דיסקונט ברוקראז’ מורידים המלצה לשופרסל

בהסתכלות ארוכת טווח עדיין צופים שיפור בתוצאות בשל השקעות, המשך שיפור באשראי וצמצום הפסדים בפארם

חדשות ספונסר 14/08/2019 15:43

א+א-

לאור התממשות מרבית ההמלצה והורדת תחזיות במודל דיסקונט ברוקראז’ מורידים המלצה מיתר לשוק

מאז הרבעון האחרון ההמלצה שלנו לשופרסל הייתה תשואת יתר, במ"י של 28.7 ₪. לאור עלייה משמעותית במחיר המניה מאז הדוח האחרון של כ-8% (מתואם דיבידנד) וזאת מעט מעבר לעלייה בת"א125, במקביל להורדה בתחזיות במודל, אנו מורידים כעת המלצה לתשואת שוק. מחיר היעד החדש דומה למחיר השוק ועומד על כ-26.0 ₪.

 

הורדת התחזית שלנו מקורה במספר סיבות:

1) מספר רבעונים רצופים של רווחיות בתחום הקמעונאות סולו שאינה עולה על 3% ואף נמוכה מכך. זאת ככל הנראה בשל השקעות באונליין, לצד התחזקות קלה בתחרות;

2) עלייה משמעותית בחוב נטו של כ-300 מ’ ביחס לרבעון 1 השנה והגעה לכ-2.6 מיליארד ₪. להערכתנו, החוב צפוי להישמר מעתה ברמות אלו, לאור השקעות שהחברה מבצעת, לצד צפי לדיבידנדים.

 

בשקלול ירידה בצפי לרווחיות התפעולית, במקביל לעלייה בהוצאות המימון בגין רבעון 2, אנו חוזים כעת כי ב-2019 הרווח הנקי יהיה יציב בלבד (בנטרול IFRS16 וטרם שערוכי נדל"ן) ויעמוד על כ-258 מ’ ₪. ב-2020 אנו ממשיכים לצפות לתוצאות טובות יותר, עם שיפור של כ-19% ברווח הנקי כתוצאה מיציבות בקמעונאות, המשך שיפור באשראי וצמצום קל בהפסדי הפארם. התחזית מגלמת מכפיל רווח (בנטרול IFRS16) ל-2019E של כ-24.4 ול-2020E של כ-20.5.

 

תוצאות Q2: למרות הפתעה חיובית במכירות, דוח נמוך מהצפי בשל גידול במימון, לצד רווחיות נמוכה מהצפי בקמעונאות בין היתר בשל עיתוי החגים. הדוח הפתיע לטובה במכירות, עם צמיחה של כ-9%, חלקה בגין החגים. המכירות למ"ר צמחו בכ-5.0% והמכירות בחנויות זהות כ-5%. ברמה חצי שנתית המנטרלת את עיתוי החגים, המכירות בזהות צמחו בכ-0.6% ואילו המכירות למ"ר בכ-0.5%, נתונים נמוכים למדי. בנטרול תקן החכירות IFRS16 הרווחיות התפעולית עמדה על כ-3.5% ביחס לצפי ל-3.7% ו-3.9% אשתקד. הירידה ברווחיות מאז אשתקד נובעת מירידה ברווחיות של הקמעונאות סולו מכ-3.3% אשתקד לכ-2.7%, לצד הפסדים בפארם של כ-12 מ’ ביחס ל-4 מ’ אשתקד. נציין כי ביחס לרבעון ראשון השנה חל צמצום בהפסדים בפארם. באשראי מגמת השיפור המשיכה. בהוצאות המימון חלה עלייה מפתיעה מ-27 מ’ אשתקד ל-73 מ’. כ-26 מ’ נובע כצפוי מ-IFRS16 אך היתר כתוצאה מהפסדי גידור לצד עלייה בחוב ושינויים במדד.

 

בהסתכלות ארוכת טווח עדיין צופים שיפור בתוצאות בשל השקעות, המשך שיפור באשראי וצמצום הפסדים בפארם. שופרסל בעיצומן של השקעות ענק של כ-600 מ’ ₪ ב-2 מרכזי שילוח אוטומטיים המיועדים לאונליין. אלו צפויים להתחיל לפעול באופן הדרגתי החל מ-2021 (כאשר המרכז הגדול מבין השניים יחל לפעול רק ב-2023). השקעות אלו צפויות ללחוץ על תזרימי המזומנים בשנים הקרובות, אך להביא לשיפור בעתיד הרחוק יותר. נציין כי באופן תמוה שופרסל אינה מדווחת את נתוני הרווחיות באונליין (המהווה כ-15% מהמכירות) ולדעתנו אלו נמוכים למדי. לכן, שיפור בתחום זה עשוי להציף ערך. באשראי אנו סבורים כי שופרסל תמשיך במגמת השיפור עם עלייה נאה ברווחים, וזאת למרות צפי לירידה בעמלה הצולבת. הפארם, שסומן ע"י החברה כמנוע צמיחה, בינתיים מוביל להפסדים. אנו צופים כי בטווח הקרוב ההפסדים יימשכו, אך כי בעתיד יחול שיפור הדרגתי, עם עקומת למידה מצד החברה ופתיחת סניפים במיקומים אטרקטיביים. יש להדגיש כי למרות תפיסת השוק, הפארם צפוי להמשיך להוות גם בעתיד חלק קטן בלבד מפעילותה של שופרסל. 

 

קרדיט: מיכל אלשיך, מנהלת מחקר ורו"ח בדיסקונט ברוקראז’

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה