לאומי שוקי הון: סביבת האינפלציה בישראל יורדת מתחת לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים

"בנסיבות אלו, נראה שהאפשרות להעלאת ריבית, שהייתה נמוכה מלכתחילה, מתרחקת מאוד; האפשרות להפחתת ריבית קיימת, אך מוגבלת מאוד"

חדשות ספונסר 18/08/2019 14:31

א+א-

בסקירה השבועית של התפתחויות מקרו כלכליות ושוק הריביות ואיגרות החוב של לאומי שוקי הון המתפרסמת היום, מתייחסים דר’ גיל מיכאל בפמן, כלכלן ראשי ודודי רזניק, אסטרטג ריביות למדד המחירים לצרכן, שהפתיע וירד ב-0.3% ואומרים כי הקונצנזוס בשוק היה ליציבות במדד או עלייה בשיעור של 0.1%. תחזית אגף הכלכלה של לאומי הייתה לירידה של המדד בשיעור של מינוס 0.15%.

 

ברוב הסעיפים הייתה התאמה טובה יחסית לתחזיות המוקדמות. הסעיפים העיקריים שבהם היו פערים, שבגינם נוצר הפרש בין התחזית לנתון בפועל היו: תחבורה ותקשורת, חינוך תרבות ובדיור, ובריאות שירדו יותר מאשר תחזיתנו.

 

בנסיבות אלו, נראה שהאפשרות להעלאת ריבית, שהייתה נמוכה מלכתחילה, מתרחקת מאוד. האפשרות להפחתת ריבית קיימת, אך מוגבלת מאוד. נציין שאין פתרונות פלא להעלאת אינפלציה באמצעות שינויים בהיקף העיקור המוניטרי של ההתערבות בשוק המט"ח.

 

לאחרונה עלתה האפשרות שבנק ישראל יצמצם את היקף העיקור המוניטרי שהוא עושה בעת רכישות מט"ח בשוק. מדובר בסוג של הרחבה כמותית, אך בניגוד למה שנעשה בעולם, שם הדברים נעשו על ידי רכישת אג"ח והדפסת כסף בתמורה, בישראל מדובר ברכישת מט"ח והדפסת כסף כנגד. הניסיון האמפירי בעולם – איננו מבשר טובות למי שרוצה להעלות את האינפלציה דרך הזרמה לבסיס הכסף.

 

בנק ישראל מבצע בפועל פעילות הרחבה כמותית מזה יותר מעשור והדברים באו לידי ביטוי בכך שחלק גדול מן ההזרמה נצברה אצל הבנקים, שבחרו להפקיד את הכסף חזרה בבנק ישראל. כך, על פי נתוני בנק ישראל, היקף הפיקדונות של הבנקים בבנקים ישראל בראשית 2007, לפני תחילת ההתערבות בשוק המט"ח היה אפס. במהלך השנים, עם רכישות של עשרות מיליארדים של דולרים, עיקור מוניטרי חלקי, והזרמות לבסיס הכסף, עלה בעקביות וכיום מצוי ברמה של כ-180 מיליארד ₪.

 

בנק ישראל כבר מבצע הרחבה כמותית מזה שנים באמצעות רכישות, מעוקרות חלקית בשוק המט"ח. ההצעה שהועלתה בעצם אומרת בואו נעשה More of the same. האם זה צפוי לעבוד? יתכן, אך במידה חלקית מאוד ועם עלויות שכרוכות בניהול תיק יתרות מט"ח גדול ודי מסוכן. האם זו הדרך להתמודד עם הבעיה של בנק ישראל, שבה האינפלציה איננה שבה ליעד? כנראה שלא מדובר בפתרון קסמים שיחזיר את האינפלציה ליעד ויאפשר לבנק ישראל להעלות את הריבית.

 

כידוע, בנק ישראל מכוון ליעד יציבות מחירים של 2% (למרות שהממשלה לא קבעה יעד זה אלא יעד של 1%-3%). מדובר ביעד דומה לזה של מדינות מפותחות אחרות (ארה"ב, בריטניה, גוש האירו ועוד), אשר לא בטוח שתואם את רמת יוקר המחייה הגבוהה בישראל לעומת אותן מדינות. יתכן ששיעור עליית המחירים התואם להגדרה של "יציבות מחירים" נמוך מאשר היה בעבר, עת נקבעו הפרמטרים של היעד הנוכחי. עדכון של פרמטרים אלו עשוי להיות צעד ראשון של בנק ישראל לשינוי באופן ההתמודדות עם מספר רב יחסית של יעדים, בחלקם לא רשמיים, אך משמעותיים, ובחלקם רשמיים.

 

לגבי הכלכלה העולמית, אומרים בלאומי שוקי הון כי עדיין אין עדות להשפעה של ממש של העלאת המכסים על 200 מיליארד דולר של יבוא מוצרים סיניים בחודש מאי. הסבבים הבאים של מכסים על יבוא מסין, אם יהיו, כבר יביאו ללחץ משמעותי יותר לעליית מחירים, בהתחשב בכך שהם יכסו חלק גדול בהרבה ממוצרי צריכה המוגמרים הכלולים במדד.

 

מכלול הנתונים שפורסמו השבוע בארה"ב היה טוב בסך הכול ונראה כי יקשה מאוד על הפד לאמץ תוואי ריבית או הצדקה להפחתות ריבית בהיקף שהשוק מתמחר.

 

ההשתטחות המאסיבית של העקום השקלי מעצימה את העדיפות של השקעה בטווחים הארוכים בשילוב מזומן ומק"מ. סביבת האינפלציה צפויה להיוותר מתונה ולכן נמשכת העדפתינו הברורה להשקעה באפיק השקלי הלא צמוד, במח"מ של 6 שנים ומעלה.

 

בשוק האג"ח הקונצרני, גם השבוע נמשכה ההתנתקות משוק האג"ח הממשלתי. ירידות שערים נרשמו בכל המדדים המובילים תוך המשך פתיחת רמת המרווחים. רמות המרווחים של מדדי התל בונד בדרוג גבוה חוזרים אל מעל לממוצע השנתיים האחרונות. מומלצת השקעה בעיקר בחברות מדרוג גבוה, בניגוד לאפיק הממשלתי, אנו ממליצים על השקעה במח"מ בינוני של 4 – 5 שנים ובדומה לאפיק הממשלתי, מומלצת העדפת השקעה בסדרות שקליות לא צמודות בריבית קבועה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה