חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: הגירעון ימשיך להימצא מעל ליעד הממשלתי גם במחצית השנייה של השנה

"אנחנו צופים שהריבית תישאר ללא שינוי עד לסוף השנה; בטווח הארוך יותר גירעון גבוה תומך בעליית ריבית"

חדשות ספונסר 09/07/2019 17:03

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מפרסם היום את סקירת המקרו השבועית ואומר כי למרות דברי הנגיד ה"ניציים" אמש, כלכלני הראל צופים שהריבית תישאר ללא שינוי עד סוף השנה.

 

ריבית בנק ישראל נותרה כצפוי ללא שינוי על 0.25 אחוז כאשר בהודעה לעיתונות הודגש שלאחרונה חלה עלייה קלה בסביבת האינפלציה על רקע הימצאות המשק בסביבת תעסוקה מלאה, ושלהערכתם ההסתברות שהאינפלציה תרד אל מתחת לגבול התחתון של היעד נמוכה. מנגד, צוין כי הסיכונים הנשקפים לכלכלה העולמית מוסיפים להיות משמעותיים, ושקיים צפי שהבנקים המרכזיים העיקריים בעולם יחדשו את תהליך ההרחבה המוניטרית דבר שעלול להביא ללחצים לייסוף השקל.

 

ההפתעה המשמעותית בהודעה הייתה בתחזיות חטיבת המחקר שעדיין צופה עליית ריבית בסוף הרבעון הנוכחי ועוד פעמיים במהלך השנה הבאה. למרות שהנגיד ריכך והדגיש בנאומו שאלו אינן תחזיות הוועדה המוניטרית הוא גם אמר ש"יתכן ובמסגרת התוואי ההדרגתי והזהיר יהיה צורך להעלות את הריבית באחת מההחלטות הבאות." להערכתנו, זוהי תחזית אופטימית שאיננה נותנת משקל מספיק לשינוי שחל בחודשיים האחרונים במדיניות המוניטרית בעולם ולהתחזקות השקל. אנו צופים שהריבית תישאר ללא שינוי עד לסוף השנה.

 

הכנסות המדינה ממסים ביוני היו מאכזבות והגירעון נושק ל-4 אחוזים. אנו צופים שהגירעון ימשיך להימצא מעל ליעד הממשלתי גם במחצית השנייה של השנה ולפחות בתחילת השנה הבאה. נזכיר שבטווח הארוך יותר, גירעון גבוה תומך בעליית ריבית.

 

לאחר שיפור קל בחודש הקודם, הכנסות המדינה ממסים ביוני (ללא יבוא ביטחוני) אכזבו ועמדו על 23 מיליארד ₪ בלבד, ירידה נומינלית של כ-4.5 אחוזים בהשוואה ליוני בשנה שעברה. הגירעון כאחוז מהתוצר המשיך לעלות ל 3.9 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים בעיקר בשל המשך גידול מהיר בהוצאות הממשלה. בשל הבחירות החוזרות רק בתקציב שנת 2020 סביר שנראה פעולה ממשית של הממשלה להורדת הגירעון שתכלול קיצוץ תקציבי, עליית מיסים וגם גידול ביעד הגירעון. מכאן שאנו צופים שהגירעון ימשיך להימצא מעל ליעד הממשלתי גם במחצית השנייה של השנה ולפחות בתחילת השנה הבאה. נזכיר שגירעון גבוה תומך בעליית ריבית.

 

הציפיות לאינפלציה ירדו קלות גם בשבוע האחרון. בעקבות הירידה המהירה במחירי הפירות והירקות בסוף יוני הפחתנו את התחזית למדד יוני למינוס 0.3 אחוז ואת האינפלציה ב-12 החודשים הבאים ל-1.2 אחוזים (בהנחה שהממשלה החדשה תעלה את המע"מ בנקודת אחוז האינפלציה תעמוד סביב 1.5 אחוז).

 

בארה"ב, דוח התעסוקה הראשוני ליוני היה ברובו חיובי; נוספו 224 אלף משרות חדשות, הרבה מעל לצפי למרות שנתוני החודשיים הקודמים עודכנו קלות כלפי מטה. בעקבות הנתון החזק הגידול החודשי הממוצע השנה עומד על 172 אלף משרות חדשות, קצב גבוה במיוחד נוכח שיעור האבטלה הנמוך. שיעור האבטלה עלה ביוני קלות ל-3.7 אחוזים, בעיקר בשל עלייה מקבילה בשיעור ההשתתפות ל-62.9 אחוזים. גם נתוני השכר השעתי הממוצע ממשיכים להיות חיוביים עם עלייה של 3.1 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים.

 

הדוח החיובי משקיט (באופן זמני) את החששות מהאטה מהירה שעלו בעקבות הדוח המאכזב של החודש הקודם, וממשיך לתמוך בהערכתנו שהריבית בסוף החודש לא תרד בשיעור חריג של חצי נקודת אחוז. מעניין יהיה לשמוע את הנגיד האמריקאי בהקשר לכך מחר בקונגרס.

 

האיחוד האירופאי הודיע שכריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (ושרת האוצר בצרפת בעבר) תהיה המועמדת ליו"ר הבנק המרכזי בגוש האירו ותחליף את מריו דראגי שמסיים 8 שנים בתפקיד בסוף אוקטובר השנה. ההודעה הייתה מפתיעה מכיוון שהיא לא הייתה ברשימה הקצרה של המועמדים הפוטנציאליים ואין לה ניסיון רשמי כראש בנק מרכזי או ככלכלנית.

 

יחד עם זאת, חשוב לציין שהיא אחת מהפוליטיקאיות המנוסות בעולם – תכונה הכרחית באירופה הלא הומוגנית. אמנם ההתבטאויות שלה בעבר בנוגע למדיניות מוניטרית היו זעומות, אך היא תמכה בתוכניות ההרחבה הכמותית והיא ידועה כליברלית ופרוגרסיבית ודחפה כדי לשכנע מדינות חזקות להגדיל את המדיניות המרחיבה (ואף להקל על תנאי החילוץ של יוון). כלומר, מינוייה לצד הכלכלן הראשי החדש, פיליפ ליין (נגיד לשעבר של הבנק המרכזי באירלנד), מסמן שהקו "היוני" של הבנק צפוי להישמר ואולי אף להתרחב – דבר שתמך בירידה בתשואות אג"ח הממשלתיות באירופה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה