בנק הפועלים: ירידת מדד המחירים לצרכן הייתה חדה ביחס לתחזיות המוקדמות

התנודתיות החודשית במדדי המחירים גבוהה, והיא צפויה להמשיך להיות כזו בשנה הקרובה בין השאר כתוצאה מצפי לעליית מיסים ועלייה בתנודתיות שער החליפין

חדשות ספונסר 18/08/2019 14:36

א+א-

המחלקה הכלכלית של בנק הפועלים מפרסמת היום התייחסות לנתוני מדד המחירים לצרכן ותחזיות האינפלציה שפורסמו בסוף השבוע.

 

מדד המחירים לצרכן לחודש יולי 2019 ירד בשיעור של 0.3% לרמה של 100.8 נקודות. בשנים-עשר החודשים האחרונים עלה המדד בשיעור של 0.5%, והמדד ללא ירקות ופירות עלה ב-0.7%. ירידות מחירים בולטות נרשמו החודש במחירי הפירות הטריים שירדו בשיעור של 7.6%, ובמחירי הירקות הטריים שירדו בשיעור של 2.9%. מחירי הלבשה והנעלה ירדו בשיעור של 6.4%, ובסעיף שרותי ביטוח בריאות בקופ“ח נרשמה ירידה של 1.3% בעקבות הוזלה בתעריפי הביטוח המושלם. מחירי המים רשמו עלייה בשיעור של 2.4%. סעיף הדיור התייקר בשיעור של 0.4%, והשינוי השנתי בו האיץ ל-2.2% משיעור של 1.8% בחודש יוני.

 

מחירי הדירות, שאינם משתקללים במדד המחירים לצרכן, עלו בסקר האחרון בשיעור של 0.5%, ובחמשת החודשים האחרונים עלו מחירי הדירות בשיעור של 2.5% (נתונים ארעיים). בשנה האחרונה מחירי הדירות עלו בשיעור של 1.4%.

 

ירידת המדד הייתה חדה ביחס לתחזיות המוקדמות, התחזית שלנו הייתה לאי-שינוי במדד. ההפתעה מבחינתו הייתה בסעיף הוצאה לנסיעות לחו"ל וטיסות בארץ שהוזל ב-0.3%, בניגוד לעונתיות של חודש זה. השפעת הייסוף בשער השקל מול סל המטבעות הייתה בולטת בחודש זה בסעיפים כמו תחבורה שירד בשיעור של 0.4%, וריהוט וציוד לבית שירד בשיעור של 0.7%.

 

התנודתיות החודשית במדדי המחירים גבוהה, והיא צפויה להמשיך להיות כזו בשנה הקרובה בין השאר כתוצאה מצפי לעליית מסים ועלייה בתנודתיות שער החליפין. האינפלציה בשנה הקרובה צפויה להיות מושפעת במידה רבה מצעדי הממשלה, וכפי שזה נראה כעת רוב הסיכויים שהמסים יועלו בשנה הבאה. אנו צופים עתה אינפלציה בשיעור של 1.2% ב–12 החודשים הקרובים, זאת בהנחה ששער-החליפין יתייצב ברמתו הנוכחית, והעלאות המסים יתרמו 0.2 נקודות אחוז לאינפלציה.

 

האינפלציה הפתיעה כלפי מטה זה החודש השני ברציפות ורמתה השנתית ירדה תוך חודשיים מ–1.5% ל–0.5%. הירידה באינפלציה מגבירה את הלחץ על בנק ישראל להתערב בשוק המט“ח, וכמו כן מבטלת את האפשרות של עליית ריבית. בשבוע האחרון המק"מ נסחר מתחת לריבית בנק ישראל, ואפשר לפרש זאת כהסתברות שהשוק נותן להפחתת ריבית.

 

בתרחיש המרכזי אנו מעריכים שהריבית לא תופחת, אלא תיוותר ברמתה תקופה ארוכה מאוד. התחדשות עליית מחירי הדירות והקרבה לריבית אפס הם כרגע שיקולים משמעותיים נגד הפחתת ריבית. חלק לא מבוטל מהירידה באינפלציה נובע מייסוף בשער השקל, ולא ניתן לשלול עתה על הסף הפחתת ריבית במידה והייסוף יתחדש.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה