מיטב דש: האשראי הפרטי במשק ממשיך להתכווץ

לאחר שהבנקים בישראל בלמו גידול באשראי הפרטי בשנתיים האחרונות, מופיעים סימנים שגם הגידול באשראי המסחרי נעצר

חדשות ספונסר 19/08/2019 16:34

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מפרסם היום סקירת מאקרו ושווקים שבועית ואומר כי מדד המחירים לצרכן לחודש יולי ירד ב-0.3% לעומת התחזית שלנו לאי שינוי במדד. הסטייה מהתחזית נובעת מירידה חדה מהצפוי במחירי הפירות, הריהוט והציוד ובסעיף החינוך ומעלייה נמוכה מהתחזית של הדיור ומחירי הנסיעות לחו"ל בנטרול השפעת שער חליפין.

 

קצב האינפלציה ירד ל-0.5%, כאשר מדדי המחירים ללא ירקות ופירות ומדד ללא אנרגיה עלו ב-0.7%. בכך חזרה האינפלציה הכללית לרמה שהייתה במאי 2018 אולם, קצב השינוי במדד המחירים ללא פירות וירקות, ללא אנרגיה וללא הפחתות הממשלה, שמשקף את הרכיבים היציבים של מדד המחירים, נותר די יציב ועומד מעט מתחת לגבול התחתון של יעד האינפלציה. לפיכך, למרות הסטיות הגדולות של המדדים האחרונים מהתחזיות, לא חל שינוי משמעותי בסביבת האינפלציה.

 

התחזית למדד של חודש אוגוסט עומדת על 0.1%, בספטמבר צפויה ירידה של 0.2% ובאוקטובר עלייה של 0.3%. בסה"כ, האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים צפויה להסתכם ב-0.8%. התחזית כוללת השפעת העלאת המע"מ בגובה של 0.1% (הסתברות של 50% לעלייה של 1%).

 

בעקרון, כל האופציות פתוחות כעת בפני בנק ישראל, אך ספק אם הוא יעשה צעדים מעשיים. ירידה בקצב האינפלציה מתחת ליעד צפויה לשנות את כיוון המדיניות שהנהיג בנק ישראל בשנה האחרונה. כעיקרון, כל האופציות פתוחות, כולל הורדת ריבית אולי אף לתחום השלילי, התערבות בשוק המט"ח והאג"ח. 

 

אולם, למעשה, יעילות האפשרויות העומדות לרשותו, כדי לסייע למשק בנסיבות הנוכחיות, לא מאוד גבוהה. אם השקל ימשיך להיחלש במקביל לירידות בשוקי המניות, מה שבדרך כלל קורה, בנק ישראל לא צפוי בשלב זה לנקוט בצעדים אקטיביים. צריך לציין, שהירידה החדה בתשואות האג"ח כבר מקלה משמעותית את התנאים הפיננסיים במשק.

 

בינתיים, השקל פוחת בשבוע שעבר בלי או עם קשר להופעת הידיעה שבנק ישראל מתכוון לא לעקר עודפי נזילות שתיווצר מרכישות המט"ח. לא בטוח שזאת אכן התוכנית של בנק ישראל, אך אם כן ספק אם תהיה לה השפעה על האינפלציה. גידול חד בכמות הכסף בשנים שלאחר משבר לא גרם לאינפלציה כמעט באף מקום, כולל בישראל.

 

בחודשים האחרונים נמשכה הירידה באשראי הצרכני שלא לדיור, נתון זה מהווה את אחת הסיבות להאטה בצריכה הפרטית. למרות הגבלת ההיצע של האשראי הצרכני, עד לאחרונה הבנקים נתנו אשראי מסחרי בהיקפים גדולים מאוד. אולם, בחודשים האחרונים כמעט לא היה גידול באשראי המסחרי וקצב הגידול השנתי שלו הואט. אם הבנקים מקשיחים מדיניות אשראי גם כלפי העסקים, מדובר בהדממת אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים של המשק בשנים האחרונות.

 

לגבי הנעשה בארה"ב אומר זבזינסקי כי הפרסום בשבוע שעבר של היקף המכירות הקמעונאיות שעקפו את התחזית התקבל כעדות לכך שהצרכן לא מוריד הילוך למרות ההאטה במגזר התעשייה. זה לא בדיוק נכון: קצב הגידול השנתי במכירות הקמעונאיות יורד בהתמדה פחות או יותר במקביל להאטה במדד הייצור התעשייתי.

 

לפני חודש כתבנו שבאותן הקטגוריות של המכירות הקמעונאיות שהתחילו להיחלש הרבה לפני השאר לקראת המשבר בשנת 2008 (רהיטים, חומרי הבנייה, בגדים ומכוניות) ניכרת חולשה גם השנה, למעט המכוניות. חולשה זו העמיקה בחודש יולי. בשורה התחתונה: לא רק בתעשייה האמריקאית ניכרת חולשה. גם הצרכן מוריד הילוך.

 

בשבוע שעבר הופיעו כמה סימנים שהאינפלציה בארה"ב בינתיים לא נכנעת, למרות שציפיות האינפלציה הגלומות בשוק האג"ח ירדו לרמה הנמוכה ביותר בשלוש השנים האחרונות. אחוז גבוה יחסית של העסקים הקטנים דיווחו שהם העלו את מחירי המכירה, נתון שמתנהג במתאם גבוה עם אינפלציית הליבה (PCE).

 

מדד מחירי הליבה (CPI) עלה מעל התחזיות לרמה של 2.2%. עלות יחידת העבודה עלתה מעל התחזית, כאשר הנתון של הרבעון הראשון עודכן מירידה של 1.6% לעלייה של 5.5% בשיעור שנתי. קצב הגידול השנתי בעלות יחידת העבודה די מתואם עם אינפלציית הליבה. למרות סימני העלייה באינפלציה בארה"ב, אנו מעריכים שהסיכון שהאינפלציה תעלה במידה כזאת שתפריע ל-FED להוריד את הריבית די נמוך.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה