתנו, גם אם בנק ישראל יגרר להפחתת ריבית כתגובה לתיסוף חד אזי השקל יחלש זמנית בלבד והוא ימשיך ויתחזק בראייה רב שנתית. זו היא הסיבה שאנו ממליצים משך שנים וגם כיום על נטרול החשיפה המטבעית בתיק ההשקעות. 

 

איננו רואים זינוק בתשואות החוב המקומיות בחודשים הקרובים בהינתן סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין נמשך ואולם בנקודת הזמן הנוכחית לא השתכנענו כי נכון לסחור בחוב ממשלתי ישראלי נומינלי ארוך מתוך אסטרטגיה כי התשואות הנומניליות הארוכות בדרכן להתאפס ולהישאר שליליות במשק שנים ארוכות.

 

איננו מוציאים מכלל אפשרות כי בדינמיקת השווקים הנוכחיים התשואות הריבוניות הארוכות של ישראל יתאפסו ההיפך הוא הנכון ואולם להבנתנו מצב שכזה יהווה מצב בועתי אשר יסתיים בכאב רב בשנים שיבואו אחר כך וזאת בנקודת הזמן בה האינפלציה תשוב לטווח יעד האינפלציה.

 

מנהל ההשקעות נדרש לפי גישה זו לאזן בין המציאות בטווח הקצר שצפויה להביא עימה המשך ירידת תשואות באפיקים הארוכים למחוזות דמיוניים לבין ההפנמה כי תשואות חוב נומינליות שליליות לאורך זמן בתנאי המשק המקומי מהווים השקעה מסוכנת שכן כלכלת ישראל אינה כלכלת יפן ולא צפויה לפתח תסמינים יפניים בתקופה הנראית לעין.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה