חדשות אנליסטים

אקסלנס: הנגיד ירון לא מתכוון להילחם בשוק אלא להקשיב לו

"למרות תגובות השווקים החדות לעתים, מלחמת הסחר אינה גורם משמעותי לכלכלה העולמית"

חדשות ספונסר 28/08/2019 11:45

א+א-

אמיר כהנוביץ’, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מעריך בסקירתו השבועית כי "בהחלטת הריבית היום (רביעי), אנו צופים לשמוע הודעה ’יונית’, לאחר שמאז החלטת הריבית הקודמת היסודות הכלכליים שעמדו מאחורי ההחלטה התפרקו ברובם".

 

כהנוביץ’ מתייחס בין היתר לדבריו של הנגיד אמיר ירון בכנס הנגידים בג’קסון היל: "מדברי הנגיד עולה כי למרות נתוני הצמיחה היציבים למחצית הראשונה, כדאי להקשיב למה שיש לעקום התשואות להגיד בקשר לצמיחה העתידית. לפי מחקר שהציג בג’קסון הול, התשואות ל-10 שנים מקדימות את הצמיחה הנומינאלית, כלומר, נראה שירון לא מתכוון להילחם בשוק, אלא להקשיב לו.

 

כך שלהערכתנו, סביר שלאור קריסת התשואות האחרונה כבר בהחלטת הריבית השבוע נשמע מסר הרבה יותר ’יוני’. עוד כותב כהנוביץ’: "הנגיד משאיר את רוב האחריות לתמרוץ הכלכלה על כתפי הבנק המרכזי, מה שיצריך ממנו הפחתות ריבית עמוקות יותר, בהשוואה לאלה שהיו נדרשות במקרה של ממשלה עם פוטנציאל להרחבות פיסקליות".

 

כהנוביץ’ מעריך עוד כי יש " קריסה בגידול מספר המועסקים בישראל. הצמיחה בישראל נשענת על גידול מהיר יחסית של האוכלוסייה בקצב של כ-1.7%-1.8%. בשנים בהן שיעור האבטלה הלך וירד ושיעור ההשתתפות בכח העבודה הלך ועלה הגידול במספר המועסקים היה גדול גם מ-3%. הנתונים האחרונים של גידול המועסקים לימדו כי ירדנו לשינוי שנתי של 1.1%-1.2%.

 

 אם נישאר בקצבים האלה קשה לראות את הצמיחה במשק עולה בשנים הקרובות מעל 3%. על פניו נתון שיעור האבטלה הנמוך בישראל לחודש יולי, 3.7%, הוא בשורה טובה, שכן היסטורית כנראה לא ניכנס למיתון בחצי השנה הקרובה. אלא שקשה להתעלם מנתון סטטיסטי נוסף והוא שרמות שפל של שיעור אבטלה מגדילות מאוד את הסיכוי למיתון בתוך שנה". 

 

כמו כן, כהנוביץ’ מעריך בסקירתו כי "אין תרחיש סביר שבו ייחתם הסכם סחר, מה שהופך כל תגובת שוק שנשענת על אופטימיות להזדמנות פעולה. בנוסף, למרות התגובות החדות לעיתים של השוק להתפתחויות במלחמת הסחר, אנו מעריכים כי היא איננה גורם משמעותי לכלכלה העולמית".

 

לגבי המתרחש בארה"ב אומר כהנוביץ כי מאז שנבחר פאואל עושה טעות אחר טעות, אחר טעות- פאואל הביא את זה על עצמו. הוא כנראה התלהב מרפורמת המס של טראמפ ב-2018 שרץ על בסיסה להעלות את הריבית באופן נדיר מאד מהר מכפי שגילם השוק.

 

הוא קיבל אזהרה ראשונה בפברואר 2018 , בדמות ירידות שערים, אבל המשיך. הוא קיבל אזהרה שניה במרץ 2018 והמשיך. גם באוקטובר 2018 הוא לא הבין את הרמז עד שהעלאת ריבית שביצע בדצמבר פירקה את השוק. במקום להתקפל ולהוריד את הריבית הוא ניסה למתוח את הגבול ולהגיד שהוא סיים עם העלאות. מהר מאד השוק החל להבהיר לו שזה לא מספיק והוא החל להכין את השוק להפחתות, שהחלו בחודש יולי.

 

אבל פאואל שלנו שוב עשה טעות שלאחר ההפחתה אמר במסיבת העיתונאים שהיא בסה"כ "התאמת ריבית של אמצע מחזור". מה שהוביל להתהפכות עקום התשואות ואת השוק להתחיל לגלם מיתון. פאואל, בשבוע שעבר בג’קסון הול היה צריך לתקן את הטעות ולתאר "צורך" בהפחתות ריבית, להפיל את החלק הקצר של העקום ובכך להתליל אותו מחדש, ולדחוף את הכלכלה קדימה. 

 

במקום זה שוב עשה טעות ותיאר אותה יותר כהתאמה להתדרדרות. בעקבות הדברים השוק חזר לגלם סבירות גבוהה למיתון, כשעקום תשואות האג"ח חזר להתהפך (שיפוע שלילי).

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה