אקסלנס: לסין עשוי להיות אינטרס לגרום לירידות בשווקים כדי ”להעיף” את טראמפ

"מלחמת הסחר איתנו כבר שנה וחצי כנראה בעיקר מכיוון ששוקי המניות בארה"ב המשיכו לעלות"

חדשות ספונסר 14/08/2019 12:18

א+א- 1

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מתייחס בסקירתו השבועית למדד המחירים לצרכן הצפוי להתפרסם מחר (ה’): "החשש העיקרי שלנו ממדד יולי הוא לגבי סעיף הדיור (המתייחס לשכר הדירה), שעשוי להפתיע בעליה חדה מהרגיל. בעשור האחרון מדד יולי עלה בממוצע ב-22 נ"ב, אך הצפי הוא כי השנה נותר ללא שינוי (0 נ"ב), זאת על רקע ירידת מחיר הנפט, התחזקות השקל והמגמה העולמית של התקררות מחירי הסחר. במקרה כזה אפקט הבסיס ישאיר את שינוי האינפלציה השנתי על 0.8%. בחודש יוני סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן עלה בשינוי מתון מאד, חודשי של 0.1%. דומה לה הייתה העלייה רק בשנת 2016. אלא שאז, ב-2016, הסעיף תיקן בחודש יולי בעליה חדה. אם העלייה ביולי תשחזר את העלייה שהסעיף חווה ב-2016 השינוי השנתי יזנק מ-1.8% ל-2.9%, מה שיוסיף למדד עוד 25 נ"ב".

 

כהנוביץ כותב עוד כי "העולם מפחית ריבית - סביר שהשפל בתשואות עוד לפנינו... ארבעה בנקים מרכזיים בעולם הפחיתו בשבוע שעבר ריביות – של ניו זילנד, תאילנד, הודו והפיליפינים. הריבית השלילית ממשיכה לבלוע נכסים ברחבי העולם - גם בשבוע החולף, אג"ח שנסחרו קרוב לאפס נפלו למינוס. היקף האג"ח עם ריבית שלילית זינק מ-14.4 טריליון דולר לפני שבועיים ל-15.5 טריליון דולר בשבוע שעבר (לפי מדד בלומברג ברקליס). למרות שישראלים רואים את הצונאמי ששוטף אג"ח בכל העולם לטריטוריית תשואה שלילית, רבים מהם לא מאמינים שזה יגיע אליהם ובמקום להתנפל על אג"ח במח"מ ארוך הם יושבים על אג"ח קצרות שנותנות קידומת אפס, עד לשנת 2027".

 

בהתייחסו לתגובה של בנק ישראל להתחזקות השקל: "לפני כשבועיים בנק ישראל קשר את המדיניות המוניטרית לשקל. כעת, כשהשקל חזר לרמתו בעת ההודעה הבהולה של הנגיד, בנק ישראל צריך להגיב בהפחתת ריבית, אחרת ילמד את השוק שהוא רק נובח, ויסלול את הדרך למהלך התחזקות נוסף. מלבד הורדת ריבית אין לבנק ישראל כלים נוספים".

 

כהנוביץ’ מתייחס בסקירה גם למלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין: "מלחמת הסחר איתנו כבר שנה וחצי כנראה בעיקר מכיוון ששוקי המניות בארה"ב המשיכו לעלות. זה לא ששוק המניות לא יכול ליפול, אלא שלא סביר שנפילה משמעותית תהיה תוצאה של צעדי מדיניות. במיוחד טראמפ, שצריך להגיע בשנה הבאה לבחירות, לא סביר שירצה להגיע לשם בעיצומו של משבר מניות. לעומת זאת, דווקא לסין עשוי להיות אינטרס לגרום לירידות בשווקים, כדי להעיף את טראמפ. להפסיד בקרב, אבל לנצח במלחמה. הם יעשו זאת באמצעות עצירת תמריצים לכלכלה וחימום טרמאפ, כדי להוביל אותו לבצע צעדים שיפגעו בשווקים".

 

בסקירה עוסק כהנוביץ’ גם בשוק הנדל"ן באירופה, וכותב כי "עבור ישראלי השקעה בנדל"ן נתפסת כבטוחה מאוד, כשכל שנה האוכלוסייה פה הולכת וגדלה. אך באירופה התנאים שונים, במדינות רבות שיעורי הילודה יורדים ולמצוא שוכר צפוי להפוך למאתגר. לא פלא שאירופאים רבים מוכנים לשים את חסכונותיהם הפנסיוניים באג"ח גרמנית בריבית שלילית ל-30 שנה, ולא בנדל"ן שעתידו לוט בערפל, כשבאזורים שלמים באירופה האוכלוסייה כבר החלה להיעלם".

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    לסין מספר חזיתות בימים אלה

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    פרפר כחול 14/08/2019 14:23