חדשות אנליסטים

אלומות: ”הסיכוי להעלאת ריבית בישראל אפסי לשנים הקרובות”

חשש מתמתנות גלובלית, תיסוף של השקל ואכזבה מהמדדים עד כה מפחיתים את ציפיות האינפלציה

חדשות ספונסר 21/07/2019 13:36

א+א- 1

יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות מפרסם את סקירת המאקרו השבועית ואומר בהתייחס לשוק המקומי כי בנק ישראל עשוי להתמודד עם צורך בהרחבה מוניטרית מרמת ריבית של 0.25% –בחודשים הקרובים יחזרו לדבר על אפשרות של ריבית שלילית.

 

הבנק עשוי להפוך ליעד למתקפות ספקולטיביות,  פער הריביות בין הדולר שקל ובין האירו שקל צפוי להצטמצם, מה שיחזק עוד יותר את השקל. מנגד הריבית האפסית של הבנק המרכזי והר הרזרבות יקשו עליו להגיב. באג"ח הממשלתי הארוך נרשמו עליות שערים חדות אחרי האכזבה ממדד חודש יוני – הסיכוי להעלאת ריבית בישראל אפסי לשנים הקרובות.

 

ציפיות האינפלציה מתמתנות גם בשבוע האחרון – לאורך כל העקום נרשמת התמתנות בציפיות האינפלציה המקומיות. חשש מתמתנות גלובלית, תיסוף של השקל ואכזבה מהמדדים עד כה מפחיתים את הציפיות. את השבוע סיכם השקל עם תיסוף של 0.3% מול שער החליפין הנומינלי האפקטיבי – התיסוף עשוי להתחזק אחרי ההחלטה של הפד בהמשך השבוע. בשבוע האחרון היה ניתן לראות היטב את האכזבה מהמדד בקונצרני – בעוד התלבונדים השיקלים רשמו עליות שערים, הצמודים סיימו את השבוע בירידות.

 

בשוק הגלובלי, אומר חברון, הסקפטיות בנוגע להסכם סחר בין ארה"ב וסין חוזרת. שר המסחר הסיני שנחשב לקשוח יותר הצטרך לשיחות, הנשיא האמריקאי אמר כי יש עוד דרך ארוכה. מנכ"ל בלק רוק אמר כי מנכ"לים של חברות אמריקאיות מפחיתים תלות בסין וזהו איתות נוסף להתרחקות הסכם הסחר ואפשרות להעלת מכסים נוספת בקרוב.

 

בארה"ב נמשכת עונת הדו"חות, 16% מהחברות בS&P 500- דיווחו כבר כאשר 79% מהם הצליחו להכות את תחזית הרווח ו-62% מהחברות הצליחו להכות את תחזית ההכנסות. החברות ב-S&P 500 מדווחות על ירידה של 1.9% ברווחיות לעומת השנה הקודמת אבל דיווחו גם על עלייה של 3.8% בהכנסות ע"פ FactSet.

 

תשואות האג"ח בארה"ב צנחו השבוע בעקבות התבטאויות של בכירים בפד לגבי הפחתת ריבית בסוף החודש אך בסוף השובע תיקנו מעט בעקבות נתונים טובים יותר. S&P 500 אבד השבוע 1.3% כאשר סקטור האנרגיה והתקשורת הובילו את הירידות. מחירי הנפט צנחו השבוע ביותר מ-8%. הצפי לעלייה בייצור מארה"ב וחידוש הייצור במפרץ מקסיקו מחלישים את המחירים.

 

הזהב ממשיך לטפס וחוצה רמה של 1400 דולר לראשונה מאז 2013 . היסטורית הזהב מזנק כאשר הריבית צונחת, בעיקר בעקבות הסטה של כספים לחוף מבטחים אבל גם בעקבות העדר אלטרנטיבת ריבית ראויה.

 

עוד מתייחס חברון לשאלה מה באמת הסיכוי של פייסבוק להנפיק את הליברה? ואומר כי מהעדות של פייסבוק בפני ועדת בנקאות של הסנאט האמריקאי, עולה תמונה ברורה אחת: הסנאט לא סומך על פייסבוק והמסר הברור הוא שהסנאט חושב שפייסבוק לא צריכה להנפיק מטבע.

 

הבעיה של פייסבוק היא לא רק מול הסנאט האמריקאי אלא גם מול הציבור. פייסבוק נחשבת לחברה שלא מהססת לבצע שינויים מהפכניים, כאשר ברור לכולם שלא באמת ניתן לחזות את ההשלכות והתוצאות. מכירה של נתונים על משתמשים, חדשות מזויפות, התערבות בבחירות בארה"ב, מהפכה במצריים ורדיפה במיאנמר. לפייסבוק היה תפקיד מרכזי בלא מעט כשלים בינלאומיים ולכן הסיכוי שיאשרו לה להיות חלק מהמערכת שמשנעת את ההון האישי של הציבור, הוא אפסי בשלב הזה.

 

"למרות החששות, ליברה היא ככל הנראה העתיד ובסופו של דבר יהיו מטבעות דיגיטליים המגובים הן ע"י מדינות והן ע"י נכסים והציבור יכריע, האם הוא מעדיף חשיפה למדינה או לנכסים. בסך הכל המטבעות הדיגיטליים הם בעצם השלב הבא של ארנקים דיגיטליים, מהפכה בפני עצמה שכבר נמצאת בדלת.

 

יצירה של מטבעות דיגיטליים שמסוגלים לעבור מארנק לארנק על רשתות שונות ובעזרת אפליקציות שונות, בעצם ישלימו את המשימה ויבטלו את כל המערכת הסבוכה המצויה כיום מאחורי הארנקים הדיגיטליים (בנקאות, סליקה, אשראי וכו’). "בשורה התחתונה, פייסבוק אומנם קיבלה מעט רוח גבית אחרי ההכרזה על הליברה וכך גם שוק המטבעות הדיגיטליים, ששוב מתקרב לשווי של 300 מיליארד דולר, אבל הדרך עד לשימוש במטבעות דיגיטליים כתחליף למערכת הפיננסית הקיימת עדיין רחוק".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    אין קשר בין ריבית אפסית לדולר

    אין קשר סיפורים 22/07/2019 08:54