חדשות אנליסטים category name

לאומי שוקי הון: ההאטה במגזר התעשייה עולמי העמיקה ברביע השני של 2019

שוקי המניות בעולם התמקדו לאחרונה בחדשות הטובות לגבי מלחמת הסחר שבין ארה"ב לסין, תוך התעלמות מההאטה הרחבה בצמיחת הכלכלה העולמית שקשורה לגורמים הבסיסיים

חדשות ספונסר 07/07/2019 13:48

א+א-

בסקירה השבועית של התפתחויות מקרו כלכליות ושוק הריביות ואיגרות החוב של דר’ גיל מיכאל בפמן, כלכלן ראשי ודודי רזניק, אסטרטג ריביות, אומרים כלכלני לאומי כי הגרעון הממשלתי של ישראל ממשיך לגדול, כאשר לצד החולשה בהכנסות המדינה ממסים, הוצאות הממשלה ממשיכות לעלות. הצפי הוא שהגירעון בכל שנת 2019 יסתכם בכ-4% תוצר.

 

במחצית הראשונה של השנה שבה והתחדשה מגמת התחזקות השקל. אנו מעריכים כי השקל ישמור על עוצמתו גם בשנים הבאות. האינדיקטורים החודשיים לצריכה הפרטית מצטרפים לנתוני המקרו שפורסמו לאחרונה המצביעים על קצב צמיחה (שנתי) נמוך בהשוואה לממוצע ארוך הטווח. בנק ישראל צפוי להותיר השבוע את הריבית ללא שינוי וככל הנראה שכך גם לאורך כל שנת 2019.

 

על המתרחש בעולם, אומרים כלכלני לאומי כי ההאטה במגזר התעשייה העולמי העמיקה ברביע השני של 2019. הירידה המתמשכת במדד מנהלי הרכש העולמי בחודש יוני מאשרת כי ההרעה במגזרי התעשייה נמשכה גם ברביע השני. מדד מנהלי הרכש העולמי לחודש יוני ירד מ -49.8 ל -49.4, תוך סימון של התכווצות בייצור התעשייתי העולמי. זוהי הפעם הראשונה מאז נובמבר 2012 שבו המדד מצוי מתחת לרמה התיאורטית של "ללא שינוי" (מדד 50) במשך חודשיים רצופים. הירידה עשויה לשקף באופן חלקי את השפעת הטלת המכסים החדשים על הסנטימנט ועל הפעילות בפועל, ויתכן שמדד מנהלי הרכש יתאושש בהמשך, רק לאחר שתושג "הפסקת אש" מהותית, יציבה ומתמשכת בין ארה"ב לבין סין.

 

שוקי המניות בעולם בחרו להתמקד לאחרונה בחדשות הטובות יותר לגבי נושא מלחמת הסחר שבין ארה"ב לבין סין, תוך התעלמות מכך שמתרחשת האטה רחבה יותר בצמיחת הכלכלה העולמית הנובעת בראש ובראשונה מגורמים בסיסיים חלש, ובמידה פחותה ממלחמת הסחר.

 

דו"ח התעסוקה, בארה"ב, לחודש יוני, היה חזק יחסית וכנראה שמוריד מהפרק את הורדת הריבית, בהיקף של 50 נ"ב, שהשוק שם לו כמטרה לטווח הקרוב.

 

למרות הירידה בשיעור האבטלה בגוש האירו, הבנק המרכזי צפוי להתחיל בהקלות מוניטאריות נוספות בחודשים הקרובים. תשואות האג"ח הממשלתיות בגוש רושמות שיאי שפל חדשים.

 

דו"ח התעסוקה בארה"ב לחודש יוני מסמן כי הורדות הריבית של הפד יהיו פחותות ואיטיות יותר מהגלום בשוק. לפיכך השוק בשל ככל הנראה למימוש ולכן מומלץ להמשיך ולשמור על מח"מ קצר יחסית, 3-4 שנים. כלכלני לאומי ממליצים על המשך מעבר הדרגתי להשקעה עודפת באפיק השקלי הלא צמוד, מומלץ להמשיך ולהימנע מהשקעה באג"ח בריבית משתנה. השוק המקומי צפוי להמשיך ולהציג ביצועי חסר ביחס לשוקי אג"ח ממשלתיים אחרים, על רקע המשך מגמת העלייה בגירעון הממשלתי.

 

שוק האג"ח הקונצרני רשם שבוע נוסף של עליות שערים תוך המשך הירידה ברמת המרווחים. השוק הקונצרני נהנה בחודש יוני מגיוס נטו של יותר מחצי מיליארד ₪ בקרנות הנאמנות ובתעודות הסל. בלאומי ממליצים על רקע רמת המרווחים הנמוכה יחסית, והסימנים לעליית סיכונים כלכליים בענפי משק רבים, מומלצת הקטנה הדרגתית של החשיפה לאפיק הקונצרני.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה